O čem je film Tulpan

3. 7. 2009 - 8:01 | Téma | red

O čem je film Tulpan zdroj: tisková zpráva

Mladý hrdina Asa se vrací domů z vojenské služby u námořnictva. Jeho krátká vojenská kariéra jej naučila především fanfarónskému vyprávění neuvěřitelných příběhů o gigantických chobotnicích v hlubinách oceánů, které musíte kousnout přímo mezi oči, jinak vás zardousí svými chapadly. Přesně těmito příběhy se Asa prezentuje v úvodní scéně filmu, která se odehrává v jurtě patřící rodičům vysněné nevěsty Tulpan.

Po krátké chvíli euforie z reálné možnosti získat v brzké době nevěstu (a tím pádem dle prastarých tradic i vlastní stádo) přichází pro Asu kruté rozčarování: Tulpan jej odmítá pro neatraktivní vzhled, přičemž se nemůže smířit především s jeho velkými a nadstandardně odstátými ušními boltci. Triumfální jízdu traktorem po nekonečných kazašských stepích tak střídá pokorný návrat k jediným příbuzným, kteří Asovi zůstali.

Hlavní hrdina se vrací do jurty své sestry Samal a jejího manžela Ondase, kterou obývají společně se svými třemi dětmi. Asa začíná pracovat jako pomocník Ondase a asistuje mu při práci s jeho početným ovčím stádem. Velmi brzy však začínají na povrch vyplouvat nepřekonatelné rozpory mezi Asou a Ondasem: zatímco Asa uvažuje o životě ve městě a nemá ke stádu žádný vztah, Ondas jím pohrdá pro jeho nešikovnost a apatický vztah k práci.

Po sérii několika konfliktů mezi Asou a Ondasem se oba, společně s Asovým přítelem Bonim, vrací k rodičům Tulpan a znovu je žádají o ruku jejich dcery. Tulpan však Asu znovu odmítá, i přesto, že Boni její rodiče pomocí fotografie přesvědčuje, že princ z dalekých zemí (na fotografii je britský princ Charles) má ještě více odstáté uši než Asa.

Mezitím se objevuje nový problém: Ondasovo ovčí stádo začíná pronásledovat podivné prokletí a veškerá jehňata se rodí mrtvá. Ondas volá veterináře, který mu doporučí přestěhovat stádo na jiné místo.

Světácký přítel Boni, prohánějící po široširých kazašských stepích na traktoru polepeném pornografickými fotkami, Asu neustále přemlouvá k odchodu do města. Asa se stále nemůže rozhodnout mezi dvěma světy, z nichž každý je pro něj jistým způsobem nevhodný (ve stepi je Asa blokován Tulpan a ponižován Ondasem, město pro něj představuje tajemný a neznámý prostor).

Jeho rozhodnutí nakonec ovlivní mystická zkušenost v nekonečné stepi: Asa zde vlastníma rukama pomůže porodit jehně, které se rodí zdravé a které znamená naději pro celé Ondasovo stádo. Tento zážitek přiměje Asu zůstat se Samal, s Ondasem a se stádem a společně s nimi se v samém závěru filmu přesouvá na nové pastviny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.