Lord of War - preview

9. 1. 2006 - 14:36 | Téma | red

Lord of War - preview zdroj: tisková zpráva

Nicolas Cage jako ruský obchodník se zbraněmi v thrilleru Andrewa Niccola Nadaný Novozélanďan Andrew Niccol (Gattaca) uvede na podzim svůj třetí celovečerní autorský film – akční thriller Lord of War o zbraních

Nadaný Novozélanďan Andrew Niccol (Gattaca) uvede na podzim svůj třetí celovečerní autorský film – akční thriller Lord of War o zbraních. Hlavní role ztvárnili Nicolas Cage, Ethan Hawke a Bridget Moynahan. V USA má Lord of War premiéru 16.9., u nás zatím 12.01.2006.

Jurij Orlov je ruský emigrant. Jeho rodina opustila SSSR v roce 1980 a Jurij se chytí v OSN. Brzy ale zjistí, že mnohem větší kariéru udělá, když bude potají prodávat zbraně. Pistole, samopaly, tanky i helikoptéry. A ve velkém. Spolu se svým bratrem Vitalijem (Jared Leto) se Jurij pomalu vyškrábe mezi elitu světových obchodníků se zbraněmi.
Lord of War Sbalí světovou královnu krásy s bohémským jménem Ava (Bridget Moynahan), žije na noze vysoké jak žižkovská věž a aniž by si zapotil tričko stačí běžet před konkurencí, odhalovat plány vykutálených exotických despotů, kteří si krk zdobí pásy munice i unikat agentovi Interpolu Jackem Valentinem (Ethan Hawke), jehož oči jsou úzké výhružněji, než ústí brokovnice.
Pak se ale věci zvrtnou, Vitalij nahlédne hrůzu bratrského počínání a Jurij spatří krev, která nejde smýt.

Upoutávka Lord of War zaujme reklamně pózující kamerou, kulinářským porcováním plátna a koneckonců i bezstarostným soundtrackem. Jurij je tu prezentován jako chlapík maximálně v pohodě. Střílí fóry od boku a užívá si (zaslouženého) luxusu.
Lord of War V tomhle světle působí i plakáty s tváří a fontem zformovaným z nábojnic sice efektně, ale poněkud prvoplánově. Asi se mi nějak nechce věřit, že by Niccol chtěl dokázat na plátno přivést ohnivé balkánské šílenství a la Emir Kusturica a bylo-li by Lord of War navážno, míří podle mě na komoru patosu…

Nicolas Cage v poslední době představuje především chladnokrevné a ostrovtipné chlapíky na +těsně za hranou zákona - Švindlíři (Matchstick Men), Lovci pokladů (National Treasure) a tahle role mu evidentně sedne. Kromě Lord of War se Cage v nejbližší době objeví i jako hlasatel počasí v komedii The Weather Man a motocyklový démon v adaptaci komiksu Ghost Rider.
Ethan Hawke byl u nás naposledy k vidění v Linklaterově ukecané improvizaci Před soumrakem (Before Sunset). Jared Leto měl zatím nejsilnější roky okolo přelomu století, kdy zahrál v Americkém psychu (American Psycho) a zejména ve strhujícím Rekviem za sen (Requiem for a Dream). Bridget Moynahan (Já robot (I, Robot)) nahradila v roli naivní Avy původně zamýšlenou Monicu Bellucci, která odřekla kvůli těhotenství.
V Lord of War se ještě objeví veterán Ian Holm (Letec (The Aviator), Ohnivé vozy (Chariots of Fire)) a Eamonn Walker (Slzy slunce (Tears of the Sun)).

Lord of War Andrew Niccol debutoval v roce 1997 sci-fi Gattaca právě s Ethanem Hawkem a také Umou Thurmanovou. O dva roky později byl nominován na Oscara za scénář ke k tragikomedii Petra Weira Truman Show (The Truman Show). V roce 2002 režisér uvedl pohádkovou sci-fi komedii ze světa zábavy s Alem Pacinem S1m0ne a potom se scénáristicky a produkčně podílel na Spielbergově Terminálu (The Terminal). Lord of War je jeho prvním režijním počinem, který vychází z reality.
Dle všeho je ale možná lepší k Lord of War přistupovat s lehčím srdcem nesvázaným skutečností, se srdcem vhodným pro odpolední thrillerovou komedii – přes nabité obsazení je to pořád o chlapovi, který by rád vyzbrojil celou planetu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.