Primer

10. 9. 2004 - 3:13 | Téma | red

Primer zdroj: tisková zpráva

Toronto 2004: Čtyři chlapíci se ve volném čase zabývají vynálezy tak dlouho, až vyvinou stroj času. Autorský sci-fi debut Shanea Carrutha oceněný Velkou cenou poroty v Sundance. + Fotogalerie. Tři čtvrtě roku po úspěchu na festivalu v Sundance (Velká cena poroty), se (alespoň) do amerických kin konečně chystá velezajímavý sci-fi debut Primer Shanea Carrutha

Tři čtvrtě roku po úspěchu na festivalu v Sundance (Velká cena poroty), se (alespoň) do amerických kin konečně chystá velezajímavý sci-fi debut Primer Shanea Carrutha.

Odehrává se v současnosti. Aaron (Carruth) a Abe (Sullivan) patří do čtveřice mladých mužů, kteří se po práci a o víkendech scházejí v garáži na předměstí a baví se vyvýjením nových technologií. Jejich nejnovější vynález má zajímavé vedlejší následky, kterých si Aaron s Abem všimnou a začnou se jejich zkoumání věnovat bez účasti zbytku skupiny. Pokusem a omylem zjistí, že jim v garáži leží stroj času. Začnou jej využívat ve svůj prospěch a následky nechávají na potom…

Primer Primer je pro komplikovanost přirovnáván k Aronofského Pi, nebo Nolanovu Mementu. Carruth (sám původně inženýr) se vyhýbá speciálním efektům a soustředí se na morální úskalí cestování v čase. Režisér ostatně tvrdí, že Primer stál 7.000 dolarů, což se zdá poněkud neuvěřitelné zvlášť když uvážíme, že se natáčelo na super 16, a takový rozpočet prostě efekty ani nedovoluje.

Primer Z upoutávky je patrné, že režisér má cit pro kompozici i barvu. Smyslem pro geometrické tvary a laděním do studených tónů Primer připomíná jinou vizionářskou sci-fi, ve které myšlenky a estetika zdaleka předčily veškeré efekty - Lucasův THX 1138.
Čistou grafickou úpravou, skladbou záběrů i přesným střihem na hudbu pak upoutávka získává ohromně silný estetický náboj a nekompromisní tempo.

Primer Kromě scénáře a režie Carruth snímek produkoval, stříhal, ohudbil, částečně natáček a také se obsadil do hlavní role. Také další role připadly debutantům stříbrného plátna a někteří zároveň působili i ve štábu: Anand Upadhyaya (Phillip) byl kameraman, David Sullivan (Abe) asistent výroby.


Primer nevypadá na divácky „přátelský“ film, o to větší je šance, že se stane zbožím s vůní kultu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.