Mladí muži za pultem (Clerks.)

20. 8. 2004 - 3:24 | Téma | red

Mladí muži za pultem (Clerks.) zdroj: tisková zpráva

Táta na plný úvazek: Téměř bezrozpočtový debut Kevina Smithe (Dogma, Táta na plný úvazek) o jedné nudné sobotě a dvou mladých prodavačích, kteří nenávidí svoje zákazníky. Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Černobílý debut Kevina Smithe Clerks (v ČR buď Podvodníci z New Jersey nebo Mladí muži za pultem ) z roku 1994 byl jedním z těch, které definovaly americkou nezávislou vlnu první 90

Černobílý debut Kevina Smithe Clerks (v ČR buď Podvodníci z New Jersey nebo Mladí muži za pultem ) z roku 1994 byl jedním z těch, které definovaly americkou nezávislou vlnu první 90.let: Probuzení z teenagerských snů. Odkaz Jima Jarmusche, návrat do reálu, válečné natáčecí podmínky. Smith si v Clerks. všímá především ideálů ztracených v nudě každodenní rutiny.

Odvíjí se o jedné líné sobotě v New Jersey.
Dantemu (O'Halloran) ráno volají z práce, aby vzal záskok, alespoň na dopoledne. Dantemu je 22, chodí s Veronicou (Ghigliotti) a miluje svou ex Caitlin (Spoonhauer), o které si v novinách právě přečetl, že se má vdávat. Dante se živí jako prodavač v koloniálu a sobotní šichta mu škrtá plány – odpoledne měl jít hrát hokej. To ještě Dante neví, že celý den bude tak trošku jiný, plný improvizací a překvapivých zvratů.
Mladí muži za pultem Přes ulici je videopůjčovna, kde dělá Randal (Anderson). Dante je jeho nejlepší kámoš, a tak co chvíli půjčovnu zavře a jde si s Dantem pokecat. Jestli Dante se řídí nějakým kodexem, nemá rád problémy a snaží se být „slušný člověk“, pak Randal je pravým opakem. Otravné zákazníky uráží, střetům se nevyhýbá a snaží se je dohrát ve svůj prospěch.
Svojí práci ale nenávidí oba stejně. Však i slogan snímku zní „To, že vám slouží ještě neznamená, že vás mají rádi.“
Na ulici mezitím zevluje famózní dvojka dealerů Jay a Mlčenlivý Bob (Mewes a Smith), maskoti všech režisérových filmů a hlavní hrdinové komedie Jay a Mlčenlivý Bob vrací úder (Jay and Silent Bob Strike Back).

clerks Clerks. ubíhají volným tempem v kapitolách, které Smith pointuje jako drobné anekdoty. Staví je pečlivě, s příjemným sklonem k absurditě: když si Dante dělá starost, že zavřel krám, Randal ho uklidňuje otázkou: „Kolik lidí tam v sobotu ve 4 máš?“ Následuje střih - na dveře buší desítka koupěchtivců.
Podobně moment, kdy se kluci trumfují ve vypočítávání nejapných otázek svých zákazníků.
Vrchol Smithovy zakřivené komiky však přichází, když Caitlin navštíví toaletu v Danteho obchůdku.
Kapitoly mají názvy jak ze scénáristické učebnice, což oponuje titěrným dějům a Smith zde dociluje osvěžující ironie. Většina snů je pryč, hrdinové ale film neopouštějí jako zakyslí vládci své pokladny a okolních 10 m2.

Mladí muži za pultem Herecké výkony jsou přesvědčivé, svou živelností si ale o pozornost říká především Jason Mewes.
Kamera je jednoduchá. Dialogy snímá v dlouhých tichých záběrech. Nejhlučnější je švenkování v automobilu. Hovořící hrdiny sledujeme ze zadního sedadla, a tak právě energický pohyb kamery nahrazuje hýbající se obličeje.
Clerks. jsou Smithovou autorskou výpovědí a bezpochyby jeho nejsilnějším dílem. Určitou slabotu pozdějších bijáků jako Dogma, Jay a Mlčenlivý Bob vrací úder (Jay and Silent Bob Strike Back), nebo Táta na plný úvazek (Jersey Girl) možná zapřičiňuje dočasná ztráta inspirace, za úspěchem Clerks. ale stojí i autorova osobní zkušenost a dokonalý odhad mentálních pochodů mladých ne-rebelů s příčinou.

Randal Graves: „No co, co je s tebou, vole? Si nic neřek, už nějakejch dvacet minut. Co máš sakra za problém?“
Dante Hicks: „Tenhle život.“
Randal Graves: „Tenhle život?“
Dante Hicks: „Co z něj mám?“
Randal Graves: „Vem si chipsy, uleví se ti.“
Dante Hicks: „Jsem zaseklej v týhle díře, dělám za míň, než otrockou mzdu. Makám v den svýho volna, zatracený rolety jsou stažený, musím vyjít s každým sráčem na planetě. Smrdím jak lak na boty. Moje ex dostala katatonii, když ošukala mrtvolu. A moje holka vykouřila 36 ptáků.“
Randal Graves: „37“

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.