Oscary 2006 - přehled vítězů a nominací

29. 8. 2008 - 16:58 | Téma | red

Oscary 2006 - přehled vítězů a nominací zdroj: tisková zpráva

Nejlepší film:

Skrytá identita (režie Martin Scorsese)

· Babel (režie Alejandro González Iňárritu)

· Královna (režie Stephen Frears)

· Dopisy z Iwo Jimy (režie Clint Eastwood)
· Malá Miss Sunshine (režie Jonathan Dayton, Valerie Farisová)

Nejlepší cizojazyčný film:

Životy těch druhých (Německo, režie Florian Henckel von Donnersmarck)

· Efter brylluppet (Po svatbě; Dánsko, režie Susanne Bierová)

· Indigènes (Dny slávy; Alžírsko, režie Rachid Bouchareb)

· Pan’s Labyrinth/El Laberinto del Fauno (Panův labyrint; Mexiko, režie Guillermo del Toro)

· Water (Voda; Kanada, režie Deepa Mehta)

Nejlepší animovaný film:

Happy Feet (režie George Miller)

· Auta (režie John Lasseter)

· V tom domě straší! (režie Gil Kenan)

Nejlepší herec v hlavní roli:

Forest Whitaker (Poslední skotský král)

· Leonardo DiCaprio (Krvavý diamant)

· Ryan Gosling (Half Nelson)

· Peter O´Toole (Venus)

· Will Smith (Štěstí na dosah)

Nejlepší herečka v hlavní roli:

Helen Mirrenová (Královna)

· Penélope Cruzová (Volver)

· Judi Denchová (Notes on a Scandal)

· Meryl Streepová (Ďábel nosí Pradu)

· Kate Winsletová (Jako malé děti)

Nejlepší herec ve vedlejší roli:

Alan Arkin (Malá Miss Sunshine)

· Jackie Earle Haley (Jako malé děti)

· Djimon Hounsou (Krvavý diamant)

· Eddie Murphy (Dreamgirls)

· Mark Wahlberg (Skrytá identita)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli:

Jennifer Hudsonová (Dreamgirls)

· Adriana Barrazaová (Babel)

· Cate Blanchettová (Notes on a Scandal)

· Abigail Breslinová (Malá Miss Sunshine)

· Rinko Kikuchiová (Babel)

Nejlepší režie:

Martin Scorsese (Skrytá identita)

· Alejandro González Iñárritu (Babel)

· Clint Eastwood (Dopisy z Iwo Jimy)

· Stephen Frears (Královna)

· Paul Greengrass (Let číslo 93)

Nejlepší původní scénář:

Michael Arndt (Malá Miss Sunshine)

· Guillermo Arriaga (Babel)

· Iris Yamashitová, Paul Haggis (Dopisy z Iwo Jimy)
· Guillermo del Toro (Pan’s Labyrinth)

· Peter Morgan (Královna)

Nejlepší adaptovaný scénář:

William Monahan (Skrytá identita)

· Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips (Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu)
· Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby (Potomci lidí)

· Todd Field, Tom Perrotta (Jako malé děti)

· Patrick Marber (Notes on a Scandal)

Nejlepší kamera:

Guillermo Navarro (Pan’s Labyrinth)

· Vilmos Zsigmond (Černá Dahlia)

· Emmanuel Lubezki (Potomci lidí)

· Dick Pope (Iluzionista)

· Wally Pfister (Dokonalý trik)

Nejlepší píseň pro film:

I Need to Wake Up (Nepříjemná pravda; hudba a text Melissa Etheridgeová)

· Listen (Dreamgirls; hudba Henry Krieger a Scott Cutler, text Anne Prevenová)

· Love You I Do (Dreamgirls; hudba Henry Krieger, text Siedah Garrettová)

· Our Town (Auta; hudba a text Randy Newman)

· Patience (Dreamgirls; hudba Henry Krieger, text Willie Reale)

Nejlepší původní hudba:

Gustavo Santaolalla (Babel)

· Thomas Newman (Dobrý Němec)

· Philip Glass (Notes on a Scandal)

· Javier Navarrete (Pan’s Labyrinth)

