Pařba ve Vegas

10. 6. 2009 - 8:45 | Téma | red

Pařba ve Vegas zdroj: tisková zpráva

V krásné scenérii hor, které oddělují Nevadu od Kalifornie, informuje Phil ( Bradley Cooper) telefonem nevěstu, že zítřejší svatba asi nebude, protože on a jeho kamarádi Alan ( Zach Galifianakis) a Stu ( Ed Helms), ztratili ženicha Douga ( Justin Bartha)

V krásné scenérii hor, které oddělují Nevadu od Kalifornie, informuje Phil (Bradley Cooper) telefonem nevěstu, že zítřejší svatba asi nebude, protože on a jeho kamarádi Alan (Zach Galifianakis) a Stu (Ed Helms), ztratili ženicha Douga (Justin Bartha). Phil a Stu jsou Dougovi kamarádi, kteří se rozhodli vyrazit si s ním před svatbou do Las Vegas. Alan je bratr nevěsty, nemohli ho odmítnout. Do Vegas dorazili v pořádku, ale začátek pobytu v hotelu je poněkud zarážející. Ráno se probudí v poničeném hotelovém apartmá za 4 200 dolarů. Za dveřmi mizí štíhlá ženská lýtka, ve smetí hrabe kuře a Alana na záchodě překvapí tygr (jako vždy je živý tygr ve filmu velmi elegantní). Nepamatují se na nic. A také nemají ponětí, kde je Doug.

Při snídani Phila napadne, že pokud mají nějaké stvrzenky za zaplacené služby minulé noci, budou moci odhadnout, co kdy dělali (stvrzenky kreditních karet mají místo a čas platby). Zhrozí se množství vydaných peněz, ale to je jen začátek komických problémů. Vydají se po svých stopách v naději, že najdou vysvětlení divoké noci a především Douga. Je to cesta do minulosti, která v nich má jaksi obnovit ztracenou důstojnost, něco jako vykoupání se ve vlastní hlouposti, z kteréžto lázně vylezou jako čerství lidé.

Od začátku je jasné, že všichni mají značné osobní problémy. Kromě chudáka Douga, který se na plátně zatím mihne jen krátce, takže o něm nic nevíme. Phil je ženatý, má dítě. Je učitelem a bez problémů ukradne peníze žáků, když mají jet na školní výlet, aby měl finance na vlastní eskapádu. Alan trpí velkými problémy vývoje své osobnosti a zubaře Stua trápí něco víc než jenom pocit méněcennosti („Jsem doktor.“ – „Ne, jsi zubař!“). Jeho přítelkyně je satorie, která kontroluje každý jeho pohyb. On jí lže i o tom, kam jede a co tam dělá. Je nám připomenuto, že je židovského původu (byť většina zubařů v USA pochází z Asie, hlavně z Číny a Koreje). Z pochopitelných důvodů Phil manželce rovněž lže, když mu zatelefonuje. Proč filmové manželky tak často sahají po telefonu, aby kontrolovaly své bližní? Jenom nevěsta je normální, ta po telefonu sahá až když se jí zdá, že pánové snad zmizeli navždy.

V noci tedy pořádně vyváděli. Teď, ve snaze nějak se z toho vymotat, vstupují do podivuhodných situací, ve kterých se objeví policejní auto, boxer Mike Tyson, čínský gangster a striptérka, která je vlastně moc hodná holka a stojí za bližší seznámení, přestože pracuje v noci, kdy je větší šance potkat „klienty“. Auto, které si Doug půjčil od budoucího tchána, je pochopitelně Mercedes kabriolet. Prostě mužské sny... Kuře a čínská mafie mne překvapily. Stejně jako mistr boxu, který zaspí vloupání. Tygr byl krásný.

Zach Galifianakis je velmi talentovaný herec. Hraje Alana prostě, jednoduše a zcela uvěřitelně, což je opravdu velký herecký výkon. Zkuste se přesvědčivě zeptat na název Caesarova hotelu: „Ale Cézar tady nebydlel, viďte?“ A to asi není to nejtěžší, co zde musel zahrát. Jeho kolegové jsou slušní herci, ale mají to snazší.

Film úspěšně kombinuje konverzační a situační komedii. Je tu obvyklý „mužský“ (tedy nevyzrálý) hovor, močení a spodní prádlo. Ale nepřekročí to míru omšelosti. Nevyzrálé snahy postarších „mladistvých“ nějak ututlat, co se stalo, vymluvit se a vymotat se z důsledků vlastní neodpovědnosti vedou k mnoha absurdním situacím. Vše ale zůstává ve stylu komedie a nepřekračuje hranice k fraškovité nechutnosti. Tod Phillips natočil lepší film, než jsou běžné Apatowovy produkce (ta příští má mít tři hodiny). Vystříhal se zobrazování lidských tělesných funkcí a naprostých, hrubých pitomostí. Hudba je zde krásně využita pro ilustraci děje.

Děsivé je, že mi bylo sděleno, že muži opravdu myslí tak, jak popisuje tento film. To by bylo opravdu odstrašující. Vždycky jsem se domnívala, že muži dorostou alespoň do intelektuální výše striptérky v nočním klubu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.