Kouzelná romance

9. 2. 2008 - 11:40 | Téma | red

Kouzelná romance zdroj: tisková zpráva

Kouzelná romance začíná jako klasická animovaná pohádka ve stylu Disneyho Sněhurky – anebo spíš její do krajnosti dovedená parodie

Kouzelná romance začíná jako klasická animovaná pohádka ve stylu Disneyho Sněhurky – anebo spíš její do krajnosti dovedená parodie. Hlavní hrdinka, půvabná princezna Giselle (Amy Adamsová), je ve své lesní chaloupce obletována a obskakována zvířecími kamarády a za vytrvalého zpěvu očekává příchod prince, který ji políbí – a pak budou žít šťastně až do smrti. Jenomže zlá královna si takovýhle idylický konec nepřeje, a tak nebohou Giselle uvrhne do světa, kde se žádné „šťastně až do smrti“ nekoná: do špinavých ulic současného Manhattanu. V tuto chvíli se animák změní v hraný film, a tak může Giselle potkat fešného právníka v podání Patricka Dempseyho (krasavce ze seriálu Chirugové) a po počátečních nesnázích, způsobených princezninou neschopností orientovat se v moderním světě, vše směřuje ke šťastnému konci číslo dvě.

Sečteno a podtrženo, Kouzelná romance je prostoduchý kýč, určený pro devítileté slečny, které už odrostly kresleným disneyovským princeznám. Díky hlavní představitelce Amy Adamsové je to ovšem kýč svým způsobem půvabný, ba neodolatelný. Přes její věk (třicet tři let je na naivku toužící po prvním polibku opravdu dost) totiž z její hrdinky vyzařuje tolik čistoty, upřímné radosti a energie, že z ní nedokážete spustit oči, byť si stále uvědomujete, že zíráte na diblíka v obludném barbínovském kostýmu. Naopak Patrick Dempsey v roli rozvodového právníka a single otce malé holčičky, který se jaksi proti své vůli stane Giselliným rytířem v pro ni nesrozumitelném světě, působí unaveně a vyšeptale.

Nejzábavnější momenty filmu, které mohou pobavit i dospělé publikum, nastávají při Gisellině seznamování s tím, jak funguje reálný svět: bezdomovec, kterého mylně považuje za kouzelného stařečka, jí z hlavy ukradne diamantovou čelenku, koupelnu nazývá „kouzelnou komnatou“, kouzlo zlaté kreditky jí naopak uniká... Skutečně mistrovské je muzikálové číslo odehrávající se během jejího prvního rozbřesku v New Yorku, kdy Giselle – tak, jak byla zvyklá ve své chaloupce – otevře okno a začne svým zpěvem svolávat zvířátka. Seběhnou se zvířátka, jaká ve velkoměstě skutečně žijí – krysy, švábi a holubi. A všichni tihle realisticky vyvedení, počítačově animovaní tvorečci se dají do tance podobně jako jejich kreslení kolegové na začátku filmu.

Daleko méně zdařilá je ovšem druhá, akčnější dějová linie, jejímž hrdinou je krásný princ (James Marsden), který vyráží zachránit Giselle do New Yorku. Princ bohužel zevnějškem i chováním až příliš připomíná animovaného prince Krasoně ze Shreka 2 a jeho akční eskapády – jízda na střeše autobusu, neustálé pobíhání s mečem – jsou nudné a jednotvárné. Příliš mu nepomáhají ani jeho rádoby komičtí parťáci, ufuněný Nathaniel (Timothy Spall) a animovaná veverka, jejíž jediný gag spočívá v tom, že v animovaném pohádkovém světě mohla mluvit a v reálném světě nemůže. Ve finále do příběhu navíc vstoupí Susan Sarandonová, takřka k nepoznání pod makeupem zlé královny Narissy, a s pomocí druhořadých počítačových triků začne řádit i nemastný neslaný drak.

Režisér Kevin Lima se ovšem nesnaží oslovit fanoušky Eragona a jiné dračí specialisty. Jeho publikem jsou daleko spíš malé divačky, které před pár lety okouzlil Deník princezny nebo jeho vlastní televizní počin Eloise v hotelu Plaza. A na ty bude Kouzelná romance se svou filozofií „každá z nás může být princeznou“ zaručeně fungovat. Maminkovský doprovod snad potěší alespoň povědomá tvář doktora Dereka „McVysněného“ ze seriálu Chirurgové.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.