Million Dollar Baby

1. 12. 2004 - 4:23 | Téma | red

Million Dollar Baby zdroj: tisková zpráva

12 let po NESMIŘITELNÝCH se Clint Eastwood a Morgan Freeman znovu setkávají v Eastwoodově filmu. Jako staří boxerští trenéři trénují odhodlanou Maggie (Hilary Swank) k boji o titul. Jeden ze snímků s aktuálně vysokými ambicemi na Oscara. +Fotogalerie. Kovbojové zestárli o dvanáct let. Přibylo vrásek, ubylo svalů. Místo pršiplášťů oblékají trika Everlast a pořád je nutné se rvát

Kovbojové zestárli o dvanáct let. Přibylo vrásek, ubylo svalů. Místo pršiplášťů oblékají trika Everlast a pořád je nutné se rvát. Ano, svět studených svítání a figur bloudících ve stínu je zpátky. Po Tajemné řece (Mystic River), která mě sice nenadchla, většinu kritiky i publika však ano, přichází Clint Eastwood s dalším dramatem. Tentokrát ze světa boxu. Skvěle obsazená Million Dollar Baby chytla v posledních týdnech mediální vítr a rázem se stalo jedním z horkých oscarových kandidátů.

Million Dollar Baby Stárnoucí Frankie Dunn (Clint Eastwood) se pokouší usmířit se svou dcerou, nemá však štěstí. Frankie Dunn má tělocvičnu, kde trénuje mladé a nadějné boxery. Nedaří se mu je ale dostat až k mistrovskému zápasu.
Okolo ringu Dunnovi pomáhá Eddie Scrap-Iron Dupris (Morgan Freeman), bývalý boxer, kamarád a často i zachránce.
Zatímco Frankieho poslední talent zahne k jinému managerovi, v tělocvičně se objeví Maggie Fitzgerald (Hilary Swank). Odstrkovaná a naštvaná, Maggie prahne po tom, aby jí někdo konečně věřil. Dunn jí ale trénovat nechce: „Holka, drsnost není všechno.“
Maggie se však na tréninku domluví s Eddiem a postupně si svou houževnatostí získá i Frankieho zájem. Během tréninku se pak oba neodvratně naučí něco o smutné minulosti toho druhého. Když se ale Maggiin sen začne naplňovat, čeká hrdiny další tragédie.

Million Dollar Baby Eastwoodovy snímky charakterizuje autorova tvář. Je v nich tvrdost a smutek, ale jako láva štěrbinou jimi prostupuje i nezničitelná a žhavá srdečnost. Eastwood-režisér má za sebou již téměř tři desítky westernů, komedií i dramat, výjimečně úspěšné jsou tři jeho kusy. Biografie Bird o jazzovém muzikantovi Charliem ‚Birdovi‘ Parkerovi s nezapomenutelným Forestem Whitakerem v hlavní roli vzbudila roku 1988 rozruch v Cannes a režisér s ním později získal Zlatý glóbus. O čtyři roky později Eastwood exceloval v antiwesternu Nesmiřitelní (Unforgiven), za který bral 2 Oscary. Loni pak následovala již zmíněná scorseseovská Tajemná řeka a další 2 herecké Oscary.

Million Dollar Baby Million Dollar Baby vznikla na motivy dvou povídek z románu Rope Burns zápasnického managera Jerryho Boyda, píšícího pod pseudonymem F.X. Toole. Kniha byla vydána v roce 2000, 40 let od doby, kdy jí Toole napsal. Kniha zaznamenala úspěch a Toole dostal smlouvu na nový román. Zemřel však v roce 2002, ve věku 72 let, těsně předtím, než dílo dokončil…
Povídky adaptoval zkušený, zejména televizní tvůrce Paul Haggis. Eastwoodovy poslední 2 filmy, Tajemnou řeku a Blood Work přitom psal Brian Helgeland, jehož dva nejnovější texty The Order a Muž v ohni (Man on Fire) naneštěstí nedopadly nejlépe. I s Hagginsem se ale režisér bude držet tradice a připravuje s ním válečné drama Flags of Our Fathers.
Šerosvitnou kameru měl na starosti Tom Stern. S režisérem spolupracoval na posledních třech filmech a na řadě předchozích Eastwoodových filmech dělal světla.

Million Dollar Baby Obsazením vzbuzuje Million Dollar Baby zvědavost. Clint Eastwood dá Frankieho nejspíš podobně, jako Munnyho z Nesmiřitelných, nebo McCaleba z Blood Work - prostě chlápek, který mele z posledního. I pro Morgana Freemana bude Eddie dalším z řady smířlivých a laskavých mužů, tak jako Sam v Unleashed, nebo –ach- Ned Logan v Nesmiřitelných.
Nejzajímavější je ale Hilary Swank. Po oscarovém Kluci nepláčou (Boys Don’t Cry) jí sice nové století nezasáhlo v nejlepším světle. Swank sehrála hlavní figuru v opravdu špatné Shyerově Aféře s náhrdelníkem (The Affair of the Necklace) a dostala pár vedlejších rolí. Boxerka Maggie v Million Dollar Baby, po Klucích druhá maskulinní role Swankové, by mohla pro herečku znamenat znovuzrození. Swank kvůli filmu 3 měsíce poctivě trénovala, nabrala svaly a při natáčení nebylo potřeba dublérky.

Autenticita, ukázkový boj jednotlivce o kus světla v srdci temnoty a odpuštění. To jsou Eastwoodova témata. Million Dollar Baby vypadá na drama, u kterého se ani ostří hoši nezastydí uronit slzu.

Premiéry:
Svět (USA): 17.12.2004
ČR: 12.5.2005

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.