Nabít a zabít

5. 10. 2006 - 13:33 | Téma | red

Nabít a zabít zdroj: tisková zpráva

V kriminálním thrilleru Nabít a zabít (Lucky Number Slevin) Paul McGuigan (Miluj mě, prosím) znovu spolupracuje s hercem Joshem Hartnettem

V kriminálním thrilleru Nabít a zabít (Lucky Number Slevin) Paul McGuigan (Miluj mě, prosím) znovu spolupracuje s hercem Joshem Hartnettem. Hvězdné obsazení a řemeslná zručnost bohužel nevyrovnají slabý scénář. Díky němu Nabít a zabít bohužel vyznívá jako Memento pro inteligenčně méně vybavené.

Nabít a zabít A přitom to nezačíná špatně. Vstupy jednotlivých figur na scénu mají v Nabít a zabít přímo tarantinovsky nakažlivou chuť. V prázdné ranní čekárně se u ospalého muže objeví Smith (Bruce Willis) na kolečkovém křesle a odvypráví mu starou historku o dávných koníčkářských podvodech a takzvané „lsti z Kansas City“. Tuto ovšem nelze uskutečnit bez mrtvoly, jak Smith suše poznamenává, když si s cizincem vymění pozice a odváží jej na křesle pryč.

Vzápětí vstupuje chlapík se jménem westernového samotáře s černou minulostí - Slevin Kelevra (Josh Hartnett). Přijíždí do New Yorku za kamarádem Nickem, ten ale v bytě není. Místo něj se objeví zábavně roztěkaná sousedka Lindsey (Lucy Liu), která Slevinovi s třešňovým úsměvem navrhuje, že by mohli po Nickovi společně pátrat. Ranní flirt skončí, když Slevina vyhmátnou dva výstavní zabijáčci, kteří ho ještě v negližé odvedou za svým šéfem se vše říkající přezdívkou The Boss (Morgan Freeman). Ukáže se, že zločinci si Slevina spletli s Nickem a chtějí po něm jeho dluh. Vysvětlování není nic platné a před Slevinem se ocitá jediná možnost – zabít pro Bosse synka svého úhlavního nepřítele, šéfa místní židovské mafie Rabbiho (Ben Kingsley). Ten totiž nedávno porušil křehký smír mezi oběma klany, když nechal zastřelit Bossova synátora. Na soupeření Bosse a Rabbiho je pikantní, že obývají luxusní lofty přes ulici a McGuigan tohoto vpravdě šachového rozestavení využívá k vizuálně ladným přeletům. Sotva se potlučený Slevin vrátí do Nickova bytu, zvonek zase zvoní – tentokrát na Slevina/Nicka čekají Rabbiho gorily. Mezitím ze stínu v Bossově rezidenci vystupuje Smith alias pan Dobroděj, nájemný zabiják bez bázně, hany a zakázky.

Nabít a zabít je film, kde se příběhové linky splétají jak proutky pomlázky, divákova koleda je však ve výsledku poněkud sporá. Jak řečeno, scénář Jasona Smilovice je nejsilnější úvodních zvratech a v komiksových zkratkách figur. Osvěžující je i Slevinův šmrnc, nedbalá elegance jezdce s jakou rozehrává své lsti, dandyovský výraz, s nímž jedná s oběma králi podsvětí. Zhruba od poloviny snímku však Smilovice opouští humor. Děj sklouzává k opakování, inteligentní divák předbíhá v luštění rébusu vypravěče a Nabít a zabít přestává stačit příbuzným britským gangsterkám Guye Ritchieho, Matthewa Vaughna (Po krk v extázi), nebo zmiňovaného Christophera Nolana (Memento, či lépe Following).

Na druhou stranu dokázal McGuigan své herce dovést k nebývale přitažlivým výkonům. Josh Hartnett je s přivřenýma očima a zakouřeným hlasem vzorem ležérnosti. Lucy Liu dává Lindsey s okouzlující hravostí. Mezi pány podsvětí vyniká především Ben Kingsley – v Rabbim zažívá strhující převtělení coby paranoidní Rabbi, a také Stanley Tucci jako detektiv Brikowski vzešlý z drsného podsvětí. Morgan Freeman se spíše drží svojí vyzkoušené (i když bezpochyby funkční) fazony, podobně jako Bruce Willis.

Vizuální podoba Nabít a zabít zasluhuje velké plátno. Kameraman Peter Sova dává každému prostředí svébytné světlo i náladu. Velmi podařené jsou návrhy interiérů, kdy tvůrci vedle architektury a nábytku vtipně využívají zejména geometrických tapetových desénů.

Akční sekvence mají skalpelovou naléhavost. Střih je ostrý a razantní. Ačkoli postrádá výtvarné bohatství a bravuru posledních snímků Tonyho Scotta, je Nabít a zabít nadprůměrně stylovým snímkem. Příště by to už jenom chtělo chytřejší příběh.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.