Lemra líná

9. 5. 2006 - 16:32 | Téma | red

Lemra líná zdroj: tisková zpráva

Na romantické komedii Lemra líná (Failure to Launch) Toma Deye je nejlepší její český název

Na romantické komedii Lemra líná (Failure to Launch) Toma Deye je nejlepší její český název. Odrzlý, rytmický, zapamatovatelný. Nic z toho ve filmu samotném nenajdete.

Lemra líná je vzdálenou ozvěnou zdařilé komedie Andyho Tennanta Hitch: Lék pro moderního muže z loňského léta. I v Lemře se hlavní figury ocitají ve víru hry a byznysu se zamilováním. Je to ovšem hra vypočítaná, cynická a málokdy vtipná. Humor navíc přinášejí jenom vedlejší figury. A kousající zvířátka.

Tripp (Matthew McConaughey) je zdravě rostlý a věčně dobře naladěný pětatřicátník. Hlavní náplní života je pro něj bavit se. Čas od času ho vidíme v přístavu kde prodává lodě, jinak se ale Tripp rozmarně poflakuje. Balí holky. Pronáší rádoby sexy repliky. Sportuje s kamarády, cestovatelem Demem (Bradley Cooper) a počítačovým šílencem Acem (Justin Bartha). Tihle tři mají jedno společné: ačkoli dávno překročili třicítku, žijí u svých rodičů. Trippovi domov zajišťuje nejen pohodlný servis, ale i záchrannou brzdu – když na holce vidí, že to začíná myslet vážně, vezme ji prostě domů. Holka potká rodiče, zděsí se Trippovy nedospělosti a prchá. Maminka Sue (Kathy Batesová) zatím Trippovi vaří, peče a žehlí, otec Al (Terry Bradshaw) by i ve svých šedesáti mohl být Trippovým nejlepším parťákem. Jenže pak si na párty se sousedy rodiče uvědomí, že by se Tripp možná už opravdu mohl osamostatnit, a tak povolají Paulu (Sarah Jessica Parkerová). Paula pomáhá maminčiným mazánkům z hnízda. Profesionálně. Předstírá, že se do nich zamiluje, provede je horskou drahou emocionálních vírů a na konci procesu by s ní měl chtít zastydlý mladík bydlet. A tehdy ho Paula opustí. Jestli je tohle cesta k samostatnosti, zůstává otázkou. Paula ji později zopdoví svým chováním. Jestli si však Paula uvědomuje svůj cynismus? Ne.

S Trippem to nejprve vypadá jako zívačka, navíc je s chlapcem legrace. Jenže Tripp pak pozve Paulu domů. A děvče zjišťuje, že o Trippa stojí a začne se snažit. Vzápětí ji ale Ace uvidí s jiným „případem“ a je jenom otázkou času, kdy se o jejím skutečném povolání dozví i Tripp. Ve vedlejší lince se potom splétá osud Pauliny drsné spolubydlící Kit (Zooey Deschanel) s Acem, kteří v závěru přichystají nečekaně monstrózní reality-tv finále. Rádobyhumorně poučnou výplň filmu obstarávají Trippovy střety s přírodou – pokouše ho zemní veverka, delfín a nakonec i býložravá ještěrka.

Zásadním problémem Lemry líné je nejapný scénář seriálových harcovníků Toma J. Astlea a Matta Embera. Nepodařilo se jim rozchodit vztah mezi Trippem a Paulou, vůči kterým mohou zůstat diváci zcela chladní. Tripp je samozřejmý a soběstačný. Nemá žádný očividný důvod dlít u rodičů, kromě své nesmírné pohodlnosti ovšem. Paula v první části snímku aktivně vede ústřední „souboj pohlaví“. Měla by Trippa trestat za jeho lehkovážnost, jenže na to je do něj už od prvního momentu příliš viditelně zamilovaná. Scénář je plný nesrovnalostí a děr, vtipy se nepodařilo vybrousit do jemnějších nuancí. V celkovém projevu nedali autoři Lemře ani trochu drzosti, anebo nevypočitatelnosti, kterou se mohou pyšnit ti povedenější zástupci žánru. Jen zlehka se nakonec Lemra dotýká silnějších témat jako je změna života rodičů, když děti odejdou z domu.

Matthew McConaughey podává Trippa s utahanou, cruiseovsky teatrální manýrou, která naopak funguje u Ala Terryho Bradshawa… i když jeho nahý zadek by snad stačil jednou. Sarah Jessica Parkerová je v Paule nepříjemně stejná jako v titulce seriálu Sex ve městě. Lemra se místy zdá být jen jejím jakámsi dlouhým, nudným dílem. Světlou stránkou filmu je Zooey Deschanel jako neotesaná Kit, která antisepticky pohledným protihráčům s přehledem vyfoukla všechny scény.

Deyova režie je nezáživná a rutinní. Kamera Claudia Mirandy je dynamická, ale střih Stevena Rosenbluma až příliš hektický.

FOTOGALERIE Sarah Jessica Parkerové

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.