Malý svět

29. 11. 2004 - 5:23 | Téma | red

Malý svět zdroj: tisková zpráva

Stalkerovsko-madmaxovský Vladimír Dlouhý v krátkometrážním sci-fi thrilleru Víta Karase, který se stal objevem letošního FamuFestu. Napsal: EUGEN LIŠKA. Kdesi, kdysi, dnes nebo zítra. Zanedbaný muž se zvířecím výrazem ve strhaném obličeji se obezřetně plíží kanály a zdemolovanými budovami

Kdesi, kdysi, dnes nebo zítra. Zanedbaný muž se zvířecím výrazem ve strhaném obličeji se obezřetně plíží kanály a zdemolovanými budovami. Nemluví, skrývá se ve stínu, snaží se přežít. Jsou mu v patách, jdou po něm, ví to, ale přesto se snaží s nimi dorozumět, nebo snad právě proto, protože sám nemá v tomhle poničeném a zraněném světě šanci. Možná jednoho dne potká ještě někoho, kdo přežil, a s jeho pomocí se mu podaří se nimi domluvit. Nebo dokáže jednoho z nich chytit a ochočit si ho. Možná oni pochopí poselství jeho papírových skládanek, možná,…Zatím mu však nezbývá, než být neustále ve střehu a utíkat, kdykoliv zaslechne ve stínu zlověstné cupitání…

Malý svět Hitem letošního Famufestu se stal post-katastrofický sci-fi thriller Malý svět. Podle povídky Williama F. Nollana jej jako své reálové cvičení natočil student katedry režie Vít Karas. Studentský filmařský team odvedl naprosto profesionální práci, jejíž výsledek je srovnatelný se špičkovou produkcí.
Mezi žánrově stále stejnou českou produkcí (balancující okolo nálepky hořko-sladké komedie) je Malý svět velmi osvěžujícím douškem napětí a akce. Neobvyklost a působivost snímku umocňuje skvělý výkon Vladimíra Dlouhého v netypické úloze „stalkerovsko-madmaxovského“ hrdiny. Dlouhý je naprosto přesvědčivý, jeho vystrašený, napůl již šílený, pohled hypnotizující a navíc je snad prvním českým hercem v naší novodobé filmové historii, který nevypadá trapně s pistolí v ruce. A co teprve, když nám dojde, po kom to vlastně střílí!

Famufest je přehlídkou soutěžní a tvůrci Malého světa byli na závěrečném ceremoniálu oceněni celkem čtyřikrát (více cen žádný jiný snímek neobdržel). Sošky za cenu diváků, nejlepší střih a kameru doplnila i cena pro nejlepší režii, což rovnou na samotném předávání vyvolalo vlnu diskusí, protože oceněný režisér, nebyl za svoji práci přijat do magisterského cyklu studia.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.