Mrtvá nevěsta Tima Burtona - preview

24. 11. 2005 - 8:22 | Téma | red

Mrtvá nevěsta Tima Burtona - preview zdroj: tisková zpráva

Victor (Johnny Depp) si má brát Victorii (Emily Watson), v lese však navlékne prsten na větvičku a tím oživí mrtvou nevěstu (Helena Bonham Carter). Animovaný film Tima Burtona na motivy staré ruské pověsti a jeho první upoutávka. + Fotogalerie. Je to sotva pár týdnů, kdy vyšla velice slibná upoutávka k chystanému hranému filmu Tima Burtona Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory)

Je to sotva pár týdnů, kdy vyšla velice slibná upoutávka k chystanému hranému filmu Tima Burtona Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory). Fanoušci tohoto lehce excentrického autora mohou nyní obdivovat už i trailer k animované Mrtvé nevěstě Tima Burtona (Corpse Bride).

Corpse Bride vzniká na motivy staré ruské pověsti. Mladík si má brát dívku z blízké vesnice. Pár dní před svatbou se hrdina se svým kamarádem vydávají na cestu za nevěstou. Večer nocují v lese, kde hrdina objeví větvičku, která vypadá jako kostřička prstu. Pro ukrácení dlouhé chvíle hrdina na prst navleče snubní prsten a provede tradiční svatební rituály. Tehdy se, k velkému překvapení obou mladíků, rozestoupí země a objeví se oživlá mrtvá nevěsta, která si na hrdinu začne dělat nároky. Mladíci utečou do nevěstiny vsi, kde hrdina prosí rabína o vyřešení situace – je ona lesní svatba s oživlou mrtvou nevěstou platná, nebo ne? Na rozhodnutí nečeká jenom on, ale i obě nevěsty…

Corpse Bride Pověst sama (zde k přečtení v angličtině) ve své původní podobě poněkud postrádá zvrat. Scénář Burtonovi napsaly Pamela Pettler a Caroline Thompson. Ta druhá s Burtonem spolupracovala už na Předvánoční noční můra (The Nightmare Before Christmas) i Střihorukém Edwardovi (Edward Scissorhands) a žánrově příbuzným byl i scénář k Addamsově rodině (Addams Family)).

Hlavního hrdinu Victora mluví Johnny Depp, jeho skutečnou snoubenku Victorii Emily Watson (Anne Sellersová v Životě a smrti Petera Sellerse (The Life and Death of Peter Sellers)) a oživlou mrtvou pak Burtonova partnerka Helena Bonham Carter (Velká ryba (Big Fish)). Další role dabovali Christopher Lee, či Albert Finney. Depp, Bonham Carter i Lee figurují také v hlavních rolích Burtonova zmiňovaného (předpokládaného) letního hitu Karlík a továrna na čokoládu.

Corpse Bride Tim Burton se sice proslavil hranými filmy, vstup do filmového světa mu ale zajistila právě animace - začínal jako animátor u Disneyho. Příjemně zvrácenou komikou a stylizovanými figurami na sebe Burton upozornil již v krátkém debutu Vincent z roku 1982. O 11 let později režisér stál za vznikem pohádkové Noční můry, v roce 1996 pak produkoval Jakuba a obří broskev (James and the Giant Peach).
O realizaci Corpse Bride padaly zmínky již od doby Noční můry, ale díky průtahům a práci na jiných projektech začalo londýnské natáčení až letos v lednu. Spolurežisérem snímku je Mike Johnson, který na Jakubovi a Noční můře pracoval jako animátor.
Corpse Bride Dvěma silnými tituly v jednom roce režisér připomíná double Stevena Soderbergha z let 2002 (Solaris, Hollywood, Hollywood (Full Frontal)) a 2000 (Traffic, Erin Brockovich). I tak má ale daleko k workoholikům typu Takashi Miikeho (8 filmů v roce 2002, nebo 5 v roce 2003 a to včetně silných Gozu a One Missed Call/ Chakushin ari).

Režisér zasadil Corpse Bride do prostředí evropského venkova 19. století. To jednak odpovídá původní předloze, pro Burtona jde však především o příležitost ke zpracování svébytné atmosféry s nezaměnitelným gotickým nádechem. Tyčkovitě protáhlé údy jsou pro Burtonův výtvarný styl typické. Oplácané tykvové obličeje z Noční můry tentokrát ale nahrazují protáhlé tváře a la Vincent. Dětská stylizace (velké oči, velká ústa) zůstává zachována.
Corpse Bride Výpravu má na starosti Alex McDowell, který zařídil nezaměnitelnou vizuální podobu Vráně (The Crow), Strachu a hnusu v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas), Klubu rváčů (Fight Club), Minority Report a pro Burtona pracuje i na Karlíkovi a továrně na čokoládu.

Pro množství atrakcí bude klíčový kontrast reálného světa a záhrobí. Už z úvodního klipu je jasný rozdíl mezi oběma Victorovými ženami – Victoria v hnědých šatech a s vlasy do drdolu je přehlédnutelnou puťkou, zatímco temperamentní oživlá mrtvola má oči jako výlohy a na rty spotřebuje dvě rtěnky najednou. Její vlající kadeře naznačují, že i přes vyhřezlá žebra a šrámy na tváři by s ní mohla být mnohem větší sranda, než s Victorií. Obávám se ale, že zvrácený humor Vincenta bude v Corpse Bride přibroušen do obecně přijatelnější roviny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.