Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated)

10. 6. 2005 - 16:21 | Téma | red

Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated) zdroj: tisková zpráva

Elijah Wood cestuje na Ukrajinu pátrat po osudu svého dědečka. Ujímá se ho živelný excentrik Alex (Eugene Hütz) a ďábelská cesta trabantem začíná. Adaptace slavného románu Jonathana Safrana Foera v režijním debutu Lieva Schreibera. +Fotogalerie. Elijah –už ne jenom Frodo- Wood a Eugene Hütz, frontman kapely Gogol Bordello, se potkávají v režijním debutu herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated), který se před nedávnem natáčel v Praze a okolí

Elijah –už ne jenom Frodo- Wood a Eugene Hütz, frontman kapely Gogol Bordello, se potkávají v režijním debutu herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated), který se před nedávnem natáčel v Praze a okolí.

Naprosto osvětleno vypráví tragikomický příběh mladého amerického žida Jonathana (Elijah Wood), který se vydává na Ukrajinu, aby zde vypátral ženu, která měla za 2. světové války zachránit jeho dědečka z vesnice, jež padla za oběť nacistické invazi.
Jonathan využije služeb zvláštní turistické kanceláře, která se specializuje právě na židovské turisty ze Západu, kteří na Ukrajinu přijíždějí, aby našli stopy svých předků. Hrdina vyfasuje hned dva průvodce – potrhlého dědu (Boris Leskin) a jeho ještě excentričtějšího vnuka Alexe (Eugene Hütz), který dělá překladatele. Alex obdivuje západní popkulturu a mluví lámanou angličtinou. Trojice nasedá do trabantu a vydává se na (možná až kusturicovsky) pekelnou jízdu po ukrajinském venkově, během níž dojde na objevování skrytých charakterových komůrek.

Naprosto osvětleno Všechno je osvětleno vzniká na motivy stejnojmenného románu Jonathana Safrana Foera. Foer patří k nejúspěšnějším mladým autorům dneška. V knize, která by letos měla vyjít i česky, se prolíná historie s minulostí i Jonathanův a Alexův úhel pohledu.
Příběh adaptoval sám Liev Schreiber, který ale tvrdí, že jej inspiroval spíše článek v magazínu The New Yorker než samotný román. Čekám tedy volný přepis s novými inspiracemi.
Zatímco Schreiberova autorská kariéra se s Všechno je osvětleno teprve rozvíjí, jako herec se prosadil po boku Denzela Washingtona v Demmeho Manchurianském kandidátovi (The Manchurian Candidate), jako Cotton Weary se také objevil ve všech dílech Cravenovy trilogie Vřískot (Scream).

Naprosto osvětleno Elijah Wood se s přibývajícími novými rolemi pomalu zbavuje nálepky FRODO. Loni jsme mohli vidět jako záporného Patricka ve Věčném svitu neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) Michela Gondryho. Letos se Wood představil v dramatu Lexi Alexanderové o londýnských fotbalových chuligánech Hooligans a menší roli dostal v komiksové adaptaci Sin City Franka Millera a Roberta Rodrigueze. Na tenhle projekt si přitom režisérský zub jistou dobu brousil i herec sám.
Při pohledu na Jonathanovy velké brýle a černou slíznutou patku mě sice napadá, jestli se hrdina nevydává za příliš snadnou oběť…
…ale pořád je tu živelný Eugene Hütz a jeho herecký debut. Původně měl Hütz do filmu přispět pouze písní z repertoáru newyorské cikánsko-punkové partičky Gogol Bordello. Jenže pak viděli filmaři Hütze samotného. A muselo jim dojít, že tenhle vysoký chlapík se zabijáckou energií v očích, s přeraženým nosem a cikánským amuletem okolo krku je Alex, jakého by už nikde jinde nenašli.
Vedle Borise Leskina byl do jedné z vedlejších rolí obsazen i Jason Schwartzman (Šňup (Spun), Marie-Antoinette).

Naprosto osvětleno Kameru měl na starosti Matthew Libatique, dvorní kameraman Darrena Aronofskyho (Pi, Requiem za sen (Requiem for a Dream), The Fountain). Mimo jiné Libatique snímal Kassowitzovu Gothiku, nebo Schumacherovu Telefonní budku (Phone Booth).

Všechno je osvětleno je nízkorozpočtový (7 mil. USD) lehce extravagantní snímek, který by díky ceněné předloze i zajímavému obsazení měl přitáhnout minimálně širší obec klubových diváků.

Premiéra v USA: 12.08.2005.
Česká premiéra: -.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.