Mnichov (Munich) - preview

11. 7. 2008 - 14:05 | Téma | red

Mnichov (Munich) - preview zdroj: tisková zpráva

Po několika oddechových produkcích jako Chyť mě když to dokážeš, Terminál a sotva odvanuvším letním hitu Válka světů má letos v zimě Steven Spielberg zase jednou zacíleno na mety nejvyšší

Po několika oddechových produkcích jako Chyť mě když to dokážeš, Terminál a sotva odvanuvším letním hitu Válka světů má letos v zimě Steven Spielberg zase jednou zacíleno na mety nejvyšší. V dostihovém tempu totiž právě dokončuje thriller Mnichov (Munich), v němž se zabývá nechvalně známým masakrem na LOH v Mnichově 1972.

Spielberg natáčel Mnichov během léta v Evropě, z toho 6 týdnů strávili filmaři v Maďarsku. Režisér se potom okamžitě pustil do boje s časem. Díky svému tématu a špičkové produkci patří Mnichov mezi horké oscarové favority, ale aby se film mohl vůbec kvalifikovat potřebuje být odbornému publiku představen do začátku prosince – měsíc před tímto termínem se alespoň objevila první upoutávka.

SYNOPSE:
Děj Mnichova se nezaobírá samotným přepadem. Soustředí se na izraelské komando, které dostane za úkol anihilovat palestinské organizátory. Kromě přestřelek se chce Spielberg věnovat lidskému rozměru a dilematům hlavního hrdiny, jak ostatně nasvědčuje meditativní póza prvního plakátu.
Upoutávka k Mnichovu začíná jako dobová reportáž. Teaser precizně rozehrává dvojí kontrast. Nejprve se napětí vytváří střídáním zvuku a ticha. Později následuje to samé na plátně – obraz vs. tma. Spielbergovy záběry do sebe díky tekutým prolínačkám zapadají takřka neslyšně a ačkoli toho mnoho nevidíme (představovačka týmu, exploze, nástin hrdinovy rodinné situace), má to přirozenou sílu.

INSPIRACE:
5.9. 1972 ráno se skupince palestinských teroristů z organizace „Černé září“ podařilo proniknout do olympijské vesnice, kde zajali 11 členů izraelské výpravy, přičemž dva muže rovnou zastřelili. Přes nabídky izraelské strany se vyjednávání o propuštění odehrávalo v režii domácí diplomacie. Němci nabízeli peníze i vlastní lidi, Palestinci žádali letadlo a propuštění 200 soukmenovců z izraelského zajetí. Večer nakonec vrtulníky přepravily teroristy i s rukojmími na nedaleké letiště, kde došlo k ozbrojené přestřelce. Při ní extrémisté zabili všechny zbylé Izraelce. Němci v té době neměli žádnou specializovanou protiteroristickou jednotku a osvobozovací akce byla z jejich strany chaotická, provedená krajně problematicky. Až teprve v návaznosti na mnichovské události vzniklo známé protiteroristické komando GSG-9. Izraelská vláda vzápětí po incidentu připravilo plán „Hrozny hněvu“. V jeho rámci měl Mossad zabít všechny agenty „Černého září“ a Lidové fronty za osvobození Palestiny, kteří se podíleli na organizaci útoku. Do dnešních dnů přežil jediný.

OBSAZENÍ:
Hlavního hrdinu, šéfa izraelského komanda, hraje Australan Eric Bana, známý z Hulka, nebo Tróje. V dalších rolích uvidíme nového Jamese Bonda Daniela Craiga (Po krk v extázi), Geoffreye Rushe (Záře), nebo Ciarána Hindse (Fantom opery). Jednu z menších úloh dostal i francouzský herec a režisér Mathieu Kassovitz (Nenávist).

TVŮRCI:
Ze všech historických výletů je Mnichov pro Spielberga cestou za dosud nejbližší dějinnou událostí. Od válečného dramatu Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan) jde také o Spielbergův první vážný pokus o triumf v oscarovém klání. Scénář je celovečerním debutem Tonyho Kushnera, ceněného autora her Andělé v Americe (Angels in America) i jejich televizních adaptací. Zbytek štábu je klasickým Spielbergovým Dream-Teamem: Janusz Kaminski za kamerou, Michael Kahn ve střižně a John Williams u dirigentského pultíku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.