O čem je film Gomora

3. 7. 2009 - 8:03 | Téma | red

O čem je film Gomora zdroj: tisková zpráva

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí. Film není lineárně vystavěným příběhem, ale epizodickým sledem různých událostí odehrávajících se na jedné z periferií současné Neapole, kterou ovládá mafie svými nezákonnými a spekulativními praktikami.

Film začíná chladnokrevným zavražděním mafiánských bosů v soláriu, na které navazuje další řetězec událostí kolem několik postav, které se buď přímo pohybují v podsvětí Neapole, nebo jsou podrobeni systémem zločineckého syndikátu a nuceni plnit příkazy, které se většinou vztahují k zabíjení pro mafii nepohodlných osob.

K hlavním postavám patří dvojice neukázněných mladých chlapců (Marco a Ciro), které bosové užijí k plnění svých úkolů, aby je poté sami zlikvidovali, neboť by mohli ohrozit strukturu syndikátu. Jinou postavou je mafiánský vůdce, který na veřejnosti vystupuje jako obchodní spekulant a podnikatel Franco, jehož skutečné aktivity jsou úzce spojeny s podvody, krádežemi, pašováním a nelegálním prodejem zboží, nebezpečnou manipulací s toxickým odpadem, stejně jako zabíjením nepohodlných osob.

Významnou postavou je mafiánský účetní Don Ciro, který se nakonec stává obětí svého povolání. Krejčovský mistr Pasquale doplatí na svou vstřícnost k Číňanům, kteří provozují nelegání oděvní dílny. Chlapec Totò se s bezelstnou důvěřivostí poddává tomu, co se v jeho věku jeví jako atraktivní dobrodružství – úsluhy místním členům mafie.

Odpsychologizováním postav a objektivním nestylizovaným pohledem na zobrazovanou realitu režisér vytváří bezprostředně autentický – dokumentaristicky a reportážně pojatý – obraz jednoho z kritických a společenskopoliticky závažných problémů dnešní Itálie. Film vznikl podle románu Roberta Saviana.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.