Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty)

6. 1. 2004 - 2:48 | Téma | red

Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty) zdroj: tisková zpráva

George Clooney, Catherine Zeta-Jones a Billy Bob Thornton v lehké komedii bratří Coenů o úspěšném právníkovi a ještě úspěšnější podvodnici. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Poslední film bratří Coenů je tím typem historky, kdy začátek vypadá slibně, a pak nasucho polknete a toho pocitu se přes veškerou snahu nezbavíte

Poslední film bratří Coenů je tím typem historky, kdy začátek vypadá slibně, a pak nasucho polknete a toho pocitu se přes veškerou snahu nezbavíte. A to je té snahy od Coenů kopec.

Nájemná vražda, která se nečekaně zkomplikovala, odstartovala v roce 1984 filmařskou kariéru bratří Coenů- film se jmenoval Blood Simple, v češtině poněkud zvráceně Zbytečná krutost a zaujal nejen noirovou zápletkou, ale především pohledem, který vyvrací zažité postupy a originální směsí absurdně syrového násilí a chytrého humoru. Vynalézavá kamera a bezvadně vybraní herci i prostředí pak dokázali vytvořit ojediněle hutnou atmosféru.
Tyto přednosti lemují celou tvorbu bratří Coenů, ačkoli v mnoha filmech výrazně odlehčují. Dokonce se dá říct, že na jeden „drsný“ film udělají bratři jeden až dva kusy přístupnější, letnější, sladší.
Mezi takové patří i Nesnesitelná krutost (Intolerable Cruelty).
Známým úskalím je, že zejména novější sladkosti bratří Coenů, jako např. The Big Lebowski, Bratříčku kde jsi? (Oh Brother Where Art Thou?) jsou slabší, než jejich ostřejší věcičky (Fargo, Muž který nebyl (Man Who Wasn’t There).
I tohle pravidlo pro Krutost platí. Bohužel.

Pan Právo Miles Massey (George Clooney) je právník přes rozvody. Má bezchybnou manikůru i zářivě bílé zuby. Dokáže vyhrát každý soud. Má všechno, ale chybí mu láska. To pozná, když se mu v kanceláři naaranžuje žena s milionářským jménem a nohama až na zem- Marylin Rexroth (Catherine Zeta-Jones). Marylin je -stále ještě- manželkou jednoho Masseyho klienta. I tuhle při Miles vyhraje a to po zlatě lačnící Marylin poněkud rozladí.
Příběhu je omezením expozice bijáku, neboť scénář špatně odhaduje motivace hrdinů.
Zatímco Miles je do Marylin blázen a dal by jí všechno, ona chce jenom peníze. Dal by se z toho vytřískat tuhý řetězec naschválů a převozů, ale propagační vizuály sugerují, že půjde o nahořklou romantickou komedii. Inu, mají pravdu. Ač se pár naschválů a triků namane, finále rozluští i divák-začátečník na půl hodiny dopředu.
S tím souvisí i to, že kličky a smyky, nehody a náhody, u Coenů obvykle utvářející nezapomenutelné vyprávění, jsou v Krutosti přítomné spíše v prostředí soudu, zatímco příběh je až nepříjemně prostý.

NovomanPřestože je ale v Krutosti příliš zbytečných scén na to, aby vám unikly, jsou tu místa, která jsou mistrovská- uvedení do příběhu, Milesovy neurózy a touha po čistých zubech, obraz se zabijákem Wheezy Joem a další drobné epizodky.

Z hlediska hereckých výkonů jde o koncert. George Clooney se vyžívá v jemném parodování mužského svůdníka. Catherine Zeta-Jones exceluje rafinovaností. Všechny trumfy ale –poněkud příznačně- shrábne Billy Bob Thornton v epizodní roli ukecaného texaského naftaře.

Obraz je vyleštěný, hudba s ním ladí a střih nepoznáte od mrknutí oka.

Nesnesitelná krutost je podobný „průšvih“ jako Lebowski, nebo Bratříček. Od Coenů prostě čekám víc, než poměrně inteligentní mainstream. Jejich laťka visí výš.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.