O čem je film Gomora

3. 7. 2009 - 8:03 | Téma | red

O čem je film Gomora zdroj: tisková zpráva

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí. Film není lineárně vystavěným příběhem, ale epizodickým sledem různých událostí odehrávajících se na jedné z periferií současné Neapole, kterou ovládá mafie svými nezákonnými a spekulativními praktikami.

Film začíná chladnokrevným zavražděním mafiánských bosů v soláriu, na které navazuje další řetězec událostí kolem několik postav, které se buď přímo pohybují v podsvětí Neapole, nebo jsou podrobeni systémem zločineckého syndikátu a nuceni plnit příkazy, které se většinou vztahují k zabíjení pro mafii nepohodlných osob.

K hlavním postavám patří dvojice neukázněných mladých chlapců (Marco a Ciro), které bosové užijí k plnění svých úkolů, aby je poté sami zlikvidovali, neboť by mohli ohrozit strukturu syndikátu. Jinou postavou je mafiánský vůdce, který na veřejnosti vystupuje jako obchodní spekulant a podnikatel Franco, jehož skutečné aktivity jsou úzce spojeny s podvody, krádežemi, pašováním a nelegálním prodejem zboží, nebezpečnou manipulací s toxickým odpadem, stejně jako zabíjením nepohodlných osob.

Významnou postavou je mafiánský účetní Don Ciro, který se nakonec stává obětí svého povolání. Krejčovský mistr Pasquale doplatí na svou vstřícnost k Číňanům, kteří provozují nelegání oděvní dílny. Chlapec Totò se s bezelstnou důvěřivostí poddává tomu, co se v jeho věku jeví jako atraktivní dobrodružství – úsluhy místním členům mafie.

Odpsychologizováním postav a objektivním nestylizovaným pohledem na zobrazovanou realitu režisér vytváří bezprostředně autentický – dokumentaristicky a reportážně pojatý – obraz jednoho z kritických a společenskopoliticky závažných problémů dnešní Itálie. Film vznikl podle románu Roberta Saviana.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.