Perfect Blue

1. 12. 2005 - 3:56 | Téma | red

Perfect Blue zdroj: tisková zpráva

FILMASIA: Popová superstar se v brilantním psychologickém thrilleru Satoshiho Kona pokouší o kariéru herečky. Debut Satoshiho Kona Perfect Blue začne jako absolutní kýč a limonáda, aby se mrknutím oka přidala trocha zdánlivě nevinné provokace a erotiky

Debut Satoshiho Kona Perfect Blue začne jako absolutní kýč a limonáda, aby se mrknutím oka přidala trocha zdánlivě nevinné provokace a erotiky. Odtud už je jenom kousek k několikavrstevnatému psychologickému thrilleru o osobnosti rozklížené jako 10 let staré lyže. To vše v supersexy výtvarném provedení. Dario Argento vs Disney vs David Lynch nebo-li příklad toho, proč milujeme japonské animé.

Půvabná Mima Kirigoe (Junko Iwao) je členkou umělé dívčí j-popové skupiny Cham. Jejího zpěvu si ovšem moc neužijeme. Setkáváme se s ní totiž ve chvíli, kdy se na odpoledním koncertě s oddaným publikem emotivně loučí. Mima vystupuje z kolotoče disko byznysu, neboť navzdory odporu fanoušků i rodiny touží po kariéře herečky.
Perfect Blue Její první rolí je jedna věta v TV detektivním seriálu „Double Bind“ (Dvojí pouto). Mima věří, že stigma „bývalé superstar“ se s ní prostě jednou musí přestat vléct a na výstup děvčátka jménem Yuko se svědomitě připravuje. Cham zatím pokračuje jako duo a proráží do hitparád. Navíc se Mima dozví o webové stránce „Mimin pokoj“. Její autor, fanoušek jménem Me-Mania, by byl nejradši, kdyby se Mima ke zpívání vrátila. Oboje v Mimě živí pochyby o správnosti vlastního cíle, ale dívka se nevzdává.
Televizní producent potom Mimě konečně navrhne víc: Yuko v seriálu znásilní. To jí mentálně poznamená a stane se hlavní hvězdou zbylých dílů pořadu. Přes horlivý nesouhlas své agentky a přítelkyně Rumi (Rica Matsumoto) se Mima k šokantní scéně (podobně jako desítky podobných hvězdiček v reálném světě) odhodlá: „Je to přece jenom jako“. Vzápětí se nechá snadno přemluvit k nafocení porna.
Perfect Blue Po natáčení ovšem nastane zásadní obrat.Jak se ve scénáři po znásilnění rozdvojuje osobnost Yuko, rozdvojuje se i mysl Mimy samotné. Pronásleduje jí její vlastní identita ze starých časů, Mima-zpěvačka v karkulkovsky červených šatečkách a tváří princezny. Vraždy, které se dějí v seriálu se začínají přelévat do reálného života. Uslintaný Me-Mania špehuje hrdinku na každém kroku a do Mimina pokoje píše jejím jménem naléhavé prosby fanouškům.

V bludišti skutečnosti a snů se Mima dokonale ztrácí a její osud připomíná o pár let mladší Memento. Režie se vyžívá v efektních pastech na diváky – děj TV detektivky, Miminy sny a noční můry v nich i realita se prolínají ve stále těsnějších a drastičtějších, ale stále ještě sledovatelných kruzích. Střih zůstává neuvěřitelně plynulý, brilantní je už úvodní montáž Mimina koncertu a běžného dne.

Perfect Blue Konova Perfect Blue je adaptací románu Yoshikazu Takeuchiho. Původně měla vzniknout jako hraný film, ale kvůli problémům s penězi se snímek nakonec realizoval jako animé.
Kresba charakterů je v Perfect Blue výrazně realistická, efekt se tu vytváří předem připraveným kontrastem. U masových scén naopak stylizace nechybí (absencí detailu). Kon je žákem Katsuhira Otoma, na jeho slavné Akiře kreslil pozadí. Otomo byl ostatně supervizorem Perfect Blue.
Animace, která vznikala ve studiu Mad House sice nedosahuje špičkové úrovně, není ani výrazně novátorská, svou občasnou strnulostí spíše místy připomíná komiks. To však není na škodu – znáte přece ty sny, kdy chcete běžet a nemůžete se odlepit od místa. Konovi se daří vyvolat pocit tísně a znepokojení, kontrast mezi pohyblivým a stabilním lze zároveň chápat jako prolínání, či souboj různých časů.
V Konově štábu jsou protřelí profesionálové. Kameraman Hisao Shirai pracoval na famózní Ghost in the Shell (Kôkaku kidôtai), či Jin-Rô, střihač Harutoshi Ogata za sebou má Ninja Scroll (Jûbei ninpûchô), výtvarník Nobutaka Ike zase pomáhal Oshiimu s kusem Patlabor (Kidô keisatsu patorebâ: The Movie).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

Nový seriál ze světa Star Wars natočí režisér Spider-Manů a zahraje si v něm Jude Law

27. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Univerzum Star Wars se neustále rozšiřuje, byť aktuálně spíše skrze seriály než celovečerní filmy.
Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.