Noc v muzeu 2

20. 5. 2009 - 21:39 | Téma | red

Noc v muzeu 2 zdroj: tisková zpráva

Komedie Noc v muzeu (2006) patří k nejlepším dětským filmům posledních let. Pohádkově laděný příběh o malém človíčkovi, který najde smysl života ve strážení oživlých exponátů v přírodopisném muzeu, neoslnil právě originálním dějem

Komedie Noc v muzeu (2006) patří k nejlepším dětským filmům posledních let. Pohádkově laděný příběh o malém človíčkovi, který najde smysl života ve strážení oživlých exponátů v přírodopisném muzeu, neoslnil právě originálním dějem. Zásluhou knižní předlohy Milana Trenče ale zůstalo efektní hemžení digitálních triků v pevném rámci a snímek získal jednotný styl.

Na druhý díl čekali diváci pouhé tři roky. Vrací se ústřední hrdina Larry Daley v podání Bena Stillera i režisér Shawn Levy. Chybí ale pevná dějová kostra, na níž by tvůrci pověsili všechny vizuální lákadla. Noc v muzeu 2 má ještě k tomu snahu vzdělávat malé diváky. Jako by si tvůrci neuvědomovali stokrát ověřenou pravdu: že nejvíce nudí kombinace zábavy a výuky. Film funguje snad jen jako reklama na Smithsonian Institution, rozsáhlý muzejní komplex ve Washingtonu, kde se valná většina děje odehrává.

Larry Daley zachránil New York a stal se hrdinou okamžiku. To bylo ale před lety. Teď je z něj úspěšný, už ne právě mladý muž. Vlastní firmu, která vydělává miliony. Jenže Larry se bez své bývalé práce nočního hlídače cítí osamělý. Z nudy ho vytrhne až drzá opička Dexter. Nezbedný obyvatel Larryho muzea se zmocnil kouzelné desky, která má moc oživovat zdánlivě mrtvé sochy. A protože Dexter, deska i ostatní Larryho přátelé míří z New Yorku na uskladnění do Washingtonu, v okolí Bílého domu bude zanedlouho pořádně veselo. Novou šanci ujmout se světovlády dostal faraón Kah Mun Rah (Hank Azaria). A proti němu stojí Larry se starou partou kolem malinkého kovboje Jedediana (Owen Wilson) a Římánka Octavia (Steve Coogan), doplněnou o pilotku Amelii Earhartovou (Amy Adamsová). A možná přijde i prezident, nejenom osvědčený Theodore Roosevelt (Robin Williams)...

Režisér Shawn Levy spolu se scenáristou Thomasem Lennonem zvolili taktiku střídat atrakce jak svaté ve Staroměstském orloji. Konverzační vtípek nahrazuje dobrodružstvím a naopak. Akční sekvence, citující z Dobyvatel ztracené archy (1981), Krotitelů duchů 2 (1989) a nebo 300: Bitvy u Thermopyl (2006), mají solidní spád. Karel Zeman by si s oživlými chobotnicemi, raketoplány i antickými sochami jistě poradil o hodně lépe, ale dnešní Hollywood naučil diváky skromnosti. Zato žertování hrdinů je slaboučké a potřeba pospojovat akci do souvislejšího filmového útvaru vede k desítkám vycpávkových vět. Každá z nich sráží film o stupínek níž.

K nesčetným lákadlům Noci v muzeu 2 patří i účast komediálních hvězd. Z Bena Stillera už milovník ani akční hrdina nebude, i když se pokouší obě tyto tváře nastavovat. Owen Wilson, Steve Coogan nebo Ricky Gervais coby upjatý muzejní ředitel McPhee se od posledně pranic nezměnili. Jedině Theodore Roosevelt v podání Robina Williamse dostal víc prostoru a dva (z pěti či šesti) vtipných momentů celého filmu. Kouzlo Amy Adamsové funguje i v případě dobrodružně naladěné letkyně Amelie Earhartové. Dalšími nováčky jsou Jonah Hill (nejapný strážný Brandon) a Bill Hader (úsměvná úložka parádivého generála Custera) nebo neobrýlený Jay Baruchel (námořník Motorola). Mihne se i scenárista Thomas Lennon coby letecký pionýr Wilbur Wright. Boxerská legenda George Foreman „hraje“ sám sebe – nepříliš šťastně.

Záporný náboj vytvářejí Hank Azaria, který se po delší době vrací na plátna jako arcilotr „k popukání“ Kah Mun Rah. Generály jeho armády hrají třeba režisér a herec Christopher Guest (Ivan Hrozný), jehož věhlas si za oceánem nezadá s Woodym Allenem, anebo Alain Chabat jako pitvořivý Napoleon Bonaparte.

Noc v muzeu 2 je po (relativně) komorním prvním dílu zklamáním. Snímek je pojat zbytečně velikášsky, postrádá ale důvtip jak na straně děje, tak i humoru. Scenárista Lennon měl možnost kombinovat osoby, prostředí i herce bez jakýchkoli omezení. Podle toho se též zařídil a proto vznikl film jak z receptu Pejska a Kočičky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.