Mike Blueberry (Blueberry)

26. 2. 2004 - 5:46 | Téma | red

Mike Blueberry (Blueberry) zdroj: tisková zpráva

Vincent Cassel brání začarované indiánské zlato před Michaelem Madsenem v psychedelickém westernu Jana Kounena (Dobermann). Francouzská adaptace slavného komiksového hrdiny, pro něhož byl předobrazem J.-P. Belmondo. +Fotogalerie .

Jan Kounen kdysi vzbudil ohlas svižným městským thrillerem Dobermann (1997). Minulý týden měl ve Francii premiéru jeho nejnovější a velmi očekávaný western Blueberry, velkorozpočtová (35m €) adaptace slavné komiksové figury Jeana-Michela Charliera (texty) a Jeana Girauda (malba) s vychrtlým Vincentem Casselem v hlavní roli. Za zmínku stojí, že když v roce 1963 komiks začínal, Giraud hrdinu kreslil podle herce Jeana-Paula Belmonda. Komiksový Blueberry je chlapík vlastním jménem Mike Steve Donovan, syn bohatého plantážníka. Za války Jihu proti Severu se přidá na stranu Severu a přijme jméno Mike Blueberry. Po válce slouží ve Fort Navajo, podniká dobrodružství a spřátelí se s Jimmym McLurem (ve filmu jej hraje Colm Meaney). Později je ale neprávem nařčen z loupeže půl miliónu dolarů a prchá do divočiny. Když po letech konečně dokáže svou nevinu, vrací se jako bohatý muž.

Mike Blueberry Kounenův Blueberry čerpá inspiraci ze série Prositův důl a jejích dvou kusů La mine d’Allemagne perdu a Le spectre aux balles d’or.
Odehrává se roku 1868 v příhraničním městečku Palomitu, kde byl Blueberry zvolen šerifem.
Příběh se točí okolo tajemného indiánského zlatého pokladu, na který si dělá zálusk jistý von Luckner alias Prosit (= něm. na zdraví).
Hlavním filmovým zlotřilcem je ale dobrodruh Wallace Bount (Michael Madsen), se kterým má Mike Blueberry nevyřízené účty ještě z mládí, když se střetli v místním bordelu a odnesla to jedna děvečka.
Mike Blueberry A zatímco Mr.Bount spíší k hoře plné zlatých ingotů, Blueberry se spolčuje se svým šamanským „bratrem“ Runim a plavými kroky šelmy vyráží po stopách pokladolovcových. A to ještě neví, že sovy nejsou tím, čím… však víte.

Blueberry ale není ledasjaký western, neboť režisér se do něj pokusil promítnout indiánské šamanství, což je žánrová dvojkombinace momentálně v kursu - naposledy v The Missing. Zatímco u Howardova snímku však šlo o western s pouhými prvky šamanismu, v Kounenově filmu hraje mystika, halucinace a učení dona Juana tak důležitou roli, že se filmu přezdívá Tanec s duchy. Někteří kritici referují, že Kounen bio v efektech utopil, ať už jsou jakkoli nádherné. A to prý jsou. Kamera: Tetsuo Nagata.

Vincentu Casselovi (Zvrácený, Shrek, Purpurové řeky) to na plakátech moc sluší, má ale rozhodně blíž k vizáži Clinta Eastwooda v Leoneho špagetách, než k výrazu Bébelově.
Madsen si po Billovi dává dalšího velkého zloducha. Nutný objekt lásky hraje Juliette Lewis (Co žere Gilberta Grapea, Cold Creek Manor).

Recenze snímku jsou doposud značně rozporuplné, a to by nemuselo vadit. U nás bude Kounenův psychedelický western k vidění od 25.8. jako Mike Blueberry.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.