Mariňák - preview

23. 9. 2008 - 14:57 | Téma | red

Mariňák - preview zdroj: tisková zpráva

Je polovina srpna 2005 a Jarhead Sama Mendese je letošním prvním doopravdy seriózním kandidátem na Oscara – dle všeho aktuální, protiválečný a společensky závažný, chytrý a navíc spektakulární

Je polovina srpna 2005 a Jarhead Sama Mendese je letošním prvním doopravdy seriózním kandidátem na Oscara – dle všeho aktuální, protiválečný a společensky závažný, chytrý a navíc spektakulární.

Svět se řítí do 90.let 20.století a Anthony 'Swoff' Swofford (Jake Gyllenhaal), kluk z tradičně vojácké rodiny, právě narukoval k americkému námořnictvu. Vyskytnou se známé problémy se Saddámem a Swoff se stěhuje do Iráku. Pod vedením seržanta Sykese (Jamie Foxx) se potom zúčastní operace Pouštní bouře. V zemi jejímž zvykům nerozumí, proti nepříteli kterého nevidí a za něco, čemu přestává rozumět. Jarhead je zároveň mnohem více o lidech a efektech války na vojáky, než o bitvách, či bojových sekvencích.

Jarhead Jarhead je adaptací do češtiny dosud nepřeložené autobiografické knihy Anthonyho Swofforda „Jarhead : A Marine's Chronicle of the Gulf War and Other Battles“, v níž bývalý sniper s dávkou ironie a nečekané otevřenosti popisuje vlastní, mnohdy velice bizarní zážitky z války v Zálivu.
Swoffordův text pro plátno adaptoval William Broyles Jr., scénárista Polárního expresu. Jeho největším úspěchem je ale oscarová nominace za scénář ke kosmonautickému thrilleru Apollo 13.

První teaser, který k Jarhead vyšel, je tematicky pěkně rozdělený na třetiny a rytmicky skvěle provázaný se soundtrackem. A i co do náplně patří upoutávka Jarhead k tomu nejlepšímu, co letos vyšlo. Záběry šílenství na hořících ropných polích, fotbal v plynových maskách či rudá santaklausovská čapka evokují vzpomínky na Copollovu Apokalypsu. Střih z hrdiny v plynové masce na ženu v burce je pak přímo uhrančivý. Po formálně čisté gangsterské dobovce Road to Perdition se Mendes zjevně vrací ke hře s motivy surrealističtějšího ražení, kterými proslavil Americkou krásu.

Jarhead Vzhledem k tomu, že Mendesův dvorní kameraman Conrad L. Hall před dvěma lety bohužel zemřel, musel režisér vybírat jinde. Jarhead nakonec snímá Roger Deakins, kmenový spolupracovník bratří Coenů. Libuje si v sametových přechodech mezi světlem a tmou, jeho obrazy mají zřetelný nádech vlhosti. V Jarhead vodu nahrazuje surová ropa a pot z vedra - pochod bílou pouští okolo vraku auta pak díky ostrému světlu působí téměř podmořsky a přízračně.

Jestli Jamie Foxx byl playerem loňského roku, pak Jake Gyllenhaal jím je letos. Má v těch očích děs, hrůzu, nebo něco jako svíravé nekonečno? Oproti typově příbuznému Tobeymu Maguireovi je Gyllenhaalův výraz intenzivnější, znepokojivější, naléhavější. Ačkoli se objevil v ČR uváděné Půlnoční míli a katastrofickém trháku Den poté, Gyllenhaalovou výstavní rolí doposud stále zůstává titulka v mystériu Donnie Darko Richarda Kellyho z roku 2001. Až s rolí Swoffa by ale měl Jarhead Gyllenhaal upoutat širokou diváckou obec. Vedle Jarhead se navíc Gyllenhaal letos na podzim ještě objeví po boku Heatha Ledgera v Brokeback Mountain Anga Leeho (Tygr a drak) což je další horký oscarový kandidát (americká premiéra 9.12.).

Vedle Gyllenhaala a Foxxe v Jarhead hraje Peter Saarsgaard (Kinsey) Swoffova přítele a učitele Troye a Chris Cooper (Adaptace) podplukovníka Kazinskiho. V jedné z vedlejších rolí se objeví i Sam Rockwell (Stopařův průvodce po Galaxii).

Jarhead má v USA premiéru načasovanou na ideální oscarový termín – listopad. V ČR by se měl film objevit v únoru 2006.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.