Kráčející skála

24. 1. 2006 - 9:10 | Téma | red

Kráčející skála zdroj: tisková zpráva

Bývalý wrestler Dwayne Johnson, známý jako The Rock, má zaděláno na to stát se novou akční hvězdou

Bývalý wrestler Dwayne Johnson, známý jako The Rock, má zaděláno na to stát se novou akční hvězdou. Disponuje fyzickou vybaveností, přitažlivý zevnějškem, charismatem i nezbytnou dávkou hereckého talentu (samozřejmě v rámci rolí, které hraje). Teď, když pole vyklidil guvernér Arnold Schwarzenegger, je The Rock na dobré cestě převzít po něm trůn hollywoodského akčního hrdiny. Nový akční snímek Kráčející skála jen potvrzuje, že na to má a to přesto, že samotný film nepatří zrovna ke skvostům svého žánru.

Úvodní titulek filmu hlásá, že je příběh Kráčející Skály inspirován skutečnými událostmi. Navíc jde o film, který je volným remakem snímku Walking Tall z roku 1973. Hlavním hrdinou je Chris Vaughn, bývalý člen zvláštních jednotek, který se po službě u armády vrací zpět domů, do malého městečka na americkém středozápadě. Jaké je však jeho rozčarování, když hned po příjezdu zjistí, že pila, která bývala hlavním zdrojem příjmů i pracovních míst a v níž po celý život pracoval jeho otec, je zavřena. Muž, který má její zavření na svědomí, je Jay Hamilton, který si místo toho otevřel casino. Ve městě vládne strach, děti jsou ohrožovány drogami a Chrisův vztek nabírá na obrátkách, když zjistí, že v casinu se podvádí. Vznikne z toho ostrá rvačka, po níž Chris končí v nemocnici. A tam se rozhodne vzít zákon do vlastních rukou… za pomoci svého nejlepšího kamaráda Raye Templetona se vrhne do nerovného boje s místními tyrany a zkorumpovanými policisty.

Námět snímku má do originality (když pomineme, že se jedná o remake) hodně daleko a právě to dělá z Kráčející Skály zcela tuctový akční kousek, jakých Hollywood chrlí desítky za rok. Snímek má sice slušný rozjezd, ale již po několika minutách je jasné, jak se celý příběh bude vyvíjet a jak skončí. Všechny postavy i jejich konání jsou průhledné a jejich postavení ve filmu předem dané, takže tu nezbývá prostor pro jejich vývoj. Jsou přehlídkou těch nejprovařenějších klišé akčních snímků. Hlavní hrdina je drsňák s dobrým srdcem, který nejde pro ránu daleko, ale veškeré násilí páchá pro dobro věci. Jeho kamarád a parťák je vždy na jeho straně a zároveň plní funkci jakéhosi šaška, jenž má vždy nějakou vtipnou hlášku po ruce. Nechybí tu samozřejmě ani záporák, kterého divák může ze srdce nenávidět a přát mu ten nejhorší osud, krásná dívka, jíž hrdina vytáhne ze dna a nakonec i otec hlavního hrdiny, který už rezignoval na spravedlnost, ale v pravou chvíli se vzchopí, aby za ni opět začal po boku svého syna bojovat.

Jedním z mála kladů filmu je paradoxně míra brutality v akčních scénách, kterých je tu víc než dost. Tvůrci snímku si očividně nedělali příliš starostí s případnou přístupností filmu mladému publiku a nerozpakovali se divákům naservírovat hodně drsnou podívanou, která potěší příznivce starších akčních filmů (například raných „schwarzeneggerovek“) a doby, kdy se ještě z násilí ve filmech nedělala taková věda. Jenže brutální akční scény samy o sobě dobrý film nedělají. A byť se The Rock snaží, seč mu síly a pěsti stačí, není mu to moc platné. Být cool drsňákem ve filmu, jenž je v mnoha scénách nechtěně směšný a který jen recykluje stokrát viděné, prostě nestačí. Ovšem i přesto si představitel hlavní role tímto snímkem ještě více upevní svou pozici vycházející akční hvězdy.

Kráčející Skála by se celkem dobře vyjímala na televizních obrazovkách někdy v neděli odpoledne, ale jako celovečerní snímek určený pro plátna kin nemůže obstát. Ani čtyři scenáristé, kteří na filmu spolupracovali a poměrně zručný řemeslník - režisér Kevin Bray (průměrná akční komedie All About the Benjamins) nedokázali vyprodukovat film, který by potěšil oko fanoušků akčních filmů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.