O čem je film Gomora

3. 7. 2009 - 8:03 | Téma | red

O čem je film Gomora zdroj: tisková zpráva

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí

Z několika příběhů lidí, jejichž život poznamenala neapolská zločinná organizace zvaná Camorra, vytvořil režisér Matteo Garrone mozaikovitý pohled na podsvětí a zákony, kterými mafie každodenně zasahuje do života obyčejných lidí. Film není lineárně vystavěným příběhem, ale epizodickým sledem různých událostí odehrávajících se na jedné z periferií současné Neapole, kterou ovládá mafie svými nezákonnými a spekulativními praktikami.

Film začíná chladnokrevným zavražděním mafiánských bosů v soláriu, na které navazuje další řetězec událostí kolem několik postav, které se buď přímo pohybují v podsvětí Neapole, nebo jsou podrobeni systémem zločineckého syndikátu a nuceni plnit příkazy, které se většinou vztahují k zabíjení pro mafii nepohodlných osob.

K hlavním postavám patří dvojice neukázněných mladých chlapců (Marco a Ciro), které bosové užijí k plnění svých úkolů, aby je poté sami zlikvidovali, neboť by mohli ohrozit strukturu syndikátu. Jinou postavou je mafiánský vůdce, který na veřejnosti vystupuje jako obchodní spekulant a podnikatel Franco, jehož skutečné aktivity jsou úzce spojeny s podvody, krádežemi, pašováním a nelegálním prodejem zboží, nebezpečnou manipulací s toxickým odpadem, stejně jako zabíjením nepohodlných osob.

Významnou postavou je mafiánský účetní Don Ciro, který se nakonec stává obětí svého povolání. Krejčovský mistr Pasquale doplatí na svou vstřícnost k Číňanům, kteří provozují nelegání oděvní dílny. Chlapec Totò se s bezelstnou důvěřivostí poddává tomu, co se v jeho věku jeví jako atraktivní dobrodružství – úsluhy místním členům mafie.

Odpsychologizováním postav a objektivním nestylizovaným pohledem na zobrazovanou realitu režisér vytváří bezprostředně autentický – dokumentaristicky a reportážně pojatý – obraz jednoho z kritických a společenskopoliticky závažných problémů dnešní Itálie. Film vznikl podle románu Roberta Saviana.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.
Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

Na co koukat v červenci: Šílení superhrdinové a atletické legendy

30. 7. 2021 | Téma | Matěj Svoboda

Během druhého prázdninového měsíce budete moci vyrazit do kina na drsnou komiksovku, ambiciózní české drama o legendárním atletovi nebo akčně-komediální jízdu s Ryanem Reynoldsem.