· Alexandre Desplat (Královna)

Nejlepší výprava a dekorace:

Eugenio Caballero, Pilar Revueltová (Pan’s Labyrinth)
· John Myhre, Nancy Haighová (Dreamgirls)
· Jeannine Oppewallová, Gretchen Rauová, Leslie E. Rollinsová (The Good Shepherd)
· Rick Heinrichs, Cheryl A. Carasiková (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže)
· Nathan Crowley, Julie Ochipintiová (Dokonalý trik)

Nejlepší kostýmy:

Milena Canonerová (Marie Antoinette)

· Yee Chung Man (Kletba zlatého květu)

· Patricia Fieldová (Ďábel nosí Pradu)

· Sharen Davisová (Dreamgirls)

· Consolata Boyleová (Královna)

Nejlepší zvuk:

Michael Minkler, Bob Beemer, Willie Burton (Dreamgirls)

· Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Fernando Camara (Apocalypto)
· Andy Nelson, Anna Behlmerová, Ivan Sharrock (Krvavý diamant)

· John Reitz, Dave Campbell, Gregg Rudloff, Walt Martin (Vlajky našich otců)

· Paul Massey, Christopher Boyes, Lee Orloff (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže)

Nejlepší střih:

Thelma Schoonmakerová (Skrytá identita)

· Stephen Mirrione, Douglas Crise (Babel)

· Steven Rosenblum (Krvavý diamant)

· Alex Rodríguez, Alfonso Cuarón (Potomci lidí)

· Clare Douglasová, Christopher Rouse, Richard Pearson (Let číslo 93)

Nejlepší střih zvukových efektů:

Alan Robert Murray, Bub Asman (Dopisy z Iwo Jimy)

· Sean McCormack, Kami Asgar (Apocalypto)
· Lon Bender (Krvavý diamant)
· Alan Robert Murray, Bub Asman (Vlajky našich otců)

· Christopher Boyes, George Watters II. (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže)

Nejlepší vizuální efekty:

John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, Allen Hall (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže)

· Boyd Shermis, Kim Libreri, Chaz Jarrett, John Frazier (Poseidon)
· Mark Stetson, Neil Corbould, Richard R. Hoover, Jon Thum (Superman se vrací)

Nejlepší masky:

David Marti, Montse Ribeová (Pan’s Labyrinth)

· Aldo Signoretti, Vittorio Sodano (Apocalypto)

· Kazuhiro Tsuji, Bill Corso (Klik – život na dálkové ovládání)

Nejlepší krátký animovaný film:

The Danish Poet (Kanada; režie Torill Koveová)

· Lifted (USA; režie Gary Rydstrom)

· The Little Matchgirl (USA; Roger Allers, Don Hahn)

· Maestro (Maďarsko; režie Géza M. Tóth)

· No Time for Nuts (USA; režie Chris Renaud, Michael Thurmeier)

Nejlepší krátký hraný film:

West Bank Story (USA, režie Ari Sandel)

· Binta Y La Gran Idea (Binta a velká myšlenka; Španělsko, režie Javier Fesser)

· Éramos Pocos (Jeden navíc; Španělsko, režie Borja Cobeaga)

· Helmer & Son (Helmer a syn; Norsko, režie Soren Pilmark)

· The Saviour (Zachránce; Austrálie, režie Peter Templeman)

Nejlepší dokumentární film – krátký:

The Blood of Yingzhou District (režie Ruby Yang)

· Recycled Life (režie Leslie Iwerk)

· Rehearsing a Dream (režie Karen Goodmanová, Kirk Simon)

· Two Hands (režie Nathaniel Kahn)

Nejlepší dokumentární film - celovečerní:

Nepříjemná pravda (režie Davis Guggenheim)

· Deliver Us from Evil (režie Amy Bergová)

· Iraq in Fragments (režie James Longley)

· Jesus Camp (režie Heidi Ewingová, Rachel Gradyová)

· My Country, My Country (režie Laura Poitrasová)

Další ocenění

Cena za celoživotní dílo: Ennio Morricone

Čestné uznání: Richard Edlund

Cena Gordona E. Sawyera: Ray Feeney

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.