Meg Ryanová

4. 11. 2008 - 16:08 | Téma | red

Meg Ryanová zdroj: tisková zpráva

Když se řekne romantická komedie, můžete si pod tímto slovním spojením představit spoustu hvězd stříbrného plátna

Meg Ryanová Když se řekne romantická komedie, můžete si pod tímto slovním spojením představit spoustu hvězd stříbrného plátna. V devadesátých letech minulého století byla s tímto žánrem nerozlučně spjata jedna jediná herečka, oblíbená po celém světě. Královna romancí Meg Ryanová.

Narodila se 19. listopadu 1961 ve městě Fairfield v Connecticutu jako Margareta Mary Emily Anne Hyraová. Tatínek pracoval u filmu jako castingový agent (měl na starosti obsazení) a tak se malá Margareta dostávala do kontaktu s filmaři docela často, ovšem přesto se jako malá v žádné větší roli neobjevila. V patnácti letech se její rodiče rozvedli a ona to nesla dost těžce, takže se ihned po absolvování střední školy v roce 1979 přestěhovala do New Yorku, kde začala navštěvovat žurnalistiku (kterou mimochodem úspěšně dodělala). A právě v té době si začala přivydělávat hraním a ve dvaceti letech, v roce 1981, debutovala v posledním filmu fenomenálního režiséra George Cukora Bohatí a slavní. Poté hrála pět let v několika úspěšných i neúspěšných televizních seriálech, aby se konečně prosadila v roce 1986 ve světovém trháku Top Gun. O rok později zazářila po boku Dennise Quaida ve sci-fi komedii Vnitřní vesmír a v roce 1988 se s Quaidem střetla znovu ve filmu D.O.A. Oba říkají, že na první pohled zjistili, že jsou pro sebe přímo stvoření a na Valentýna v roce 1991 se vzali. Jejich manželství bylo dlouho jedním z nejharmoničtějších v Hollywoodu. Až do roku 2001, kdy Ryanová požádala o rozvod.

Meg Ryanová ve filmu Když Harry potkal Sally V roce 1989 byla Meg Ryanová prvně nominována na Zlatý glóbus za výborný film Když Harry potkal Sally, ti z vás, kdo ho viděli, si určitě vzpomenou na neskutečnou scénu v restauraci, kdy Meg Ryanová předvádí svému kamarádovi (Billy Crystal), jak finguje orgasmus. V roce 1990 se poprvé objevila po boku Toma Hankse ve snímku Joe proti sopce, kde ztvárnila hned trojroli. O tři roky později se s Tomem Hanksem sešla před kamerou znovu v megaúspěšném Samotáři v Seattlu a dotřetice se po jeho boku objevila v Lásce přes internet (1998). Za Samotáře v Seattlu získala svojí druhou nominaci na Zlatý glóbus. V roce 1994 se pokusila změnit image a ve filmu Když muž miluje ženu představuje matku alkoholičku, ale celý svět jí má nejraději jako romantickou femme fatale, o čemž svědčí úspěšné romantické komedie IQ (1994) a Francouzský polibek (1995).

Meg Ryanová ve filmu The Women Krátce po jejích čtyřicátinách jsme jí díky mladistvému vzhledu romantickou hrdinku ještě mohli věřit. Na přelomu tisíciletí byla žádanou hvězdou, o čemž svědčí i honoráře - za Město andělů (1998) inkasovala osm a půl a za snímek Láska přes internet dokonce deset a půl miliónu dolarů. Za Kate a Leopold (2001) dokonce milionů patnáct.

Nikdo však nemládne a ambice se mění. Ryanová má za sebou několik bouřlivých let, kdy řadu životních partnerů; patřili k nim herci Russell Crowe, John Cusack, Breckin Meyer, Matt Dillon a Craig Bierko. Nevydařená plastická operace se stala terčem posměchu bulvárního tisku. Za negativní reakce vděčí někdejší "sladká Meg" za erotický thriller Piková trojka (2003) se se objevila v odvážných erotických scénách. Dramatické ambice spojené se sportovním dramatem Mezi provazy (2004) vyšly naprázdno a od té doby Ryanová spíše herecky paběrkuje. Do velkých úloh se vrací v komedii Ženy (2008) - konečně opustila romaticky tápající slečny, představuje podváděnou manhattanskou paničku.

Ryanová vždy měla sklony k přehrávání (viz jinak podle mého názoru opravdu zábavný Francouzský polibek). Když jí ovšem režisér drží při zemi, jako to umí Nora Ephronová (Samotář v Seattlu a Láska přes internet), je prostě Meg v romantických komediích nejlepší.

Kromě práce herecké se ale věnuje od roku 1994 i produkování. Založila si vlastní společnost Prufrock Pictures.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

Podívejte se na nový hlavní trailer na očekávanou Dunu

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku dostal po zhruba deseti měsících nový trailer.
Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

Alicia Vikander se na pokračování Tomb Raidera těší, jenže film zatím nemá zelenou

22. 7. 2021 | Novinky | Adam Homola

Tomb Raider z roku 2018 dost možná dostane pokračování, i když zatím prý není ještě nic jisté.
Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

Tarantule, medvěd i létání. Šílenci z amerického Jackass se vrací

22. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

Chlapci, nebo teda teď už spíš pánové z Jackass jsou zpět a zase si budou ubližovat.
Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

Středověký Poslední duel proti sobě postaví Adama Drivera a Matta Damona

21. 7. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na očekávané historické drama Ridleyho Scotta The Last Duel je konečně tady.