Let číslo 93 - preview

29. 9. 2008 - 12:55 | Téma | red

Let číslo 93 - preview zdroj: tisková zpráva

Necelých pět let po leteckých teroristických útocích v USA se na plátnech kin objevuje první velké filmové zpracování zářijových událostí - Let číslo 93 (United 93) renomovaného britského režiséra Paula Greengrasse ( Bournův mýtus, Krvavá neděle)

Necelých pět let po leteckých teroristických útocích v USA se na plátnech kin objevuje první velké filmové zpracování zářijových událostí - Let číslo 93 (United 93) renomovaného britského režiséra Paula Greengrasse (Bournův mýtus, Krvavá neděle).

Let číslo 93 Vedle množství dokumentů se zatím téma 9/11 objevilo například v komponovaném pásmu 11'09''01, anebo v britském televizním snímku Antonie Birdové The Hamburg Cell o nechvalně proslulé buňce Al-Kajdy z roku 2004. Až nyní se však k události vrací i americký filmový průmysl. Brzy po Letu číslo 93 bude mít premiéru také World Trade Center Olivera Stonea, popisující dramatické situace z ruin „dvojčat“. Oproti World Trade Center se Greengrassův Let číslo 93 odehrává v oblacích. Jak napovídá titul, snímek vypráví o letu United Airlines číslo 93, který pravidelně spojoval Newark v New Jersey se San Franciscem, aby dále pokračoval do Tokia.

Let číslo 93 SYNOPSE:
Let číslo 93 začíná na letišti v Newarku, kde se letadlo chystá ke startu. Posádka se chystá k dalšímu rutinnímu letu. Probíhají poslední kontroly, tankuje se palivo. Přijíždějí cestující, poslední telefony přátelům a rodinám. Letadlo odlétá a všechno se zdá být normální. Jenže v první třídě sedí čtyři členové Al-Kajdy… 11. září 2001 nabral let číslo 93 kvůli zácpě koridorů více než půlhodinové zpoždění. Když boeing konečně vzlétne, ostatní tři unesené stroje už nalétávají do zvolených cílů. Brzy poté, co se teroristé objevili i na palubě 93, tak piloti i cestující pochopili, co je čeká. Na rozdíl od posádek zbylých letadel se statečně pokusili získat letadlo zpět do svých rukou. Let číslo 93 popisuje průběh osudného letu a jeho skutečných hrdinů takřka v přímém přenosu.

Let číslo 93 INSPIRACE:
Jak řečeno, Let číslo 93 vypráví o 11. září 2001. O letadle, které bylo – podobně jako tři další – uneseno. Jeho piloti a pasažéři se ale na rozdíl od těch ostatních rozhodli jednat a pokusili se teroristy přemoci. Letadlo nakonec nezasáhlo teroristy zamýšlený cíl, havarovalo v blízkosti městečka Shanksville v Pennsylvanii. Z dramatického průběhu letu se zachovalo 30 minut záznamů z kabiny, existují také přepisy telefonních rozhovorů.

UPOUTÁVKA:
Trailer k Let číslo 93 se chvěje napětím. Všichni moc dobře vědí, o čem ten film je, není třeba to nikterak zvlášť zdůrazňovat. Režie si pod jemně plynoucími záběry všímá každodenní rutiny. Všichni vědí, že je rutinou naposledy. Upoutávka působí robustním dojmem, v závěru nevídaně graduje.

Let číslo 93 OBSAZENÍ:
Režisér vybral mezinárodně neznámé herce, kteří nabrali zkušenosti převážně v televizi (hodně se jich objevilo v seriálu Právo a pořádek), nebo v dabingu. Aby se mu při natáčení lépe improvizovalo, rozdal Greengrass hercům profily jejich skutečných protějšků. To šlo i proto, že snímek vznikal s plnou podporou pozůstalých.

TVŮRCI:
Režisér a scénárista Let číslo 93 Paul Greengrass začínal v televizi. Deset let se podílel na dokumentárním seriálu World in Action britské stanice ITV. A dokumentární styl (ručně těkavá kamera a střih, kterým režisér dostává diváka doprostřed akce) i smysl pro ožehavá témata (falklandská válka, severoirský konflikt, nyní 9/11) už Greengrassovi zůstal. Kameraman Barry Ackroyd vytvořil brilantní autorskou dvojici s režisérem Kenem Loachem. Často tlumí kontrasty a zvýrazňuje vlhkost a nečistoty vzduchu. Umí skvěle zprostředkovat autenticitu prostředí. Proto je nynější spolupráce s Greengrassem ideálním řešením.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.