Klima (Iklimler)

11. 7. 2008 - 13:14 | Téma | red

Klima (Iklimler) zdroj: tisková zpráva

Recenze MFF KV 2006: Elegantní studie rozpadu vztahu od Nuriho Bilge Ceylana. Cena FIPRESCI v Cannes. V Cannes promítaná novinka Nuriho Bilge Ceylana Klima (Iklimler) upevňuje režisérovu pozici jako tvůrce s ohromným citem pro mrazivě teskné, minimalistické a přitom výmluvné vyprávění

V Cannes promítaná novinka Nuriho Bilge Ceylana Klima (Iklimler) upevňuje režisérovu pozici jako tvůrce s ohromným citem pro mrazivě teskné, minimalistické a přitom výmluvné vyprávění. Až mi připadá, že Ceylan je jakýmsi filmařským Leonardem Cohenem.

Klima Uhodilo léto a učitel Isa (Nuri Bilge Ceylan) se s přítelkyní Bahar (Ebru Ceylanová) vydal do přímořského letoviska Kas. V prvním obrazu se Isa s Bahar potulují po antických rozvalinách. Isa si je fotí, Bahar se dívá. Na Isu a na dávné paláce. Je očividné, že vztah je v troskách. Rozpory se vyhrotí při návštěvě přátel a eskalují druhý den na pláži. Bahar odjíždí do Istanbulu a nechce, aby jí Isa volal.

Podobně jako například Gus Va Sant neplýtvá Nuri Bilge Ceylan slovy. V jeho stylu se prolíná pokorně jednoduchá zápletka, tlumené herectví, rafinovaně minimalistická kamera a uhrančivá, divoce romantická krajina v pozadí. Oproti předchozímu snímku Vzdálený (Uzak), který získal v roce 2003 v Cannes Velkou cenu poroty a stal se tureckým objevem roku, je Klima vedeno v nečekaně osobní rovině, neboť hlavní úlohy rozklíženého páru Isy a Bahar ztvárnil režisér a jeho manželka. I v rolích hrdinových rodičů potom vidíme Ceylanovy skutečné rodiče.

Klima S touto osobností možná souvisí i pečlivý akcent detailů. Ať už jde o kapky potu na obličeji opalující se Bahar, nebo o tklivou hrací skříňku, či o jádro oříšku v drsné erotické scéně. Jsou to detaily, které zastírají pohled do dálky, detaily které ovlivňují Isův sebestředný život.

Přišel podzim a v Istanbulu je lezavo. Isa se setkává se Serap (Nazan Kesalová), která chodí s jeho kamarádem a své si užila i s Isou. Nejspíš kvůli Serap se totiž Isa s Bahar rozešel, a teď se pokusí oživit jejich vztah. Dělá to násilně a sobecky a kamera to sleduje v jediném záběru. Mezi tímhle „milováním“ a znásilněním ve Zvráceném není příliš velký rozdíl. Serap ovšem Isův zápal nakonec dojme a později mu sama rozšafně pokládá nohy na klín. Serapina vyzývavost ovšem Isu odradí jak repelent komára. Hrdina začne znovu přemýšlet o Bahar, která právě točí televizní seriál kdesi na zimou svíraném východě. Isa se tam vypravuje, aby jí získal zpět.

Klima Ač neherci, podávají manželé Ceylanovi suverénní civilní výkony. Nuri Bilge Ceylan ztvárnil Isu s neodolatelným kietelovským šarmem. Isův život obklopují drobné stereotypy, jež Ceylan glosuje přesnou a často úsměvnou mimikou. Zároveň nenechává nikoho na pochybách, že Isovo jednání je chladně vypočítané. Nenápadně oblečená Bahar Ebru Ceylanové se pohybuje ve dvou rovinách: s filmovým štábem je sebejistá a pracovitá, ovšem Isova přítomnost ji vždy a všude rozruší. Potom často utíká k slzám, nebo záchvatům dětského smíchu. S Bahar po všech směrech kontrastuje Serap Nazan Kesalové. S vysokými podpatky a krátkým sestřihem, s očima které shlížejí až na dno Isovy duše. Kesal dostala nejemocionálnější ze všech postav snímku a ve svém bytě plní plátno na poměry snímku neobvyklým lidským pachem a temperamentem. Pak ale stačí drobné gesto a Serap je zpátky v Isově světě živě neživých fotografií.

Klima Ceylan vychází z dokonale promyšlené práce s orchestrací záběrů, což udržuje diváka v napětí i přesto, že příběh sám je spíše úvahou a studií vztahu. Výmluvná je scéna, kdy Isa vyjede fotit do hor a divák uvidí focený objekt až v posledním záběru sekvence. V dlouhých obrazech je samozřejmé podsouvání zvuku, čímž Ceylan dociluje nejen plynulého toku scén bez rušivých skoků, ale často i nečekané změny tempa (Isův návrh k rozchodu).

HDCAM kamera Gökhana Tiryakiho je výstavní, kameraman dokázal z digitálu dostat nevídaně hlubokou kresbu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.