Legendární hra přichází do českých kin

7. 11. 2005 - 8:58 | Téma | red

Legendární hra přichází do českých kin zdroj: tisková zpráva

Je tomu téměř dvanáct let, co se z texaského Mesquite rozletěla do světa přelomová hra společnosti id Software DOOM, která způsobila revoluci v počítačových „střílečkách“ – nejenom možností zapojit do hry více hráčů najednou, ale zejména subjektivní perspektivou, pro niž se právě díky DOOMu vžil termín FPS (first person shooter). Bylo jen otázkou času, kdy bude hra převedena na filmové plátno. Práva nejprve zakoupila společnost Warner Brothers, která však s natáčením dlouho váhala, nakonec se produkce ujalo studio Universal.

Tvůrcům filmu připadl nesnadný úkol nezklamat početné publikum fanoušků hry a zároveň oslovit i diváky, kteří DOOM nikdy nehráli. Výchozí situace hry – výzkumná stanice Olduvai na Marsu, na níž došlo ke katastrofě, kam je vyslána jednotka rychlého nasazení – však dává prostor především tvůrcům výpravy, masek a zvláštních efektů. Původní designéři zombie, démonů a dalších postaviček z týmu id Software poskytli makety filmovému štábu, který se i při zachování výtvarné stylizace snažil o co největší realismus. Latexové kombinézy navrhl ateliér Stana Winstona, který se podílel na výpravě legendárních snímků jako série Vetřelec či Terminátor.

Natáčelo se od října loňského roku v barrandovských ateliérech v Praze, ještě před samotným natáčením se však herci podrobili náročnému dvoutýdennímu výcviku, který z nich měl učinit sehranou elitní jednotku. Pod vedením zkušeného armádního specialisty Toma McAdamse se představitelé Sarge (Dwayne JohnsonKrál škorpiónů) a Reapera (Karl Urban – jinak též Eomer z Pána prstenů) museli naučit zacházet se zbraněmi stejně přirozeně, jako kdyby za sebou měli léta vojenského drilu. K tréninku jim posloužil Kalašnikov AK-47s – i když ve filmu pak postavy používají různé futuristické zbraně. Ty tvoří samostatnou kapitolu filmové výpravy. Návrhář Richard Hooper vytvořil jakési modifikace současných zbraní, které pak přizpůsobil jednotlivým postavám – „Každou postavu poznáte podle zbraně, proto jsme se snažili, aby každá zbraň byla jedinečná a rozpoznatelná.“ Příznivci původní hry jsou jistě zvědavi zejména na super-zbraň „BFG“ (bio-force gun), která ovšem ve filmu nesmí chybět. „BFG je takříkajíc Svatý grál mezi zbraněmi,“ říká Hooper.

Specializovanému výcviku se však musela podrobit i představitelka hlavní ženské role – výzkumnice na stanici Olduvai – Rosamunda Pikeová, která strávila řadu hodin spolu s mediky druhého ročníku v pitevně pražské lékařské fakulty.

Konečně choreografie bojových scén se ujal Dion Lam, zkušený choreograf, jehož práci jsme mohli obdivovat zejména v trilogii Matrixu. I pro něj však byl DOOM výzvou – poprvé zde navrhoval bojovou scénu v níž se postavy pohybují v náročných maskách a latexových kombinézách.

Zřejmě nejvěrněji atmosféru hry přibližuje stěžejní sekvence filmu, čtyřapůlminutová scéna napodobující perspektivu Reapera na bojové misi – tvůrci se všemi prostředky snaží dosáhnout maximálního ztotožnění perspektivy postavy a diváka. „Když jsem si přečetl scénář, bylo mi hned jasné, že kdo to psal, taky pařil. Tu sekvenci z vlastního pohledu mohl napsat jenom hráč,“ komentuje klíčovou scénu představitel Dukea Raz Adoti.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.