Pan Včelka

7. 11. 2007 - 13:27 | Téma | red

Pan Včelka zdroj: tisková zpráva

Je to taková normální rodinka: rodiče usilovně pracují a jsou pyšní na syna Barryho, který poletuje po domě (což je přísně zakázáno), jezdí příliš rychle autem, geluje si vlasy, a má před promocí

Je to taková normální rodinka: rodiče usilovně pracují a jsou pyšní na syna Barryho, který poletuje po domě (což je přísně zakázáno), jezdí příliš rychle autem, geluje si vlasy, a má před promocí. Hned potom půjde pracovat do firmy, která je součástí velkého koncernu a vyrábí – co jiného než med. Slečna z public relations se usmívá: Všichni víme, že všechny včely pracují velmi usilovně, aby mohly pracovat po celý život... Většina včel pracuje v obyčejných pozicích... Zní to tak známě, že je to téměř ironická alegorie. Včelí společnost je nejlépe zorganizovaná na světě (taková slova také známe).

Barry (Jerry Seinfeld) a jeho nejlepší kamarád Adam (Matthew Broderick) hned po promoci navštíví továrnu-úl, kde si mají vybrat práci na celý život. Barryho takové omezení kariéry dost nepříjemně zaskočí. Stejně jako fakt, že včely – jako druh – neměly za posledních 27 miliónů let ani jeden den dovolené. Optimismus mu nedodá ani zjištění, že nová místa vznikají až smrtí předcházejících zaměstnanců.

„Takže vy nás tu upracujete k smrti?“ otáže se Barry včelky PR. „Rozhodně se budeme snažit,“ odvětí slečna s úsměvem. Není divu, že se Barry rozhodne najít si něco jiného. Šťastnou náhodou se přidá k letu se sběrači pylu, ačkoliv do této včelí třídy se člověk, tedy včela, musí narodit. Při zkušebním letu se Barry ztratí v New Yorku. Pokouší se vyhnout dešti a také záhubě z rukou plácajících, vyděšených lidí. Nakonec mu život zachrání květinářka Vanessa Bloomeová (Renee Zellwegerová). Od ní se Barry dozví, že lidé zotročují včely, aby jim mohli krást med. S pomocí Adama a Vanessy zažaluje Barry lidstvo. Soudní scény (soudkyně: Oprah Winfreyová, advokát: John Goodman), jsou stejně dobré jako scéna u bazénu, která je připomínkou filmu Absolvent. Scény u soudu dávají příležitost k narážkám na známé ikony našeho života (mezi jinými Ray Liotta, Sting, Connie Chan a medvídek Pú). Dramatické vyhrocení v soudních kuloárech nakonec vede k otázce, co je vlastně příčinou, a co důsledkem.

Film obsahuje mnoho dalších animovaných připomínek na různé filmy i otřelý nápad letadla v nouzi, které nemohou zachránit ani mužní sběrači pylu. Je to milé a příjemné, vše digitálně animováno. Nejsou tu sice použity zrovna novátorské triky ani příliš nové nápady (vzpomenete si na animované filmy Mravenec Z, Roboti, Tarzan, ba i Spláchnutej a Úžasňákovi). Ale pár dobrých a ostrých žertů tu je.

Scenáristé bohužel nenalezli sjednocující nápad. Porůznu se filmem proplétají tři různé motivy (věř sám sobě — je dobře se odlišovat od průměru — všichni máme právo na svobodu). Barry je vždy jejich nositelem, díky tomu je jeho charakter neucelený a roztěkaný. Přátelství včely a květinářky je násilně posouváno do bizarní, fyzicky nemožné romance. Právo na svobodu slova i činu je oslabeno nutností přežít a nakonec Barrymu jakožto nezávislému jedinci musí pomoci organizované davy. Kdyby to zůstalo v hranicích každodennosti, což je Seinfeldova doména, byl by příběh uvěřitelnější.

Nu, nejde ani o velkolepý ani objevný film, ale takové Seinfeld nikdy nedělal. Spíše jej jako tvůrce zajímají všední věci a události, o kterých se nemluví. A to tu i najdete. Celé je to kapánek nudné, ale film není příliš dlouhý a rozhodně nepatří do kategorie B. Pokud nebudete příliš dumat nad tím, co vlastně chce říci, pobavíte se a zasmějete. Můžete na to vzít děti a nikdo nebude zklamán.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.