Předvánoční noční můra

28. 5. 2009 - 13:31 | Téma | red

Předvánoční noční můra zdroj: tisková zpráva

Animovaný muzikál Předvánoční noční můra (The Nightmare Before Christmas) sice režíroval Henry Selick, ale už prodloužený název Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas nenechá nikoho na pochybách o skutečném tvůrci téhle duchařiny

Animovaný muzikál Předvánoční noční můra (The Nightmare Before Christmas) sice režíroval Henry Selick, ale už prodloužený název Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas nenechá nikoho na pochybách o skutečném tvůrci téhle duchařiny.

Předvánoční noční můra Už jen Halloweentown, představený během velkolepého úvodního hudebního čísla! Je tu plno spirál, divokých rostlinných motivů, gotických propriet a elgrecovsky protažených figur. Krajině vládne šeď, bahno a syrovost listopadového úsvitu. Barvám vévodí zelená jedovka, zmrzlá podzimní oranž a všechny odstíny tlejícího listí. Žijí tu upíři, tykváčci, skřeti, hadrová panna a ve vysoké věži zmutovaný kachní vynálezce.

Vytáhlý hubený kostlivec Jack Skellington (mluví Chris Sarandon, zpívá Danny Elfman, jinak též skladatel hudby nejen Noční můry, ale téměř všech Burtonových filmů) v pruhovaném obleku s motýlkem je nejobletovanějším občanem Halloweentownu. Jak by také ne, Jack je hlavní figurou tradičního záhrobního svátku.

Letos už toho má ale Jack plné zuby - rituály se jenom opakují. Hrdina se vydá na tesknou procházku po okolí a objeví tajný vchod do města Christmastown, kde připravují Vánoce. Všechno je tu barevné a hezké, inu jak na adventním kalendáři.

Předvánoční noční můra Jack se okamžitě rozhodne uspořádat příští rok místo smrťáckého Halloweenu veselé Vánoce. Ve městečku sebere ozdoby i sníh a snaží se všechno doma napodobit, přesně zachytit ten živoucí vánoční sen. Pod umrlcovým vedením se však v Halloweentownu z Vánoc pomalu ale jistě stává svátek duchů, strašidel a děsoběsů.

V Jackově okolí si to uvědomuje jen hadrová panna Sally (Catherine O'Hara), která ale zároveň nedokáže Jacka varovat, protože ho miluje a stydí se. A tak, zatímco ona jediná také dokáže v městečku vyvolat vánoční atmosféru nikoli pomocí zkumavek ale díky svým citům, Jack hodlá unést Santa Clause a zastat pro tentokrát jeho roli.

Předvánoční noční můra Předvánoční noční můra vznikla na základě Burtonovy básně, scénář napsala Caroline Thompsonová (Mrtvá nevěsta). Okouzlení ze základního paradoxu kostlivce chystajícího vánoce bohužel pomine zhruba v polovině a prostinká story se pak jen zatraceně pomalu a klopotně šine k očekávanému vyvrcholení. Tempu příliš nepomáhají ani repetetivní muzikálové výstupy, v nichž se s postupem času bez větší invence (ale ono prostě není o čem hrát) střídají dvě základní pozice.

Výtvarně i řemeslně je však Předvánoční noční můra zážitkem – od pečlivě propracovaných detailů jednotlivých městeček k poletujícímu průsvitnému psovi Zerovi až k bohatým tanečním číslům je pořád na co se dívat.

Henry Selick dělal například podvodní animace v Životě pod vodou, v roce 1997 dostal za Jakuba a obří broskev hlavní cenu na animátorském festivalu v Annecy. Předvánoční noční můra byla Selickovým celovečerním debutem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.