Projekci kompletního díla režiséra Polanského chystá Švýcarská filmotéka

19. 2. 2010 - 11:00 | Téma | red

Projekci kompletního díla režiséra Polanského chystá Švýcarská filmotéka zdroj: tisková zpráva

Švýcarská filmotéka chystá na březen projekci kompletního filmového díla režiséra Romana Polanského, jenž čeká v domácím vězení ve své vile v Gstaadu na rozhodnutí soudu o jeho vydání do USA.

Loni v září byl Polanski zatčen na základě amerického zatykače, když přiletěl do Curychu, kde měl na filmovém festivalu převzít cenu za celoživotní dílo. Režisér čelí obvinění z toho, že v roce 1977 měl v USA pohlavní styk s nezletilou dívkou. V roce 1978 z USA uprchl, aby nemusel do vězení. Ve Švýcarsku byl po více než dvou měsících ve vězení loni 4. prosince propuštěn do domácího vězení na kauci ve výši tři miliony eur (77 milionů korun). Polanski by chtěl být souzen v USA v nepřítomnosti, ale tuto jeho žádost americký soud v lednu zamítl. Jeho právní zástupci se proti verdiktu odvolali.

Švýcarská filmotéka v Lausanne počítá s projekcí hlavních režisérových filmových úspěchů, jako byly snímky Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť nebo oscarový Pianista. Také ale chce promítat Polanského krátkometrážní filmy natočené v Polsku v 50. letech. Diváci uvití také Polanského celovečerní prvotinu z roku 1962 Nůž ve vodě

Součástí promítání má být také autobiografický dokument Wanted and desired z roku 2008, který mimo jiné popisuje dětství Romana Polanského, zavraždění jeho manželky Sharon Tateové gangem Charlese Mansona v 60. letech a také pochopitelně sexuální aféru starou přes 30 let, kvůli níž je nyní soudně stíhán.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.