Oscary 2005: adaptovaný scénář

29. 8. 2008 - 17:02 | Téma | red

Oscary 2005: adaptovaný scénář zdroj: tisková zpráva

Nejlepší adaptovaný scénář: Larry McMurtry, Diana Ossanaová za film Zkrocená hora Nominace: Kategorie nabízející kdejaká nevšední překvapení letos nic netradičního nepřinesla


Nejlepší adaptovaný scénář: Larry McMurtry, Diana Ossanaová za film Zkrocená hora

Capote

Zkrocená hora Mnichov Nepohodln Dějiny násilí

Nominace: Kategorie nabízející kdejaká nevšední překvapení letos nic netradičního nepřinesla. Narozdíl od roku 1985, kdy se v nominacích za nejlepší adaptovaný scénář objevil pes (nespokojený scenárista filmu Tarzan Robert Towne se v titulních ukryl pod jménem svého psího miláčka P. H. Vazaka) či roku 2003, kdy se společně s Charliem Kaufmanem prosadilo i jeho imaginární dvojče Donald, které se „podílelo“ na scénáři k filmu Adaptace, jsou letos nominováni jen samí seriózní a živí lidé. Stejně jako v případě originálních scénářů (George Clooney a Grant Heslov) se i mezi scenáristy-adaptátory do nominací prosadil jeden herec – Dan Futterman. devětatřicetiletý Američan, jehož jsme mohli vidět například v thrilleru Dost (2002), zpracoval biografický román Geralda Clarka a vysloužil si tak nominaci už za svou scenáristickou prvotinu Capote. • Zkušený scenárista specializující se na dramata z amerického Středozápadu Larry McMurtry (Poslední představení, 1971 – nominace na Oscara; seriál Osamělá holubice, 1989) a scenáristicky debutující Diana Ossanaová si „vypůjčili“ povídku spisovatelky E. Annie Proulxové (románová předloha k melodramatu Ostrovní zprávy). Díky Zlatému glóbu za scénář je právě Zkrocená hora a s ní Ossanaová a McMurtry předpokládaným oscarovým vítězem. • Další scenáristické duo Tony Kushner a Eric Roth sáhlo po knize George Jonase Vengeance: The True Story of an Israeli Counter-Terrorist Team a na jejím základě vystavělo scénář ke Spielbergově dramatu Mnichov. Eric Roth patří k nejuznávanějším scenáristům dneška (Oscar za snímek Forrest Gump, 1994; nominace za drama Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, 1999), padesátiletý dramatik Tony Kushner proslul díky scénáři k televizní sérii Andělé v Americe (2003). • Pětici nominací letos uzavírají dva zástupci takzvaně pokleslých žánrů. Thriller Nepohodlný podle románu klasika špionážní literatury Johna le Carrého si jako námět svého scénáře zvolil Jeffrey Caine (bondovka Zlaté oko, 1995). • Také comicsovým předlohám se u akademiků daří stále lépe. Po scenáristických nominacích pro filmy Přízračný svět a American Splendor je tu letos grafická novela Johna Wagnera Dějiny násilí. Tu do podoby filmového scénáře převedl a následné nominace se dočkal akční specialista Josh Olson.

Kdo nebyl nominován:

Deborah Moggachová (Pýcha a předsudek) • Gill Dennis, James Mangold (Walk the Line) • David Auburn, Rebecca Millerová (Důkaz)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.
Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

Avatar 2 ještě není v kinech a už atakuje rekordy

12. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Před pár dny jsme tu měli první ukázku na Avatar 2, která se hned zařadila k těm vůbec nesledovanějším upoutávkám v historii.