Nuda v Brně ovládla České lvy

24. 1. 2008 - 15:55 | Téma | red

Nuda v Brně ovládla České lvy zdroj: tisková zpráva

Reportáž z finálového večera v pražské Lucerně. Absolutním vítězem prestižních filmových cen Český lev se Velkém sále pražské Lucerny stal s pěti soškami lva ve skoku snímek režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně


Český lev Absolutním vítězem prestižních filmových cen Český lev se Velkém sále pražské Lucerny stal s pěti soškami lva ve skoku snímek režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně. Vzhledem k nedávné nominaci filmu Želary na Oscara se zdálo, že letošní Čeští lvy budou záležitostí právě snímku Ondřeje Trojana. Avšak doma není nikdo prorokem. Po nominacích očekávaný vyrovnaný souboj „titánů“ Želary, Pupendo, Nuda v Brně se nekonal. Letošní lvy zaznamenaly některé změny. Po dvou letech se opět sloučily výtvarné kategorie v jednu. Další změnou bylo nahrazení reprodukované hudby, resp. předělů, hudbou živou. O tu se postaral Okamžitý filmový orchestr pod taktovkou Varhana Bauera.

Jan Budař Český lev Slavnostní večer udílení Českého lva moderoval Martin Zbrožek, a to vlastní vinou, protože hned v úvodu se mu v rámci entrée podařilo „fyzicky“ odstranit všemi očekávaného moderátora Leopolda Šamila. Během přímého přenosu několikrát zapracovalo také ono pověstné kouzlo nechtěného. Nejefektnější to bylo v podání Vladimíra Morávka, jednoho z oceněných v kategorii nejlepší scénář. Ten svůj seskok z pódia zakončil několikametrovou jízdou po břiše zkrz polovinu sálu. Jak nám prozradil celou tu dobu si říkal: „Nesmíš rozbít toho lva“. Udílení prestižních filmových cen charakterizoval nejen překvapivý úspěch Nudy v Brně, ale také politická vyjádření některých předávajících či oceněných. Jednoduše řečeno. Čeho se vyvarovali při Oscarech, to se naplno projevilo na Českých lvech. Politika zastínila umění.

Při letošních lvech jsem vše mohl sledovat z ptačí perspektivy. Takže jsem pěkně viděl, kde sedí jednotlivé celebrity českého filmu. Dávno před vyhlášením ceny za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu mi bylo jasné, kdo bude letos tím vyvoleným. Byl jím držitel Oscara za kostýmní ztvárnění filmu Amadeus pan Teodor Pištěk. Dvacet let od zisku prestižního amerického ocenění se Teodoru Pištěkovi dostalo stejné pocty i doma.

Český lev Jestli se organizátorům letos něco opravdu povedlo, pak je to výběr osobností, které České lvy předávaly. Na podiu se vedle moderátora večera vystřídali například Miroslav Caban, první český horolezec, který zdolal Mount Everest bez kyslíkové bomby, přední česká houslistka Gabriela Demeterová (tu mimochodem na housle doprovodil sám Martin Zbrožek), nebo kapitán úřadujícího hokejové mistra Slavia Praha Josef Beránek. Největší hvězdou mezi předávajícími byla bezesporu česká topmodelka Eva Herzigová. Ale nešlo jen o výčet osobností, ale i o nápaditost. V tomto směru jednoznačně dominuje Karel Fiala, který přijel na jeviště na minikoníkovi jako Limonádový Joe.


Tradičně vegetariánskou párty po skončení slavnostního večera letos zpestřila charitativní aukce ve prospěch nadace Slunečnice, jejíž zakladatelkou je bývalá Miss ČR Helena Houdová, která nám o aukci, ale také nadaci řekla pár slov.

Letošní after party Českého lva zpestří aukce. Můžete přiblížit o co se jedná?
Naše nadace Slunečnice dostala od devíti lidí z filmové branže dárky, předměty, které jsou jejich srdci velmi blízké a ty se budou dražit. Výtěžek z této dražby půjde na dětský letní tábor, kde budou děti z dětských domovů, ale možná také děti s tělesnými vadami.

Říkala jste naše nadace Slunečnice, můžete jí trošku představit?
Slunečnici jsem založila já před čtyřmi lety. Cílem nadace je pomoc ve vzdělávání znevýhodněným dětem.


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.