Krvavý Valentýn 3D

24. 4. 2009 - 15:49 | Téma | red

Krvavý Valentýn 3D zdroj: Tisková zpráva

Seriál hororových remaků má další díl. Jmenuje se Krvavý Valentýn a je důkazem, že tvůrci dnes sahají i po filmech druhého sledu

Seriál hororových remaků má další díl. Jmenuje se Krvavý Valentýn a je důkazem, že tvůrci dnes sahají i po filmech druhého sledu. Kanadský snímek My Bloody Valentine z roku 1981 od režiséra George Mihalky je stěží něčím víc. Co po tomto horůrku zůstalo? Pověst jednoho z nejkrvavějších krváků a také snímku, který málokdo viděl v původní podobě, protože byl při vstupu do americké distribuce zásadně sestříhán (režisérská verze byla na začátku roku 2009 uvedena na DVD). A shovívavá pochvala od Quentina Tarantina, který ho vyhlásil za svůj nejoblíbenější slasher neboli vyvražďovačku.

Původní Krvavý Valentýn po Black Christmas (1974) a Halloweenu (1978) určil další den, kdy je pořádně nebezpečno (později na něj v tomto směru navázal horor Valentine, 2001, který ještě „remakován“ nebyl). Valentýn dodává ale jen atraktivní titul a několik příležitostí ke spojení rudých srdíček s rudými cákanci. Příhodnějším titulem by byla Horníkova pomsta.

Už jedenáct let vypadá jméno městečka Harmony jako špatný vtip. Všechno běsnění spustil šlendrián Toma Hannigera (Jensen Ackles). Mladý synek majitele zdejšího dolu sfáral na zkušenou mezi horníky, jenže zapomněl odčerpat metan a jeho vinou došlo k výbuchu a následnému závalu.

Dole zůstalo pět chlapů. Když se k nim záchranáři dostali, nalezli čtyři mrtvoly a vedle nich muže v kómatu: touha Harryho Wardena (Richard John Walters) k přežití ho vedla vraždě. Ale jeho řádění nebyl konec. Přesně na Valentýna se probral z bezvědomí a po jatkách v nemocnici rozpoutal ještě jedna mezi místní omladinou, která se v uzavřeném dole dobře bavila. Bylo u toho dvaadvacet mrtvých a jen čtyři přeživší, Axel (Kerr Smith) a jeho holka Irene (Betsy Rueová) a taky Sarah (Jaime Kingová) se svým klukem Tomem Hannigerem... Po deseti letech se Tom do Harmony vrací. Axel je teď šerifem a Sarah jeho ženou. Fakt, že Tom přijel svůj důl prodat, z něj miláčka starousedlíků neudělá. Jenže ti teď mají mnohem větší problém: vrátil se i muž v plynové masce, který svým krumpáčem nerube uhlí, ale lidi.

Jak je obvyklé u filmů tohoto žánrového i rozpočtového ražení, i tentokrát se příběh odehraje za účasti televizních hvězdiček. Jensen Ackles si pohledné šarméry s t(aj)emnou minulostí několikrát vyzkoušel na seriálovém poli, podobnou postavou je i Tom Hanniger. Úskočný výraz Kerra Smithe (šerif Axel Palmer) vždycky inspiroval filmaře k rolím chlapců poskvrněným mravním profilem. Je nutno ocenit scenáristy Todda Farmera a Zanea Smithe, že figury nejsou rozvrženy v pohádkovém stylu, kdy by na jedné straně stanul rytíř v lesklé zbroji, na straně druhé buranský playboy okresního formátu. Jamie Kingová zatím úspěšně žila s image femme fatale, její Sarah Bennetová má sexappeal ženy za pultem. Kariéru Kingové tenhle snímek rozhodně nepozvedne.

Krvavý Valentýn se honosí přídomkem prvního hororu natočeného ve formátu 3D. Nová technologie má ještě spoustu nedostatků, ale režisér Patrick Lussier (dlouholetý střihač Wese Cravena nedávno natočil horor Oko, 2008) se alespoň snaží pracovat s trojrozměrným efektem. Těch rozmáchnutí krumpáčem směrem do kamery a potažmo k divákovi je několik, „z plátna“ stříká krev a létají části těl. Film obsahuje ještě pár dalších podobných „vychytávek“. To je něco, co činí Krvavý Valentýn jiným a jedinečným. Protože čistě kinematografické důvody pro návštěvu kina padají s Lussierovou staromódní režií a s nenápaditým scénářem.

Jedno další lákadlo by tu přece jen bylo. Pokud si někdo stěžoval, že vraždění v Pátku třináctého (2009) není dost efektní a různorodé, pak by měl dát Krvavému Valentýnu šanci. V něm sice na body vítězí zásahy krumpáčem do hlavy, vrah ale v tomto směru jednorozměrný nezůstane. Tady se krví, masem a hnusem vůbec nešetří. Odpornosti budou, to mohu slíbit.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zack Snyder představuje Army of the Dead prvním teaserem

Zack Snyder představuje Army of the Dead prvním teaserem

25. 2. 2021 | Trailery | Adam Homola

Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas? Uvidíme, jestli to bude platit i o novém filmu Zacka Snydera.
Zatím poslední Hollandův Spider-Man ponese název No Way Home

Zatím poslední Hollandův Spider-Man ponese název No Way Home

25. 2. 2021 | Novinky | Adam Homola

Marvel odhalil název třetího a poslední Spider-Mana s tváří Toma Hollanda - Spider-Man: No Way Home.
Příští měsíc dorazí unikátní dokument o Tině Turner

Příští měsíc dorazí unikátní dokument o Tině Turner

24. 2. 2021 | Dokina.cz | Adam Homola

HBO zveřejnilo první oficiální ukázku na chystaný dokument Tina, jehož středobodem nebude nikdo jiný než slavná zpěvačka Tina Turner.
Guy Ritchie natočí válečný špionážní thriller Ministry of Ungentlemanly Warfare

Guy Ritchie natočí válečný špionážní thriller Ministry of Ungentlemanly Warfare

23. 2. 2021 | Novinky | Adam Homola

Legendární producent Jerry Bruckheimer dohlédne na režiséra Guye Ritchieho a jeho chystanou špionážní akci z druhé světové války.