Mena Suvari

11. 7. 2007 - 19:56 | Téma | red

Mena Suvari zdroj: tisková zpráva

Americká krása představila Menu Suvari jako dívku z plakátu a ideál ženskosti. Zdálo se, že si mladá herečka toto nasměrování vezme za své a pokusí se dobýt Hollywood cestou teenagerských komedií (Prci, Prci, prcičky 1 a 2, Křupan)

Mena Suvariová Americká krása představila Menu Suvari jako dívku z plakátu a ideál ženskosti. Zdálo se, že si mladá herečka toto nasměrování vezme za své a pokusí se dobýt Hollywood cestou teenagerských komedií (Prci, Prci, prcičky 1 a 2, Křupan). Brzy po startu své kariéry však Suvariová učinila úkrok stranou, mezi nezávislé filmaře, pro které se nezdráhá zošklivit do podoby prostitutky (Sonny) anebo feťačky (Šňup).

Mena Adrienne Suvari se narodila 13. února 1979 v Newportu, stát Rhode Island, do rodiny estonského psychiatra Anda Süvariho. Na rozdíl od starších bratrů, kteří si zvolili kariéru u armády, se blonďatý benjamínek Mena zahleděla (po krátkém vzplanutí k archeologii, kosmonautice anebo lékařství) do představ o slavné budoucnosti. Dokázala jim dostát. Již ve dvanácti letech se stala fotomodelkou, o čtyři roky později debutovala před kamerami, nejprve v reklamě Rice-A-Roni, poté v televizním seriálu. Jednalo se o dvě epizody teenagerského sitcomu Boy Meets World (1995). Brzy se ale objevila také ve věhlasnějších sériích, doktorských Pohotovost (1996) a Nemocnice Chicago Hope (1997) anebo policejním Každý den v akci (1996).

Mena Suvariová ve filmu Brooklyn Rules Snad to byly právě počátky Meny Suvari na stříbrném plátně, co ji později nasměrovalo k menším, avšak o to originálnějším projektům. Uvedla se totiž v několika výrazných nezávislých titulech; a právě k takovým se po několika hollywoodských letech opět vrátila a dnes patří k jejich hvězdičkám. I my jsme ji mohli spatřit v její prvotině, satirické komedii Gregga Arakiho Zkurvená nuda (1997), sledující partičku životem otrávených mladíků. Po menší roličce v krimithrilleru Sběratel polibků (1997) s Morganem Freemanem upoutala pozornost vedlejšími úložkami dovádivé, respektive tajemné středoškolačky v hořké komedii Brloh v Beverly Hills (1998) a hororu Carrie 2 (1999). Tedy přesně v duchu své vůbec nejslavnější role, Angely Hayesové v satiře Americká krása (1999). V oscarovém snímku se blýskla precizním ztvárněním dokonale vymóděné dívenky, která sexuálními historkami jen hýří. Za fasádou znuděné světačky ale Angela skrývá tajemství – tak jako všechny postavy tohoto filmu.

Mena Suvariová ve filmu Co je šeptem... Zhruba ve stejné době jako Americká krása měla premiéru zcela jiná komedie s Menou Suvari – Prci, prci, prcičky (1999). Role jedné z dívek, o jejichž skalp usilují nadržení hrdinové filmu, předurčila budoucnost Meny Suvariové snad ještě víc než předchozí úspěch. Svojí Heather si ostatně zopakovala také v Prci, prci, prcičky 2 (2001). Následovaly hlavní role mladic zkušených (netypicky brunetka Dora v Křupanovi, 2000) i nezkušených a o zkušenost usilujících (Katrina v Životě panny, 2000). Pokaždé ale v neoriginálním komediálním balení, které stěží oslovilo diváky patnáctileté, natož starší. Obdobnou naději si mohla činit kriminální veselohra Sugar & Spice (2001) o partičce roztleskávaček s plánem na vyloupení banky. Ojedinělým, avšak nikoli podařeným, pokusem Suvariové uspět v historickém snímku, byla dumasovská variace Mušketýr (2001) a úloha panenské Francescy Bonacieux.

Mena Suvariová ve filmu Šňup Byl už nejvyší čas, aby Suvari řekla dost. Tímto způsobem by její kariéra zakrátko vymizela do ztracena. Cestou vrátit se zpět na úroveň respektované mladé herečky, měly být malé nezávislé produkce. A nic nemělo vadit, že se bude jednat o roličku drobnou, někdy takřka přehlédnutelnou. Pod zohyzďujícím make-upem jsme ji v drogové feérii Šňup jako feťačku Cookie málem ani nepoznali. Zato úloha prostitutky se zlatým srdcem, zamilované do ústředního hrdiny dramatu Sonny (2002), byla přesně tou výzvou, jakým by se jistě ráda věnovala. Tedy částečně schematizovaná figura, kterou však lze přesvědčivým výkonem posunout mnohem blíže realitě. Zde se to Suvariové daří. Obdobně solidní šanci nabídl také hrobnický seriál Odpočívej v pokoji (2004), kde je za lesbickou studentku umění. Ne vždy má na role a projekty takové štěstí, jak ukazují její přešlapy v podobě komedií Salón krásy (2005) nebo Co je šeptem... (2005), Jindy ale umí být nápadná a nápaditá i v menší úložce. Vedle akčního Domina (2005) je toho důkazem i životopis Warholka (2006), věnovaný jedné z milenek Andyho Warhola Edie Sedgwickové (Sienna Millerová).

Ve volných chvílích, kdy se nenatáčí jeden film za druhým (za poslední čtyři roky se objevila hned v 15 filmech), dabuje videoherní sérii Final Fantasy. Její postavou je ekoteroristka Aerith Gainsboroughová. Je rovněž vášnivou hráčkou pokeru, zúčastnila se dokonce několika profesionálních turnajů (své výhry zásadně věnuje na charitu). Věnuje se fotografování a šperkařství. Po nedávném rozvodu pětiletého manželství s kameramanem Robertem Brinkmannem dnes žije s tanečníkem Mikem Carraskem.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.