Matrix (The Matrix) - DVD

11. 7. 2006 - 18:37 | Téma | red

Matrix (The Matrix) - DVD Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Režie: Andy & Larry Wachowski Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss Region: 2 Délka: 131 min

dvd_matrix
Režie: Andy & Larry Wachowski
Hrají: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
Region: 2
Délka: 131 min.
Verze: widescreen (2,35:1)
Zvuk/jazyk: Dolby Digital 5.1 (angličtina, španělština)
Titulky: anglické, české, španělské, portugalské, hebrejské, polské, řecké, turecké, maďarské, chorvatské

Děj
Přestože byl Matrix hitem konce minulého tisícletí, dovolím si přinést trochu dříví do lesa a prozradit těm, které snímek minul, že jde o enormě akční film se spoustou scén, kde hezky dlouho a nepřetržitě rachotí kulomety a pistole. I tak bych se ale zdráhal hodit ho do jednoho pytle s tou hromadou bezduchých stříleček, kterých jsme všichni určitě viděli nepočítaně. Snímek bratrů Wachowských má zajímavý příběh, strhující atmosféru a neobyčejně originální trikové sekvence, za něž si také odnesl Oscara.

Matrix je o chlapíkovi, jenž si přes den žije svůj život jako normální zaměstnanec v kanceláři nějaké tuctové společnosti, a v noci se prohání po sítích coby hacker s přezdívkou Neo. Jednoho dne jej ale kontaktuje partička, která tvrdí, že ví, o čem to všechno kolem - rozuměj život, existence, a vůbec - je. A co víc, může i jemu pomoci prohlédnout! A proč zrovna jemu? Protože právě on může být Vyvolený...

Obraz a zvuk
Matrix je jedním z mnoha filmů, odehrávajících se hodně ve tmě. Převod do digitálu byl ale natolik kvalitní, že vás tento fakt nemusí nijak stresovat. Majitelé našlapané zvukové aparatury také pochopí, proč tenhle kousek získal Oscara i za zvuk. Díky DVD technologii si ho můžete doma vychutnat opravdu v plné parádě.

Výbava
Bonusový materiál na DVD spočívá především v několika vysloveně povedených dokumentech. Prvním je pětadvacetiminutový Making of Matrix, a abyste viděli ostatní, musíte slupnout červenou pilulku, potažmo následovat bílého králíka. Červené pilulky jsou dvě: první vás zavede k zajímavému dokumentu What is bullet-time? o speciálních efektech (6 min.), druhý What is concept? pak ukazuje grafické návrhy a jejich ztvárnění ve filmu (11 min.). Bílý králík je ikonka, která se vám - pokud si tuto možnost dopředu zvolíte - objevuje v určitých místech filmu. Jejím prostřednictvím si pak můžete spouštět dokumentární záběry z toho, jak se daná scéna točila. Velice zajímavá záležitost. Pak už z disku dostaneme standardní cestou jen informace o hercích a tvůrcích. Pro zbytek potřebujete počítač s DVD mechanikou: kvíz, kompletní scénář s možností porovnávání, spousta textu a propojení na internet.

Dobrou vlastností Matrixu je i to, že dokumenty jsou otitulkované, byť ne česky (jen anglicky a španělsky). S češtinou v titulcích jsou vůbec problémy - občas totiž vypadávají, a to byl také důvod, proč Warner Bros. tento disk prodávají za slabých 500 Kč. Jestliže se vám film líbil, tak neváhejte, bude to nejlépe utracená pětistovka za dévédéčko.

Skryté funkce
nejsou až tak skryté, ale trochu špatně se z disku loví (viz výše). Vy je ale najdete snadno, pokud se budete držet následující nápovědy: Takže obě červené pilulky máte v menu Special features / Dream world, resp. Special features / Cast & crew bios / Wachowsky brothers. Králíka pak chytíte v kapitolách 1, 10, 15, 23, 24, 29, 30, 32 a 33.

Hodnocení

dvd_recenze
dvd_recenze
Film 5/5 - ať už děj prožíváte, nebo jej jen netečně sledujete, bavit byste se měli v obou případech

DVD 3/5 - několik dokumentů a pohledů do zákulisí, ale celkem nic víc (nevlastníte-li PC s DVD mechanikou). Region 1 je vybaven podstatně lépe.

Na SPECIÁL Matrix & Matrix Reloaded

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.