Morgan Freeman

- Téma autor: red

Rád střídá charakterové a akční role. [Ve filmu Levity] Americký herec Morgan Freeman se narodil v roce 1937 v Memphisu. Patří k předním americkým charakterním hercům

Morgan_Freeman
[Ve filmu Levity]

Americký herec Morgan Freeman se narodil v roce 1937 v Memphisu. Patří k předním americkým charakterním hercům. Vyrůstal v těžkých podmínkách jižně od Chicaga. Po vojenské službě u armádního letectva se přestěhoval do Kalifornie a studoval herectví na Pasadena Playhouse. V roce 1968 debutoval na Broadwayi v černošské inscenaci muzikálu Hello Dolly! Na mimobroadwayských scénách získal renomé výrazného charakterního a dramatického herce. Po řadě televizních filmů na sebe upozornil rolí pasáka v kriminálním dramatu CHYTRÁK (Street Smart, režie Jerry Schatzberg), za nějž byl nominován roku 1987 na Oscara i Zlatý globus. Další nominaci na Oscara a světovou popularitu mu v roce 1989 vynesla role černého šoféra bohaté židovské dámy v dramatu ŘIDIČ SLEČNY DAISY (Driving Miss Daisy, režie Bruce Beresford).

Morgan_Freeman
[Ve filmu Pavučina snů]
Morgana Freemana můžeme pravidelně vídat v dramatických i akčních snímcích. S režisérem a hercem Clintem Eastwoodem natočil legendární western NESMIŘITELNÍ (Unforgiven, 1992). Za roli v originálním přepisu knihy S. Kinga VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK režiséra Franka Darabonta (Shawshank Redemption, 1994) získal svou třetí nominaci na Oscara.Viděli jsme ho v akčním filmu SMRTÍCÍ EPIDEMIE (Outbreak, režie Wolfgang Petersen, 1995), jako detektiva vyšetřujícího sérii rituálních vražd k dramatu SEDM (Se7en, režie David Fincher, 1995), v dramatu Stevena Spielberga AMISTAD. Dvakrát vytvořil postavu vyšetřovatele Alexe Crosse v detektivkách SBĚRATEL POLIBKŮ (Kiss the Girls, režie Gary Fleder, 1997) a JAKO PAVOUK (Along Came a Spider, režie Lee Tamahori, 2001), hrál v katastrofických filmech DRTIVÝ DOPAD (Deep Impact, režie Mimi Lederová, 1998) a POVODEŇ (Hard Rain, režie Mikael Solomon, 1998), v komické úloze pistolníka se objevil ve veselohře SESTŘIČKA BETTY (Nurse Betty, režie Neil LaBute, 2000).

V loňském roce jsme měli možnost jej vidět v nejnovější adaptaci Clancyho románu NEJHORŠÍ OBAVY (Sum of All Fears, 2002, režie Phil Alden Robinson). Nyní se objevuje v Karlových Varech, aby uvedl svůj nový snímek Pavučina snů (Dreemcatcher) a převzal Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Morgan Freeman je podruhé ženatý a má čtyři děti.

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.