Parfém: Příběh vraha - preview

29. 9. 2008 - 12:53 | Téma | red

Parfém: Příběh vraha - preview zdroj: tisková zpráva

Parfém: Příběh vraha je adaptací stejnojmenného románu Patricka Süskinda, který režíruje Tom Tykwer s Benem Whishawem v hlavní roli

Parfém: Příběh vraha je adaptací stejnojmenného románu Patricka Süskinda, který režíruje Tom Tykwer s Benem Whishawem v hlavní roli.

SYNOPSE:
Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha se odehrává v polovině osmnáctého století ve Francii. Na pařížském rybím tržišti se narodí Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw), kluk bez vlastního pachu. Na druhou stranu má Grenouille nesmírně vyvinutý čich. Brzy se dá do učení k parfumáři Baldinimu (Dustin Hoffman) a doufá, že mu mistr poradí, jak zachytit a zachovat vůně. Baldini mladíkovi poví o tajemné anfleráži, kdy se silice z květů extrahují za pomoci tuků. Anfleráž ovládají voňavkáři v Grasse, a tak se tam Grenouille, okamžitě vydává. Mladík je posedlý touhou po dokonalém parfému, kterým by maskoval své tělo. Zároveň objevuje, že nejlepšími přísadami se skrývají v tělech mladých žen. A tak, zatímco Grenouille pečlivě skládá svůj drahocenný parfém, v okolí města záhadně mizí mladé ženy. Mezi obyvateli se šíří panika a Grenouilleův konkurent Antoine Richis (Alan Rickman) se začíná bát o svou sličnou dceru Lauru (Rachel Hurd-Woodová). Grenouille jí je už ale na stopě…

Parfém: Příběh vraha INSPIRACE:
Od svého vydání v roce 1985 se stal Parfém Patricka Süskinda mezinárodní senzací. O zfilmování látky měl zájem Stanley Kubrick, ale kvůli barvitým popisům nejrůznějších vůní a pachů, stejně jako komplikované zápletce, nakonec prohlásil, že Parfém je nezfilmovatelný. Román nicméně lákal další tvůrce: Martina Scorseseho, Miloše Formana, Tima Burtona, nebo Ridleyho Scotta. Román fascinoval i producenta Berndta Eichingera (Pád Třetí říše), který na něj nakonec získal filmová práva až v roce 2001, a to za zhruba 10 miliónů euro. Mimo filmu se Parfém otiskl i do světa hudby – v písni „Scentless Apprentice“ se jím nechala inspirovat skupina Nirvana.

UPOUTÁVKA:
Parfém: Příběh vraha Trailer představuje Parfém jako akční thriller s dráždivým podtextem, který vychází z Grenouillovy fascinace vůněmi lidského těla. Interiéry působí dusně a stísněně, barvy jsou ztemnělé potem, převládají odstíny hnědé. Klip už od prvního chytlavého záběru (doslova) pohání precizní střih a gradující akce. Mohlo by jít o překvapení sezóny.

OBSAZENÍ:
Grenouilla ztvárnil britský herec Ben Whishaw, který se v dobrém světle předvedl v Po krk v extázi (Layer Cake). Parfumáře Baldiniho hraje matador Dustin Hoffman, mezi jehož poslední dobré role patřily Hledání Země Nezemě a Půlnoční míle. Obchodníka Richise podává Alan Rickman. Ten je sice dnes známý především jako Severus Snape ze série Harry Potter, za sebou má ale mnohé pozoruhodné charakterové party, viz nedávný Snow Cake nebo naopak starší Zimní host (The Winter Guest). Hlavní ženskou úlohu dostala Rachel Hurd-Wood coby mladá Laure Richisová. Madame Arnulfiovou potom obsadila přední německá herečka Corinna Harfouch (Pád Třetí říše, Elementarteilchen)

TVŮRCI:
Parfém: Příběh vraha Na scénáři Pafrému se podíleli scénárista a režisér Andrew Birkin (Cementová zahrada), producent a scénárista Bernd Eichinger i Tom Tykwer. Tykwer způsosbil svým třetím celovečerním filmem Lola běží o život (1998) senzaci, kteoru v další – ač serióznější – tvorbě (Princezna a bojovník, Nebe) sotva překonal. Parfém snímá Tykwerův dvorní kameraman Frank Griebe. Zajímavě se jeví kombinace se střihačem Alexanderem Bernerem, jehož doménou jsou akční filmy jako Resident Evil, či AVP. Výpravu má na starosti Uli Hanisch, který vypravoval i dva poslední Tykwerovy filmy, dobové kostýmy chystá Pierre-Yves Gayraud (Indočína). Hudbu skládá skupina Pale 3, tedy trio Heil, Klimek, Tykwer.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.