Mariňák - preview

23. 9. 2008 - 14:57 | Téma | red

Mariňák - preview zdroj: tisková zpráva

Je polovina srpna 2005 a Jarhead Sama Mendese je letošním prvním doopravdy seriózním kandidátem na Oscara – dle všeho aktuální, protiválečný a společensky závažný, chytrý a navíc spektakulární

Je polovina srpna 2005 a Jarhead Sama Mendese je letošním prvním doopravdy seriózním kandidátem na Oscara – dle všeho aktuální, protiválečný a společensky závažný, chytrý a navíc spektakulární.

Svět se řítí do 90.let 20.století a Anthony 'Swoff' Swofford (Jake Gyllenhaal), kluk z tradičně vojácké rodiny, právě narukoval k americkému námořnictvu. Vyskytnou se známé problémy se Saddámem a Swoff se stěhuje do Iráku. Pod vedením seržanta Sykese (Jamie Foxx) se potom zúčastní operace Pouštní bouře. V zemi jejímž zvykům nerozumí, proti nepříteli kterého nevidí a za něco, čemu přestává rozumět. Jarhead je zároveň mnohem více o lidech a efektech války na vojáky, než o bitvách, či bojových sekvencích.

Jarhead Jarhead je adaptací do češtiny dosud nepřeložené autobiografické knihy Anthonyho Swofforda „Jarhead : A Marine's Chronicle of the Gulf War and Other Battles“, v níž bývalý sniper s dávkou ironie a nečekané otevřenosti popisuje vlastní, mnohdy velice bizarní zážitky z války v Zálivu.
Swoffordův text pro plátno adaptoval William Broyles Jr., scénárista Polárního expresu. Jeho největším úspěchem je ale oscarová nominace za scénář ke kosmonautickému thrilleru Apollo 13.

První teaser, který k Jarhead vyšel, je tematicky pěkně rozdělený na třetiny a rytmicky skvěle provázaný se soundtrackem. A i co do náplně patří upoutávka Jarhead k tomu nejlepšímu, co letos vyšlo. Záběry šílenství na hořících ropných polích, fotbal v plynových maskách či rudá santaklausovská čapka evokují vzpomínky na Copollovu Apokalypsu. Střih z hrdiny v plynové masce na ženu v burce je pak přímo uhrančivý. Po formálně čisté gangsterské dobovce Road to Perdition se Mendes zjevně vrací ke hře s motivy surrealističtějšího ražení, kterými proslavil Americkou krásu.

Jarhead Vzhledem k tomu, že Mendesův dvorní kameraman Conrad L. Hall před dvěma lety bohužel zemřel, musel režisér vybírat jinde. Jarhead nakonec snímá Roger Deakins, kmenový spolupracovník bratří Coenů. Libuje si v sametových přechodech mezi světlem a tmou, jeho obrazy mají zřetelný nádech vlhosti. V Jarhead vodu nahrazuje surová ropa a pot z vedra - pochod bílou pouští okolo vraku auta pak díky ostrému světlu působí téměř podmořsky a přízračně.

Jestli Jamie Foxx byl playerem loňského roku, pak Jake Gyllenhaal jím je letos. Má v těch očích děs, hrůzu, nebo něco jako svíravé nekonečno? Oproti typově příbuznému Tobeymu Maguireovi je Gyllenhaalův výraz intenzivnější, znepokojivější, naléhavější. Ačkoli se objevil v ČR uváděné Půlnoční míli a katastrofickém trháku Den poté, Gyllenhaalovou výstavní rolí doposud stále zůstává titulka v mystériu Donnie Darko Richarda Kellyho z roku 2001. Až s rolí Swoffa by ale měl Jarhead Gyllenhaal upoutat širokou diváckou obec. Vedle Jarhead se navíc Gyllenhaal letos na podzim ještě objeví po boku Heatha Ledgera v Brokeback Mountain Anga Leeho (Tygr a drak) což je další horký oscarový kandidát (americká premiéra 9.12.).

Vedle Gyllenhaala a Foxxe v Jarhead hraje Peter Saarsgaard (Kinsey) Swoffova přítele a učitele Troye a Chris Cooper (Adaptace) podplukovníka Kazinskiho. V jedné z vedlejších rolí se objeví i Sam Rockwell (Stopařův průvodce po Galaxii).

Jarhead má v USA premiéru načasovanou na ideální oscarový termín – listopad. V ČR by se měl film objevit v únoru 2006.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

Necenzurovaný trailer na Smrt ve tmě 2 odhaluje hned několik zabití

5. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

Sony vydala nový, řádně temný trailer na nadcházející horor Smrt ve tmě 2.
Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

Flash Gordon od Taiky Waititiho bude nakonec hraný

3. 8. 2021 | Novinky | Adam Homola

Místy to vypadá, že oscarový Taika Waititi neví kam dřív skočit. Má hromadu rozjetých projektů, jeden zajímavější než druhý a zatím to pořád zvládá.
Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

Venom 2: Carnage přichází, ale pořád se drží zpátky

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

V pořadí druhý trailer na druhého Venoma je tady a jakkoliv se tváří výrazně líp než ten první, pořád se tak trochu drží zpátky.
Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

Stylová jízda s vraždou uprostřed, tak zatím působí Klan Gucci

2. 8. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na Klan Gucci je tady a má ohromný styl, jak se ostatně dalo čekat.