Paul Rudd

8. 6. 2008 - 21:37 | Téma | red

Paul Rudd zdroj: tisková zpráva

Paul Stephen Rudd se narodil 6. dubna 1969 v Passaic, stát New Jersey. Otec je Američan, matka Angličanka; má mladší sestru

Paul Rudd Paul Stephen Rudd se narodil 6. dubna 1969 v Passaic, stát New Jersey. Otec je Američan, matka Angličanka; má mladší sestru. Ruddův otec pracoval pro aerolinku a Paul tudíž často cestoval, na střední školu chodil v Shawnee Mission West High School v kansaském Overand Parku, dotáhl to na studentského prezidenta. Zapsal se na universitu v Lawrence (stát Kansas); jeho oborem bylo divadlo. Akademický život mu nesvědčil, školu proto opustil a herectví se vyučil na American Academy of Dramatic Arts v Los Angeles. Absolvoval též tříměsíční intenzivní kurz divadelního herectví pod vedením Michaela Kahna v British Drama Academy v Oxfordu. Na scéně londýnského Globe Theatre ztělesnil Percyho Shelleyho v dramatu Bloody Poetry. Během krátkého působení v Británii se objevil také jako Hamlet. Režijně ho vedl Ben Kingsley.

Na počátku devadesátých let si Paul Rudd přivydělával jako disk jockey při židovském obřadu bar micva. Muselo to být poněkud obtížné, protože jeho oblíbencem je Tom Waits. Začínal v televizi, konkrétně v seriálu Sisters (1992-95). Jeho filmovým debutem je romance Bezmocná (1995) s Alicií Silverstoneovou. Objevil se též v šestém dílu hororové série Halloween – Prokletí Michaela Mayerse (1995). Ujal se tu dokonce hlavní role. Film ale úspěšný nebyl. Velmi ho to zklamalo. V Luhrmannově zmodernizované variaci na Shakespearea Romeo a Julie (1996) zosobnil arogantního Davea Parise.

Paul Rudd ve filmu Zbouchnutá Takřka od počátku své kariéry u filmu získává ústřední party, sláva a úspěch se mu ale vyhýbaly. Nebezpečná zásilka (1997) s Reese Witherspoonovou zamířila rovnou na video. Oba nezávislé pokusy, Kobylky (1997) a The Size of Watermelom (1996), zapadly. Paul Rudd se proto raději vrací vrátil k divadlu. Objevil se na Broadwayi v The Last Night of Ballyhoo a v Lincoln Center ve Snu noci svatojánské s Helen Huntovou. Pak získal hlavní mužskou roli v romanci Objekt mé touhy (1998), byl partnerem Jennifer Anistonové.

Následný film, povídkový 200 cigaret (1999), měl hvězdné obsazení (Ben Affleck, Christina Ricciová...). Rudd se tu opět představil v úloze ústřední. Kritikou byl sice jeho výkon ceněn, ale film byl takový propadák, že Rudd zamířil do televizních produkcí: v Přátelích (2002-04) ztělesnil nastávajícího potřeštěné Phoebe (Lisa Kudrowová), v adaptaci Velkého Gatsbyho (2001) hrál Nicka Carrawaye. Měl vedlejší roli ve veselohře Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004) s Willem Ferrellem v hlavní roli. Objevuje se i v dalších populárních komediích – 40 let panic (2005), Zbouchnutá (2007) či Kopačky (2008), všechny z produkce Judda Apatowa. V roce 2007 se objeví po boku Michelle Pfeifferové v romantické komedii I Could Never Be Your Woman; hraje talentovaného herce, který se zamiluje do paní producentky.

Paul Rudd ve filmu The OH in Ohio Dosud nejvýraznější herecká šance přišla s dramatem Sexuální rekonstrukce (2003) – Ruddův nenápadný student Adam se zde stává objektem pokusu cynické krásky Evelyn (Rachel Weiszová). V zajímavé podobě se představil také v oscarových Pravidlech moštárny (1999).

V dubnu 2006 hrál v Julií Robertsovou a Bradlym Cooperem v Three Days of Rain na Broadwayi.

I s blížící se čtyřicítkou vypadá Rudd chlapecky. Hraje umírněné, avšak navenek směšné mladé muže. A je v těchto rolích uvěřitelný a úspěšný. Svůj talent dovede využít také v dramatických rolích, jak to ukázal v Romeovi a Julii anebo v Sexuální rekonstrukci. Ke slávě mu schází jediné: získat hlavní úlohu v nějakém komerčně úspěšném snímku…

Výběrová filmografie: Bezmocná (1995), The Size of Watermelons (1996), Romeo a Julie (1996), Kobylky (1997), 200 cigaret (1999), Pravidla moštárny (1999), Léto k nepřežití (2001), Sexuální rekonstrukce (2003), House Hunting (2003), Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004), 40 let panic (2005), Berete si za manžela.... (2005), Tennis, Anyone...? (2005), Diggers (2006), The OH in Ohio (2006), Zbouchnutá (2007), The Ten (2007), I Could Never Be Your Woman (2007), Over My Dead Body (2007), Kopačky (2008)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.