Komorná - recenze

17. 8. 2016 8:00 - Recenze | Autor: František Fuka

Komorná - recenze zdroj: Archiv

Korejský kultovní režisér Chan-wook Park (Oldboy / Nebohá paní Pomsta) natočil další film, o kterém se dost dobře nedá psát bez masivních spoilerů.

Takže řekněme (nespoilerově), že film je o mladé krásné zlodějce, která je nastěhována jako služka do domu mladé japonské šlechtičny, a má pomoci sňatkovému podvodníkovi připravit tuto šlechtičnu o jmění (tím, že si ji vezme a pak nechá prohlásit za nepříčetnou).

Nicméně už takovýto krátký nástin A) je spoilerem (protože na začátku nevíme, že služka je podvodnice), a B) ani zdaleka nevystihuje, o čem film vlastně je. Nespoilerově pouze napíšu, že se dočkáme několika překvapivých zvratů a několika lízání asijských rozkroků.

Komorná (podle neasijské knižní předlohy) je svou atmosférou velmi podobná Oldboyovi: Absurdní zápletky, občas nějaká nestandardní erotika nebo brutalita, občas nějaká velmi vtipná nebo velmi divná drobnost, u které vám nebude úplně jasné, co to mělo znamenat. Navíc je tam trocha starého Japonska a viktoriánské Anglie, takže fajn.

Pokud jste Oldboye neviděli, tak se dá říct, že Komorná je něco jako pozdější filmy od Briana De Palmy: Je to trochu divné, trochu záměrně béčkové, chvílemi příliš dlouhé, ale má to místy velice slušnou atmosféru.

A teď už SPOILERY.

Film pozůstává ze tří částí. Ta první je vyprávěna především z pohledu služebné, kteá navazuje lesbický milostný vztah se šlechtičnou, kterou by měla zničit. Jak už je u Parka zvykem, některé sekvence jsou natočeny poněkud nepřehledně / zmateně. Ovšem zřejmě záměrně, aby si divák nebyl jistý tím, co právě viděl.

Po hodině skončí část jedna zásadním odhalením, spočívajícím v tom, že ve skutečnosti byla šlechtična s podvodníkem domluveni proti služce, a rozhodli se obě dívky prohodit - takže služka zůstane v blázinci a všichni si o ní myslí, že je šílená šlechtična, zatímco skutečná šlechtična s podvodníkem a dědictvím mizí do světa!

Druhá část filmu pak vypráví příběh šlechtičny, a to už od jejího raného dětství, kdy z ní její perverzní strýček začne vychovávat něco jako sexuální otrokyni předčítačku něco divného. Ve druhé části několikrát vidíme kompletnější verze scén, které jsme viděli dříve, a začnou dávat větší smysl. Na konci druhého dílu se do sebe obě dámy upřímně zamilují a domluví se, jak převezou podvodníka.

A o tom je třetí díl (výrazně kratší, než první dva): Něco jako Podraz, ale s trochou víc mučení.

Film má úžasnou výpravu, především proto, že se ho většina odehrává v kombinovaném japonsko-britském sídle. Dokonce jsem očekával, že přijde na řadu více nadpřirozena a dočkám se něčeho jako Purpurového vrchu (což se bohužel nestalo).

Také se dočkáme mnoha okamžiků typicky Parkovského humoru, kdy je něco tak perverzní / brutální, že to zcela jistě má být vtipné. Bohužel se zde uplatňuje kulturně/jazyková bariéra, kdy Asiaté budou asi ledacos v rychlých dialozích chápat snáze, než my. Na mnoha místech dochází k tomu, že postavy uprostřed dialogů přecházejí z korejštiny do japonštiny a naopak (je to odlišeno barvou českých titulků!) a ne vždycky mi bylo jasné, proč to dělají.

Když si celou zápletku zrekonstruujete chronologicky, je vysoce pravděpodobné, že nebude dávat moc smyslu. Ale film je natočen tak zvláštně, a řekl bych "odvážně", že je těžké odolat jeho kouzlu, obzvlášť když se po 40 minutách začne konečně pořádně rozjíždět (má skoro dvě a půl hodiny).

Komorná obsahuje několik výborných scén a spoustu výborných okamžiků. Ale neškodilo by, kdyby ji Park natočil trochu ukázněněji a promyšleněji.

P.S: Různých frontalů je ve filmu dost. Příslib sexu s chobotnicí bohužel zůstane nenaplněn.

Hodnocení: 70%

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

Keanu Reeves chystá rovnou dva nové díly Johna Wicka

7. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Šéf studia Lionsgate prozradil, že nebude jen John Wick 4, ale krátce po něm dorazí i John Wick 5.
Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

Captain Marvel 2 natočí režisérka Candymana

6. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji novou režisérku.
Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

Nový dokument odhalí svět profesionálních kaskadérek

5. 8. 2020 | Trailery | Adam Homola

První ukázka na nový dokument April Wright jménem Stuntwomen: The Untold Hollywood Story je tady a s ním i jeho hlavní vypravěčka Michelle Rodriguez. Ta ale není hlavní hvězdou celého projektu. naopak ustupuje do pozadí a do popředí se tak dostávají titulní kaskadérky.
Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

Patty Jenkins se s Dianou ve Wonder Woman 3 rozloučí

4. 8. 2020 | Novinky | Adam Homola

Wonder Woman 3 bude nejspíš posledním dílem s režisérkou prvních dvou dílů série.