Laurel Canyon

27. 8. 2008 - 11:07 | Téma | red

Laurel Canyon zdroj: tisková zpráva

Máte-li rádi modelová dramata, je tu něco pro vás. Máte-li rádi někoho z trojice Beckinsale, Bale, McDormand, je tu něco pro vás

Máte-li rádi modelová dramata, je tu něco pro vás. Máte-li rádi někoho z trojice Beckinsale, Bale, McDormand, je tu něco pro vás. Máte-li rádi příběhy z uměleckého prostředí, je tu něco pro vás. Zní to jako reklama? Laurel Canyon Lisy Chodolenkové je také trochu reklamní záležitost. Pěkné barvy a sucho v ústech.

Milenci Sam je zodpovědný doktor- psychiatr. Hraje ho Christian Bale s tenkými rty a vlasy do čela, takže mu to můžu věřit. Sam chodí s nejhezčí studentkou v okolí Alex. Hraje ji Kate Beckinsaleová, takže můžete vzít jed na to, že Alex je nejhezčí v hodně širokém okolí. Ovšem při své kráse zůstává Alex zodpovědnou a chladnou mladou badatelkou, která píše diplomku o sexualitě – zkrátka o tom, o čem nejsou oni dva, ale o čem bude celý film. Přijdou dny volna a mladí a zamilovaní a ohleduplní snoubenci jedou strávit čas do domu Samovy matky Jane v Laurel Canyon, umělecké čtvrti v Los Angeles. Jane má být rockovou hudební producentkou a podle toho vypadá- hulí, nosí kožené kalhoty a líbá se i s děvčaty. Jane ztvárnila Frances McDormandová a to je její jediné štěstí. Hlavně ale – Jane v domě být nemá.

Frances McDormand Místo klidu však pár v domě narazí na "hlučnou" ostrovní kapelu, která se chová přesně tak, jak se chovají rockové kapely v mainstreamových filmech. Nadávají, krkají, hulí a pijí pivo ve dne. Zpěvák Ian navíc jezdí na motorce a chodí s Jane.

Režisérka Lisa Chodolenko si během deseti minut umně postavila modelovou situaci, ve které může svoje postavičky prohánět jak cvičené opice a bude záležet především na jejím mistrovství, jak celý Laurel Canyon dopadne. V domě mezitím Jane zápolí s uvadající kapelou. Sama začne fascinovat Sara, kolegyně z nemocnice, kde Sam začne pracovat. Alex opustí svůj laptop a přijde dolů do zkušebny. Ochutná marihuanu. Zalíbí se jí Ian. Ian najde inspiraci… Dokážu si představit, že se scénář k Laurel Canyonu čte dobře. Jsou tu konflikty, jsou tu neodvratná směřování figur. Jenže na plátně to najednou všechno vypadá moc schematicky a prázdně. Postavy jsou pevně zaškatulkovány a ze svých frigidních řetězů se ne a ne vymanit. Situace svou jednoznačností připomínají Beverly Hills 90210.

VZajímavé to začne být až ve chvíli, kdy si Jane začne ujíždět na Alex. Dosud se hrálo pouze o tom, že Sam i Alex si najdou vlastní nové lásky a snaží se porozumět sami sobě- oběma se to daří podobně a stejnými prostředky, čímž se režisérka ochuzuje o dramatičnost, kterou se jinak snaží z bia vydupat. Jinými slovy, všichni jsou tu MOC hodní. Až když pak Jane najednou vstoupí do teritoria vlastního syna, je to jiné kafe. Problém je, že i pro Jane jde o situaci tak absurdní a přes ruku, že se sama zastaví.

Porada s režisérkou Právě představitelka Jane – Frances McDormandová – je zároveň tou, která drží celý Laurel Canyon na koukatelné úrovni. Její výkon zaslouží potlesk, její vizáž uznání. Živý je také frontman kapely Ian v podání Alessandra Nivoly. To Sara Nataschy McElhoneové mi připomíná spíš plakáty Dary Rolins na její show v Mecce. Přerod Kate Beckinsaleoví z upejpavé studentky na dívku večírků je hodně laciná karkulka. Ona totiž Kate v očích žádnou upejpavost nemá. Christian Bale stahuje rty jako vždycky.

Obraz Wallyho Pfistera je příjemný a napomáhá Laurel Canyonu překonat slabá místa dramatické akce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.