Na dotek (Closer)

21. 1. 2005 - 4:43 | Téma | red

Na dotek (Closer) zdroj: tisková zpráva

Ohňostroj partnerského (sebe)zraňování v režii experta na adaptace divadelních her Mika Nicholse aneb Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen a Natalie Portman si zadělávají na výroční ceny. "Brutální a pravdivé jako vivisekce." Napsal: VOJTĚCH RYNDA. Po 5x2 do našich kin nastupuje další partnerské drama, které vám s nonšalancí řezníka zauzluje vnitřnosti: tak kruté je a tak realistické

Po 5x2 do našich kin nastupuje další partnerské drama, které vám s nonšalancí řezníka zauzluje vnitřnosti: tak kruté je a tak realistické. Scénář Patricka Marbera je plný zákeřně schovaných rybářských háčků, režisér Mike Nichols diriguje emoce stejně mistrně jako už tolikrát, elitní herecký ansámbl potí krev a všichni dohromady dělají všechno pro to, abyste o partnerských vztazích ztratili poslední romantické iluze. A vy jim půjdete na ruku, protože Na dotek je stejně přesvědčivé jako pistole u hlavy.

Alice je bývalá striptérka, Američanka, toho času na výletě v Londýně. Skrze autonehodu se seznámí s novinářem a wannabe spisovatelem Danem. Střih. Dan se fotí na obálku své nové knihy a laškuje přitom s fotografkou Annou. Do ateliéru dorazí i Alice, ve vztahu s Danem evidentně ta submisivní, a ihned vytuší, o co jde. Střih. Dan si přes internetový chat zlomyslně pohraje s lékařem Larrym, ale výsledkem nakonec je, že se Larry dá dohromady s Annou. Střih. Anna má výstavu fotografií, všichni čtyři se sejdou pohromadě a vzduchem lítá jízlivost, žluč, testosteron a sůl ze zatajených slz. Střih. Larry si vezme Annu, Anna mu zahýbá s Danem, Dan se rozejde s Alicí, Alice pláče, střih, střih, střih.

Na dotek Patrick Marber scénář napsal podle vlastní divadelní hry, za niž v roce 1997 pobral sérii ocenění včetně ceny Laurence Oliviera za nejlepší novou britskou hru. Divadelní půdorys se Na dotek v žádném případě nesnaží skrýt: film je šňůrou výstupů, které důkladně dodržují trojí jednotu, přičemž skoky v čase mezi nimi se nijak netematizují, protože divák není blbý. Že se režie takového projektu ujal právě Mike Nichols není s jeho zkušenostmi s natáčením divadelních adaptací A partnerských dramat vůbec překvapivé; člověk, který má za sebou Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Absolventa a HBO seriál Andělé v Americe, je takovému scénáři naprosto kongeniálním partnerem.

Na dotek A teď se podržte - obsazení. Annu hraje Julia Roberts, herečka špičkových kvalit, jejíž reputaci neublížily ani tak samotné výkony jako spíš výběr rolí; když dostane dobrou, je královna, a tohle je ten případ. Její Anna v sobě má stejný díl snobské umělkyně a rozmazlené holčičky, chodí cestou nejmenšího odporu a utíká před odpovědností. Pro roli Dana byl dokonalou volbou Jude Law: je přitažlivý, ale jen pro svou ničím nezatíženou povrchnost, budí dojem energičnosti, ale to jen svou bezskrupulózností, je rozmazlený, nemá zábrany, nemá svědomí, hnusí se sám sobě, ale jen naoko, aby dostal, co chce. Larryho představuje Clive Owen, Dan z divadelní předlohy a titulní bijec z Krále Artuše: velký a chlupatý, přímočarý, obscénní a všeho schopný, ale nikdy ne za něčími zády; když se má rozbrečet, udělá to. A Alice? Největší herecké překvapení filmu, Natalie Portman. Ta Na dotek buchtička z Leona a igráčková princezna z nových Hvězdných válek je tu osobou, která se pne mezi tváří nymfičky a emocemi dospělé ženy. Dokáže být svůdnicí vědomou si každého centimetru své nahé kůže i holčičkou, co ve svých milencích pořád hledá taťku, ale hlavně je jako jediná ze všech čtyř svým způsobem upřímná. A žádná z postav od diváků nechce žádné sympatie - a každý z herců by si zasloužil Oscara. (Natalie Portman a Clive Owen už za Na dotek dostali Zlaté glóby.)

Na dotek Celkový dojem z Na dotek je obojetný: na jednu stranu exemplární týmová práce, na druhou jako kdyby všichni vytáčeli parádní sólo. A když všichni, tak i Marber s Nicholsem. Marberovy dialogy připomínají přestřelku, kde každá rána míří přímo na komoru. I ony jsou obojetné, protože se výrazově drží ve velmi explicitní a realistické rovině, v níž se pro nadávku nebo intimní detail nejde nikdy daleko, ale zároveň se linou v až hudebním rytmu a často trpí přemírou divadelní duchaplnosti ("Neříkej, že jsem pro tebe moc dobrej! Jsem, ale neříkej to.") Nichols z každého z herců vymáčkne maximum a přitom zůstane jaksi v pozadí, na způsob učitele, který svým žákům předá všechno co umí a pak je nechá slíznout smetanu.

Na dotek Vyskytují se názory, že v Na dotek figurují postavy pokřivené, neřkuli zvrácené. To je eskapismus. Na dotek je takové, jací jsme my, nebo jací jsme byli, nebo ještě hůř jací budeme. Možná je trochu teatrální a stylizované, ale to nic nemění na tom, že je také brutální a pravdivé jako vivisekce. Nechoďte na ně se svou lepší polovičkou.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.