Kurs sebeovládání (Anger Management)

3. 7. 2008 - 11:26 | Téma | red

Kurs sebeovládání (Anger Management) Placeholder | zdroj: tisková zpráva

[Statistické údaje:] - Scénář: David Dorfman. Režie: Peter Segal. Kamera: Donald M. McAlpine. Střih: Jeff Gourson. Hlavní výtvarník: Alan Au. Hudba: Teddy Castellucci. Obsazení: Roger Mussenden. Kostýmy: Ellen Luterová. Hrají: Adam Sandler (Dave Buznik), Jack Nicholson (Dr. Buddy Rydell), Marisa Tomeiová (Linda), Luis Guzman (Lou), Allen Covert (Andrew), Lynne Thigpenová (soudkyně), Woody Harrelson (Galaxia). Barevný. 106 min. Dolby Stereo. USA 2003. České podtitulky. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 26. června 2003. • Profil Jacka Nicholsona Dave Buznik je na první pohled přesně ten typ plachého, ne úplně hloupého, ale ani dvakrát chytrého dobráka, kterého hrál Adam Sandler už stokrát

Kurs_sebeovladani
Dave Buznik je na první pohled přesně ten typ plachého, ne úplně hloupého, ale ani dvakrát chytrého dobráka, kterého hrál Adam Sandler už stokrát. Přesto je nucen absolvovat kurs sebeovládání, který vede očividně bláznivý psychiatr Buddy Rydell v podání Jacka Nicholsona. Komedií režiséra Petera Segala (Zamilovaný profesor 2) se Adam Sandler po krátkém exkurzu do kvalitnější filmové tvorby, do níž nahlédl díky snímku P.T. Andersena Opilí láskou, vrátil k podprůměrným komediálním taškařicím. Dave Buznik se živí navrhováním bizarních oblečků pro kočky, nechá se bez odporu vykořisťovat svým šéfem a je mírný jako beránek. Nějakým zázrakem se mu podařilo získat pohlednou a inteligentní přítelkyni Lindu, kterou se však stydí políbit před lidmi, protože má s pusou na veřejnosti spojené trauma z dětství.

Kurs_sebeovladani
Při návratu letadlem ze služební cesty se stane aktérem naprosto nepravděpodobného incidentu, po němž mu za údajné napadení letušky nařídí soudkyně návštěvu kursu sebeovládání. K Daveovu překvapení kurs vede ten blázen, kvůli kterému celý problém v letadle vznikl. Navíc se Dave zcela bezděčně připlete k dalšímu incidentu, po němž je nucen strávit několik týdnů pod neustálým psychiatrovým dozorem. Doktor Rydell používá zcela nestandardní postupy – nastěhuje se k Daveovi domů, obrátí mu život vzhůru nohama, přebere mu snoubenku a přivede Davea na pokraj nervového zhroucení. První polovina snímku je plná provařených, hloupých vtipů, přitažených za vlasy až na hranici snesitelnosti.

Kurs_sebeovladani
Pokud odoláte pokušení opustit kino a jít radši na pivo, dočkáte se několika opravdu vtipných, absurdních scén (Bernsteinovy „I Feel Pretty“ z West Side Story zazpívané na mostě přes Queensboro během dopravní špičky). Pointa trochu zmírní špatný dojem z první poloviny filmu. Monumentální kýčovitá scéna vyznání lásky na přeplněném stadionu New York Yankees a následné finále v parku svou absurdností dokáží jen částečně otupit pocit trapnosti z výstupu newyorského starosty Rudy Giulianiho, jenž spolu s dalšími newyorčany skanduje na stadionu „pusu, pusu“. Kurs sebeovládání není vulgární ani nechutný na rozdíl od mnohých dřívějších Sandlerových filmů. To však neznamená, že by v něm nebyla řada prvoplánových bezpointových gagů (například mnohokrát zmíněná nadměrná velikost penisu protivy Andrewa, který se Daveovi snaží přebrat Lindu).

Adamu Sandlerovi se daří získat pro své filmy známé a kvalitní herce, což dvojnásob platí pro Kurs sebeobrany. V roli transvestity Galaxie se mihne Woody Harrelson, Daveovy spolupacienty hrají John Turturro či Luis Guzman. Nejvíce pozornosti na sebe ale samozřejmě strhává Jack Nicholson. Jeho ďábelský psychiatr Rydell je sice jednoznačně tím nejlepším, co Kurs sebeovládání nabízí, přesto se výkon trojnásobného držitele Oscara dá těžko srovnat s jeho předchozími rolemi v Lepší už to nebude či O Schmidtovi. Není to ale až tak vina Nicholsona, jako spíše podprůměrného scénáře.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.