Prázdniny pana Beana

7. 5. 2007 - 14:39 | Recenze | red

Prázdniny pana Beana zdroj: tisková zpráva

Unaven špinavým a deštivým Londýnem, vyráží slavný britský popleta na slunný jih Francie. Ach, prázdniny! Ach…Riviera! Slunce, moře, modré nebe, venkovské trhy, klid a romantika, dobré jídlo

Ach, prázdniny! Ach…Riviera! Slunce, moře, modré nebe, venkovské trhy, klid a romantika, dobré jídlo. Riviéra je ideální místo na dovolenou. Alespoň byla – do příjezdu pana Beana.

Unaven deštivým, šedivým Londýnem se pan Bean vydává za sluncem do jižní Francie. Kromě kufru přibalí video kameru, aby měl vše, co se mu přihodí, zdokumentováno. A tak se to také stane. Cesta sama se změní v chaos typický pro Beana. Ve vlaku se setká s rumunským filmařem Emilem a jeho osmiletým synem Stefanem. Série podivných náhod a neporozumění, které Beana pronásledují, dosahuje vpravdě gigantických proporcí.

Francouzský venkov na Beanovu návštěvu dlouho nezapomene. Pan Bean dorazí nakonec do Cannes, ale předtím získá na venkově další spolucestovatele včetně ambiciózní mladé herečky Sabiny a filmového štábu. A tak to nejsou jenom žandarmové, kdo pronásleduje nešťastného Beana (podezírají jej z únosu), ale také návštěvníci filmového festivalu, kteří se domnívají, že jde o slavného režiséra (už bylo na čase zažertovat si o Cannes). Beanův videodeník je pak promítnut na slavném festivalu mimo program.

Vše ve snímku je nepochybně absurdní, ale o tom to je. Panu Beanovi se absurdní věci denně a on na ně často z rozpaků a osobní nejistoty absurdně reaguje. Ať už je to langusta na talíři, ženy nebo ty nepochopitelné každodenní předměty. Je to svátek obyčejnosti transponovaný k absurdní realitě a opětně snesený k celodenním, malým nepříjemnostem. Atkinson se volně inspiroval postavou, kterou ztvárňoval již před půl stoletím Jacques Tati (Prázdniny pan Hulota, 1953).

Rowan Atkinson podává podobný výkon jako posledně: nenásilně atletický, výrazový a velmi anglický. Nijak očividně nezestárl a pokud ho milujete, jděte se podívat. Atkinson prohlásil, že tohle je jeho poslední film s Beanem. Poslední znamená hollywoodskou mluvou poslední až do dalšího dílu, ale co kdyby přece jenom...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.