Legální BitTorrent

16. 5. 2006 - 12:53 | Téma | red

Legální BitTorrent zdroj: tisková zpráva

Warner Bros. a BitTorrent uzavřeli smlouvu o vzájemné spolupráci. Jde o řešení legalizace stahování filmů? Na poli nových forem filmové distribuce, jakož i ve válce mezi studii a organizacemi hájícími autorská práva na jedné a klienty peer-to-peer sítí a jejich provozovateli na druhé straně došlo tento týden k zajímavé dohodě

Na poli nových forem filmové distribuce, jakož i ve válce mezi studii a organizacemi hájícími autorská práva na jedné a klienty peer-to-peer sítí a jejich provozovateli na druhé straně došlo tento týden k zajímavé dohodě. Studio Warner Brothers uzavřelo smlouvu o legálním stahování filmů a televizních seriálů přes známý p2p klient BitTorrent.

Mrtvá nevěsta Shoda je unikátní v tom, že spojuje dosavadní nesmiřitelné soupeře. Jde však o podstatný krok k vyřešení palčivého problému masivního ilegálního stahování, anebo spíš o naivní pokus, jak přesunout nemalé náklady za distribuci na uživatele?

Ve filmové distribuci probíhá jedna revoluce za druhou. Nastupující digitální technologie pomalu, ale jistě vytlačují z kin celuloid. Kdo ví, jak dlouho tam ještě budou potřeba lidští promítači. Probíhá bitva mezi dvěma nástupci disku DVD: HD DVD a Blu Ray. Technologický pokrok, který se během posledních let odehrál ve všech ostatních článcích řetězce nakonec mnohým poskytuje pro sledování filmů dostatečné alternativy skutečného stříbrného plátna. A případní platící diváci tak (mnohdy v důsledku vlivu nákladných globálních reklamních kampaní) stahují nejnovější filmy, aniž by z toho jejich producenti viděli jedinou penny. Nic nepomáhá pochopitelná (byť agonická) agresivita MPAA (Americká filmová asociace), která v posledních letech nechala zavřít množství podezřelých serverů. Nic nepomáhá vítězství v loňském procesu MGM Studios vs Grokster Ltd. Nejvyšší soud USA tehdy jednomyslně rozhodl, že sdílení pomocí p2p klienta Grokster vede k porušování autorskyćh práv. Průzkum firmy BigChampagne říká, že v březnu 2006 používalo BitTorrent simultánně v průměru téměř 10 miliónu lidí, tj. meziroční nárůst o 35%. Jediným smysluplným řešením je nabídnout žádostivým a dobře vybaveným (domácí kina, PSP apod.) zákazníkům rychlé, pružné a kvalitní legální stahování: jakési filmové iTunes.

North Country Warner Bros. chce prostřednictvím BitTorrentu začít již v létě distribuovat přes 200 programů. V katalogu jsou lákavé aktuální celovečerní hity jako Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Harry Potter a Ohnivý pohár, nebo artovky typu Její případ i starší kultovní snímky Matrix, či Takoví normální zabijáci. Studio bude nabízet i jednotlivé díly televizních seriálů jako Babylon 5 a Dukes of Hazzard. O poplatcích za jednotlivé filmy se dosud diskutuje, u televizní produkce by se ceny měly pohybovat okolo 1 dolaru za epizodu. Programy budou chráněné kontroverzním DRM softwarem, který ale není ani tak dokonalý, aby zabránil pirátství, ani natolik elegantní, aby neomezoval práva těch, kteří za licenci zaplatí. Že i jakoukoli formu DRM lze rozlousknout, je nabíledni.

Harry Potter a Ohnivý pohár Hlavní výhodou spojení Warner Bros a BitTorentu by mělo být zachování unikátní přednosti torrentového stahování – maximální přenosová rychlost za nízkou cenu, kdy se náklady na distribuci rovnoměrně rozdělují mezi samotné uživatele. Zde se ale také skrývá i největší háček celé operace. V případě „scény“ ilegálního stahování totiž mezi uživateli funguje princip spojenectví a solidarity ohledně poměru stažených a sdílených dat. Uzavřená společenství si jí navíc vymiňují tvrdými pravidly – pokud uživatel dostatečně nesdílí (popř. neplatí), nemůže stahovat. Bude ale někdo ochotný po stažení dál sdílet i koupený film? Bude někdo ochotný platit studiím nejenom za produkt, ale i za to, že si ho vůbec může stáhnout? Východiskem by snad mohly být masivní slevy. Pro zachování uživatelského komfortu, který se u placené služby očekává, by však stahování mělo probíhat spíše přes pevné a k tomu určené servery, než přes síť osobních počítačů.

Kampaň Warner Bros a BitTorrentu je však i přes zjevné nedostatky jednou z těch odvážnějších, jakých jsme se ve zkostnatělém oboru filmové distribuce dočkali.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.