Pánská jízda – preview

11. 7. 2008 - 12:45 | Téma | red

Pánská jízda – preview zdroj: tisková zpráva

Komedie o mužích, kteří se chtěli obejít bez žen. Ačkoliv v nedávných dějinách českého filmu jednu Pánskou jízdu máme (natočil ji pro televizi Karel Smyczek podle scénáře Alexandry Berková v roce 1983 a vypráví o tom, co způsobila dočasná nepřítomnost matky v rodině), na plátna kin se podobný námět vydává poprvé

Ačkoliv v nedávných dějinách českého filmu jednu Pánskou jízdu máme (natočil ji pro televizi Karel Smyczek podle scénáře Alexandry Berková v roce 1983 a vypráví o tom, co způsobila dočasná nepřítomnost matky v rodině), na plátna kin se podobný námět vydává poprvé. Tentokrát v režii Martina Kotíka se budeme moci v červnu podívat, jak si s nečekanou situací poradí Martin Dejdar, Vladimír Škultéty či Josef Abrhám, zahrají si i Petra Špalková, Světlana Nálepková nebo Zuzana Kajnarová. Hudbu složil skladatel skupiny Mig 21 Tomáš Polák, písně otextoval Lou Fanánek Hagen a tu titulní nazpíval Richard Müller.

Příběh vypráví o schopném a úspěšném otci a synovi, nadějném studentovi, kteří se po smrti manželky a matky musí vypořádat s péčí o domácnost. Nevidí v tom problém, marně je soused se čtyřmi vnoučaty na krku varuje a nabízí pomoc. Mužská ješitnost a pýcha je silnější. Její vinou se však postupně dostávají do víru trapasů, problémů a katastrof, které nahlodávají jejich sebevědomí a boří jejich pevné přesvědčení o vlastní dokonalosti. Přitom v dohledu oba mají zajímavé ženské typy – otec kolegyni (v podání Světlany Nálepkové), syn pohlednou spolužačku (Zuzana Kajnarová).

Martin Dejdar navíc musel změnit vzhled. Režisér Martin Kotík po něm chtěl, aby měl o pětatřicet kilo víc. Martin Dejdar sám tuhle skutečnost komentoval přirovnáním k hollywoodským hercům, přičemž nepomenul zdůraznit, že pod lékařským dohledem zase zhubnul.

Režisér slíbil divákům konečně po letech typickou českou rodinnou komedii, vyprávěnou s nadsázkou a humorem. Otázkou však zůstává, zda se debutujícímu režisérovi, který kromě pár krátkých věcí z FAMU za sebou nemá žádnou větší věc, podařilo skutečně ukočírovat velké herce. Sám se přiznal, že na ně myslel již při psaní scénáře. Nutno ale dodat, že ani Martin Dejdar a bohužel ani Josef Abrhám za sebou v poslední době nemají žádné vynikající, natož dobré role. Propadák Martina Dejdara Panství má ještě v současné době problémy s nezvládnutým financováním, Josef Abrhám v roli primáře Blažeje také nijak neoslnil...

Scénář je rovněž dílem debutantů: samotného Kotíka a Tomáše Končinského a Petra Nepovíma. V další možný neprospěch svědčí i to, že 70 % filmu se natáčelo v ateliérech, že film vznikl za pouhých 18 dní, což je dost málo, a stál pouhých 18 milionů, což je rovněž velmi málo.

Tvůrci tvrdí, že tato rodinná komedie může oslovit diváky všech generací – mladé, dospělé i ty starší – a že si vyzkoušeli nejrůznější druhy humoru: od suchých hlášek až po velmi bláznivě vyhlížející situace. O něco podobného se ale pokusilo rovněž trio debutujících tvůrců další české komedie Choking Hazard, a nějak se nezadařilo.

Jaká bude skutečnost, se dozvíme ke konci června, na kdy je premiéra naplánována. A protože žánr skutečné rodinné komedie se v Čechách netočil po dlouhých 15 let, doufejme jen, že to nedopadne jako s obnovením detektivního žánru v českém filmu, kdy Bolero dopadlo katastrofálně.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.