Paddy Considine

29. 8. 2007 - 0:47 | Téma | red

Paddy Considine zdroj: tisková zpráva

Rok co rok nabídne britská kinematografie několik nových hereckých osobností, jimž by měla patřit budoucnost

Paddy Considine Rok co rok nabídne britská kinematografie několik nových hereckých osobností, jimž by měla patřit budoucnost. Jednou z takových nadějí je Paddy Considine, mnohotvárný herec, jemuž už dali příležitost slavní tvůrci jako Jim Sheridan (In America, 2003), Michael Winterbottom (Nonstop párty, 2002) nebo Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum, 2007).

Patrick Considine se narodil 5. září 1974 ve středoanglickém městě Burton-on-Trent. Během studií herectví na tamní Burton College se seznámil s režisérem Shanem Meadowsem, specialistou na sociálně laděné snímky anglického venkova. (Známe hlavně jeho hořkou komedii Tenkrát v Midlands, 2002). Byl to právě on, kdo Considineovi dal první příležitost ve filmu, zahrál si psychopatického Morella v tragikomedii A Room for Romeo Brass (1999). Dodnes oba zůstali přáteli, Considine se později stal protagonistou řady Meadowsových krátkých snímků, jež spojuje postava věčného snaživce Le Donka. Společně napsali scénář k thrilleru Dead Man's Shoes (2004) – Considine v něm hrál bývalého vojáka Richarda, který se domů vrací s cílem pomstít se za příkoří minulosti. Založili též hudební skupinu She Talks To Angels; Meadows byl zpěvákem, Considine bubeníkem. Všestranně umělecky nadaný Considine se věnuje také fotografii. Tento obor vystudoval na universitě v Brightonu a před započetím herecké kariéry si focením vydělával na živobytí.

Paddy Considine Dalším tvůrcem, který pozitivně ovlivnil Considineovu kariéru, byl Pawel Pawlikowski. Hrál v obou snímcích tohoto speciality na letní dramata. Last Resort (2000) a úloha rozpačitého majitele hotelu Alfieho mu zajistily cenu na filmovém festivalu v Soluni. V lesbické romanci Moje léto lásky (2004) představoval kriminálníčka Phila, nábožensky orientovaného bratra jedné z ústředních hrdinek. Drobní mužíčkové, kteří jako by do filmových příběhů vstupovali spíš jen náhodou, zůstanou Considineovou doménou i v letech následujících. V rychlém sledu přišly role v komediích Vášnivá salsa (2000) a The Martins (2001) a v thrilleru Happy Now (2001). Klíčovou úlohu odborníka na okultismus Elliota Spruggse si zahrál v dalším žánrovém snímku Doktor Sleep (2002). Úspěšná série vedla až k hlavním rolím v krátkých filmech Bouncer (2002) a My Wrongs 8245-8249 and 117 (2002) – v této černé komedii se jeho hrdina stává „nejmenším na celém světě“; hraje muže přesvědčeného, že si ani nezasluhuje vlastní jméno.

Paddy Considine Pouhé tři roky od debutu stačily Paddymu Considineovi, aby zaujal tvůrce, jejichž jméno ve světě filmu něco znamená. Michael Winterbottom si jej vybírá do své fresky Nonstop párty (2002), která je vzpomínkou na britskou hudební scénu sedmdesátých let. Ztělesňuje tu jednoho z mnoha jejích skrytých osobností Roba Grettona, manažera skupin Joy Division a New Order. V Americe (ale i jinde ve světě) si Paddy Considine udělal jméno snímkem s příznačným názvem – dramatem In America (2003). Režisér Jim Sheridan zde nahlíží do emigrantské komunity v New Yorku. Vše sledujeme na osudech irské rodiny, jejíž hlava Johnny sní o velké herecké kariéře. Realita je však o poznání krutější. Skvělé výkony v tomto snímku podávají Samantha Mortonová i Djimon Hounsou, ani Considine se ale nenechal nijak zahanbit a jeho Johnny je skvělou studií muže konfrontovaného s koncem svého ideálu.

Paddy Considine ve filmu Moje léto lásky Po tomto úspěchu postoupil Considine zas o stupínek výše, k rolím hlavním. Dopracoval se k ní nejen v Meadowsově thrilleru Dead Man's Shoes (2004), ale nečekaně též ve španělském hororu Bosque de Sombras (2006) – tomu se ale stín žánrových klišé překročit nepodařilo. Na to, aby mohl zazářit, si musel počkat až na černou komedii od producentského dua George Clooney a Steven Soderbergh The Half Life of Timofey Berezin (2006). Pokračovala jím série titulů ostře se vyjadřujících k temným stránkám současnosti. Po obchodu s drogami (Traffic – nadvláda gangů) a ropou (Syriana) přišla na řadu výroba jaderného materiálu. Considinův progatonista včasným zákrokem zabrání velké katastrofě. Za svůj nesobecký čin je ale po zásluze ztrestán: jeho pomalé umírání je provázeno obviněním ze sabotáže. Considine opět brilantně zvládá úlohu hrdiny proti své vůli a pronásledovaný osudem.

Paddy Considine Výrazné výkony podává též ve dvojici životopisů. Drama Stoned (2005) bylo pokusem rekonstruovat zahádnou smrt zakládajícího člena Rolling Stones Briana Jonese (Leo Gregory). Considine hraje kytaristova údajného vraha Franka Thorogooda. Biografie slavného boxera Jamese Braddocka (Russell Crowe) Těžká váha (2005) obsadila Considinea jako Mikea Wilsona. Nezříká se ani menších rolí, ať už to byl ironicky pojatý detektiv Andy Wainwright v akční komedii Jednotka příliš rychlého nasazení (2007), anebo precizně zvládnutý investigativní novinář Simon Ross v thrilleru Bourneovo ultimátum (2007), který zaplatí životem za setkání s ústředním hrdinou série (Matt Damon).

Zkušenosti s herectvím i fotografováním Considine propojil ve své první filmové režii – natočil krátké drama Dog Altogether (2007) v hlavní roli s hvězdným Peterem Mullanem. Snímek je částečně inspirován životem Considineova otce Josepha.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.