Projekt 100 2005

23. 2. 2009 - 11:41 | Téma | red

Projekt 100 2005 zdroj: tisková zpráva

Projekt 100 již tradičně obohacuje filmovou nabídku nejen měsíce ledna, ale celého roku. Trhákem aktuální kolekce by se měl stát maďarský thriller Nimróda Antala REVIZOŘI. Desítka filmů z Projektu 100 již tradičně obohacuje filmovou nabídku nejen měsíce ledna, ale celého roku

Desítka filmů z Projektu 100 již tradičně obohacuje filmovou nabídku nejen měsíce ledna, ale celého roku.

RevizoAčkoli klasické Nicholsovo zpracování divadelního textu Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Who’s Afraid of Virginia Woolf) se už v kinech objevilo, vějíř kolekce Projektu 100 pro rok 2005 se v plné parádě rozevře až 13. 1. Organizující Asociace českých filmových klubů do elitního klubu zvolila opět jak filmy staré, tak nejen aktuální, ale i divácky více, než atraktivní – v případě letošního maďarského Antalova trháku Revizoři (Kontroll) AČFK víceméně supluje roli obvyklou pro arthouseového distributora.

Zlatý fond kinematografie je v Projektu 100 2005 zastoupen Chaplinovou nadčasovou groteskou Moderní doba (Modern Times), Langovou vizionářskou sci-fi Metropolis (bylo by příjemné ji sledovat ve dvouprogramu s nezapomenutelnou animovanou japonskou Rintarovou verzí z roku 2001), Schlöndorffovým divokým Plechovým bubínkem (Die Blechtrommel), Formanovým generační Taking Off, Schlesingerovým Půlnočním kovbojem (Midnight Cowboy) a Kusturicovým Otcem na služební cestě (Otac na sluzebnom putu).

Půlnoční kovboj Současnou tvorbu představuje Leighův vítěz z Benátek Vera Drake – žena dvou tváří (Vera Drake) a Antalovi Revizoři.
Tradičním českým zástupcem v bloku je jeden z nejlepších postkomunistických snímků, černobílý Vojtěch, řečený sirotek Zdeňka Tyce.

Revizoři Nimróda Antala by se v sousedství vesměs těžkých, či pomalých filmů mohli stát i diváckým hitem série. Příběh party revizorů budapešťského metra zejména v první polovině obecenstvo k sedačkám přišpendlí zběsilým tempem a stylovou kamerou. Antalovi, který vyrostl v USA, se daří skloubit formanovský cit pro denní starosti hrdinů s bessonovsky akčními sekvencemi (vzpomínáte na Subway, ve kterém se odbarvený Christopher Lambert proplétal tunely pařížského metra ozbrojený svítící zářivkou? Revizoři způsobili letos poprask na canneské Croisette a jsou i maďarským kandidátem na Oscara. Ironií osudu je, že do výběru P100 se dostali na úkor korejského pomstychtivého dramatu Chan-wook Parka Oldboy, který při všem respektu k Revizorům přece jenom kope vyšší ligu.

RevizoMým druhým favoritem z P-100 je klasické drama Půlnoční kovboj Johna Schlesingera. Několikerá televizní opakování nemohou přebít velké plátno a jeho historii o prostitutovi Joeovi (Jon Voight), který přibude do New Yorku z Texasu a spojí svůj život s místním chlapíkem Rizzem (Dustin Hoffman), který sní o životě na slunné Floridě.

I zbylé snímky edice 2005 však dávají jasně najevo, jak moc je Projekt 100 v současné době v českých kinech potřeba – stále jde o iniciativu, která by neměla zůstat milovníkům filmu lhostejná.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.