Nesvatbovi

26. 8. 2005 - 8:54 | Téma | red

Nesvatbovi zdroj: tisková zpráva

Owen Wilson i Vince Vaughn jsou členy neformálního uskupení hollywoodských komiků, přezdívaného Frat Pack

Owen Wilson i Vince Vaughn jsou členy neformálního uskupení hollywoodských komiků, přezdívaného Frat Pack. Jeho členové, k nimž patří také Ben Stiller, Will Ferrell či Jack Black, se (obvykle ve dvojicích) objevují ve filmech jako Zoolander, Vybíjená či Starsky a Hutch a pro jejich humor bývá charakteristické, že čerpá z těch nejvrchnějších i nejspodnějších pater – od zcela prostoduchých gagů po sofistikovanou absurditu. Wilson a Vaugn se však jako partneři až dosud před kamerou nesetkali. Teprve režiséra Davida Dobkina (Rytíři ze Šanghaje) napadlo spárovat je do komediální dvojice, a jak se ve filmu Nesvatbovi ukázalo, šlo o nápad velmi šťastný.

Wilson a Vaugn si v Nesvatbových zahráli dva pětatřicátníky, jejichž hlavním životním programem je nezávazně sbalit co nejvíc pohledných žen a dívek – a pokud možno se u toho ještě dobře a zadarmo najíst a napít. Ideálním prostředím, kde mohou naplňovat všechny své cíle najednou, jsou svatební oslavy, kam pronikají bez pozvání a ostatní hosty krmí smyšlenými báchorkami o svém spříznění s rodinou ženicha či nevěsty. Na svých misích se řídí striktními pravidly jako „pozvánky jsou jen pro chudáky“, „každá žena na svatbě si zaslouží svatební noc“, či „odolávej nutkání přiznat pravdu“. Jejich nespoutaný životní styl se však ocitne v ohrožení, když se John (Wilson) v rozporu s pravidly zamiluje do půvabné dcery ministra financí (Rachel McAdamsová). Aby jí mohl být nablízku, oba vykukové absolvují snobský víkend na ministrově venkovském sídle nedaleko Washingtonu…

Nesvatbovi přinášejí osvěžující žánrový koktejl romantické komedie a poněkud drsnějšího humoru. Základní stavba příběhu vychází z osvědčených schémat milostných příběhů: hlavní hrdina zatouží kvůli ženě svých snů změnit svůj život, ale hned na začátku jí o sobě napovídal tolik lží, že už se z nich později nedokáže vymotat. A pravda se provalí v tu nejnevhodnější chvíli… Staré vzorce jsou však tentokrát naplněné zábavnějším obsahem, už proto, že tvůrci se na příběh dívají očima dvou lehce cynických děvkařů. Hlavním důsledkem je, že neuhýbají před choulostivými situacemi, do kterých se hrdinové díky svému sukničkářství dostávají.

Dalším vydatným zdrojem humoru jsou bizarní figury, z nichž se skládá naoko důstojná „kennedyovská“ rodinka již zmíněného ministra financí Clearyho. Samotná hlava rodu v podání Christophera Walkena tak trochu připomíná titulní postavu Roberta De Nira z žánrově blízké komedie Fotr je lotr. Jeho choť (kterou ztvárnila Jane Seymourová alias doktorka Quinnová) ale stěží utajuje alkoholismus a nymfomanii, babička (Ellen Albertini Dowová) má co chvíli nutkání vykřikovat obscénnosti a syn Todd (Keir O´Donnell) je zakomplexovaný homosexuální malíř nevalného talentu. A nelze zapomenout ani na Willa Ferrella, který si ve finále vystřihne výraznou miniaturku sukničkáře Chaze.

Hlavní pozornost na sebe ale stále poutá ústřední duo v podání Vince Vaughna a Owena Wilsona, jejichž protichůdné temperamenty se skvěle doplňují: Wilson je subtilnější a lyričtější, Vaughn zase hřmotnější a drsnější, a jejich společné dialogové scény jsou koncertem improvizačního vtipu a skvělého načasování. Komediální potenciál jejich tandemu se určitě nevyčerpal jen tímto jediným celovečerním filmem. Velmi příjemným objevem je i sympatická a talentovaná Rachel McAdamsová (Protivný sprostý holky, Zápisník jedné lásky) v roli osudové Claire Clearyové.

Třebaže v závěru se snímek uchyluje k vyzkoušeným schématům romantické komedie možná o něco víc, než by bylo nutné, výsledkem je film, který dokáže pobavit mužské i ženské publikum a jeho hlavní cílovou skupinou nejsou ani sentimentální hospodyňky, ani rozjuchaní teenageři.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.