Marco Beltrami: I, Robot - soundtrack

25. 1. 2008 - 14:33 | Téma | red

Marco Beltrami: I, Robot - soundtrack zdroj: tisková zpráva

Žák zesnulého mistra, Jerryho Goldsmithe, Marco Beltrami se poměrně rychle stává stoupající hvězdou a v současnosti je jedním z nejaktivnějších skladatelů poslední doby

Žák zesnulého mistra, Jerryho Goldsmithe, Marco Beltrami se poměrně rychle stává stoupající hvězdou a v současnosti je jedním z nejaktivnějších skladatelů poslední doby. A co víc – producenti mu věří! Dokonce tak hodně, že po odstoupení Trevora Jonese z I, Robot mu svěřily celý tento projekt a s ním i přibližně šibeniční tří týdenní limit. A zadařilo se, neboť soundtrack k I, Robot je teď všeobecně považován za hodně zdařilou záležitost a nejiný je i můj názor.

Předně I, Robot režíroval „mistr temnoty“ Alex Proyas (Vrána, Smrtihlav) a musím říct, že z hudby to je hodně znát. Na půl temná, na půl smutná, až dojemná atmosféra celé kompozice je přesně ta, kterou bych si vybavil, pokud bych se nějakou snažil přidat k jeho jménu. Představte si něco ve stylu Elliota Goldenthala (např. skladby Chicago 2035 nebo Cityscape), ale v o něco čistějším podání a samozřejmě s notnou dávkou elektroniky, která je již standardním prvkem Beltramiho hudby.

Relativně drásavá, zadumaná a tajuplná atmosféra většiny hudby na tomto soundtracku pak najde svůj vrchol v sólu na elektrickou violu ve skladbě I, Robot Theme (End Credits). Tahle pasáž patří mezi to nejlepší z celé desky a i napříč ponuré atmosféře se díky onomu geniálnímu sólu dá poslouchat znovu a znovu.

No a samozřejmě, protože I, Robot je defacto akční sci-fi podívanou, nechybí zde ani řada skladeb z tohoto soudku. Vlastně se jedná o podstatnou část celého soundtracku, ve které najdete výrazný vliv skladatelů jako byl Jerry Goldsmith anebo je John Williams, ale nezní to jako nějaký obyčejný plagiát akčního stylu těchto dvou klasiků a především je to hodně uvěřitelné a profesionálně odvedené řemeslo, ve kterém kromě toho „vlivu“ najdete i klasický Beltramiho rukopis (známý již z Vřískotu) v podobě sprintujícího lesního rohu a běsnícího orchestru. Koneckonců ten, co měl Beltrami k dispozici měl rovných 95 hlav a na výsledku je to znát a skladby jako Tunnel Chase či Spiderbots jsou vpravdě výborné a řekněme, že pro mě vůbec ten nejlepší akční nářez za poslední čtyři měsíce zpět (Silvestriho Van Helsingh).

Verdikt: Beltrami je hodně snaživý chlapík a pro mě adekvátní nástupce Jerryho Goldsmithe. A tohle dílko samozřejmě perfektní ...

Hodnocení: 80%

Seznam skladeb:


01. Main Titles (1:31)
02. Gangs of Chicago (3:13)
03. I, Robot Theme (end credits) (3:15)
04. New Arrivals (1:06)
05. Tunnel Chase (3:10)
06. Sonny’s Interrogation (1:27)
07. Spooner Spills (4:21)
08. Chicago 2035 (1:37)
09. Purse Snatcher (1:00)
10. Need Some Nanites (2:53)
11. 1001 Robots (4:16)
12. Dead Robot Walking (5:09)
13. Man on the Inside (2:25)
14. Spiderbots (4:19)
15. Round Up (4:24)

Celkový čas: 44:06

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.
Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

Space Jam: Nový začátek posouvá věci do digitálního světa

6. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros toho budou mít letos docela dost, ale vedle všech těch Matrixů a Dun by neměl zapadnout ani nový Space Jam.