Překonávání

22. 12. 2004 - 8:36 | Téma | red

Překonávání zdroj: tisková zpráva

O životních osudech lidí, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík a jejich každodenním pracovním nástrojem se stal počítač. Doba předvánoční je povětšinou časem, kdy jsou k sobě lidé milí, vstřícní, všímavější… A právě v tento čas se Česká televize rozhodla odvysílat dokument režisérky Marie Šanderové PŘEKONÁNÍ

PDoba předvánoční je povětšinou časem, kdy jsou k sobě lidé milí, vstřícní, všímavější… A právě v tento čas se Česká televize rozhodla odvysílat dokument režisérky Marie Šanderové PŘEKONÁNÍ.

Dokumentární film pojednává o životních osudech několika lidí, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík. Jejich každodenním pracovním nástrojem se stal počítač. Počítač, který jeden z protagonistů přirovnal k hudebnímu nástroji: „Jen tehdy chováme-li se k počítači jako k hudebnímu nástroji, může počítač být pomocníkem k překonávání bariér…“ Počítače proti bariérem, to je společný projekt Konto Bariéry a společnosti Microsoft.

Osobním krédem autorky snímku bylo:“Ten film musí být o životě, ne o technologiích“. Jestli nic jiného, tak toto se Marii Šanderové podařilo bezezbytku. Film sice začíná osobním setkáním hlavních protagonistů s Billem Gatesem, ale dále je opravdu jen a pouze o životě. Ukazuje nejen možnosti, které může tělesně postiženým přinést práce s počítačem. Ukazuje také každodenní překonávání bariér, které se vozíčkářům do života staví. Ať se jedná o překonávání obrubníků u chodníků, či problém se sháněním finančních prostředků na mnohdy nezbytné osobní asistenty.

PAutorce se podařilo nevtíravým způsobem dostat až do neintimnějších oblastí života tělesně postižených. Dokument jasně ukazuje, že záleží jen na každém zvlášť zda se svému postižení poddá, či nikoliv. Celý dokumentem se táhne myšlenka: „Kde je vůle, tam je cesta…“ Silná vůle nechybí jen hlavním protagonistům, ale také jejich partnerkám a partnerům. Většina z nich je zdravá a se svým partnerem zůstává I přes jeho postižení.

Myslím si, že dokumentu PŘEKONÁVÁNÍ by slušel více jiný prostor než je program ČT 2 ve středu 23. prosince od 20:55 hodin, ale buďme rádi, že vůbec se takovým projektům prostoru dostane. Jen tak dále!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.