Keira Knightleyová

24. 2. 2009 - 8:16 | Téma | red

Keira Knightleyová zdroj: tisková zpráva

Sympatická kráska u filmu začínala vedlejší úlohou v Lucasově snímku Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba

Keira Knightleyová Sympatická kráska u filmu začínala vedlejší úlohou v Lucasově snímku Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba. O její raketový vzestup mezi nejobletovanější filmové hvězdy se však postarala až fotbalová komedie Blafuj jako Beckham a dobrodružná podívaná Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly.

Jedna z nejtalentovanějších britských hereček dneška Keira Christina Knightleyová se narodila 26. března 1985 nedaleko Londýna v městečku Teddington. A protože vyrůstala v rodině herce Willa Knightleyho a dramatičky Sharman Macdonaldové, nelze se příliš divit, že si herectví zamilovala od svých prvních krůčků. Již ve třech letech si Keira chtěla na rodičích vyprosit vlastního hereckého agenta. A jako šestiletá ho konečně získala. Od roku 1993 začala Keira působit v televizi a ve filmu. První televizní úloha přišla s dramatem Royal Celebration, u filmu pak debutovala hned o rok později historickou romancí Vesnická aféra. Tvůrci kostýmních dramat si ostatně Knightleyovou evidentně zamilovali – ihned vzápětí se objevila v detektivce ze 30. let Nevinné lži (1995) či v televizním dramatu z konce 19. století Treasure Seekers (1996). V roce 1999 si pak zahrála v minisérii Oliver Twist, adaptující klasický román Charlese Dickense. Ještě v témže roce se pak Keira setkala s jednou z nejneobvyklejších nabídek ve své kariéře. Do vesmírné ságy George Lucase Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba byla obsazena jako dvojnice královny Amidaly (Natalie Portmanová). Vůbec nevadilo, že se na plátně objevila pouze na několik sekund, a navíc ukryta pod silnou vrstvou make-upu – úloha ve Hvězdných válkách se ve filmografii vyjímá vždy…

Keira Knightleyová: Blafuj jako Beckham Posílena zkušeností z natáčení svého prvního velkofilmu získala Keira Knighteyová brzy také svou první, ba dokonce titulní úlohu: stala se Princeznou zlodějů (2001). Komediálně laděný snímek o dceři Robina Hooda Gwyn, která naváže na zbojnickou minulost svého tatínka, však svým tvůrcům mnoho slávy nepřinesl. Vzápětí se Keira představila po boku Thory Birchové (Americká krása) v psychologickém hororu Díra (2001) o čtveřici zbohatlických mladíků uvízlých v podzemním krytu, a získala tak jednu z mála příležitostí zahrát si zápornou úlohu – její blonďatá krasavice Frankie byla hlavně arogantní potvorou manipulující s trojicí společníků. Skutečně průlomovým snímkem v kariéře Keiry Knightleyové se však ukázala až fotbalová komedie Blafuj jako Beckham (2002). Příběh o střetu Východu se Západem kápl do noty dnešnímu mladému publiku a přinesl velký mezinárodní úspěch snímku i Knightleyové samotné. Ta se obratem stala jednou z nejobsazovanějších britských hereček; důkazem může být účinkování v nezávislém dramatu Pure (2002) a jedna z hlavních úloh v televizní minisérii Doktor Živago (2002) se Samem Neillem. Snímkem který definitivně potvrdil její hvězdné postavení v Británii, pak byla romantická komedie Láska nebeská (2003), v níž se Keira neztratila ani mezi celou řadou stálic jako jsou Hugh Grant, Alan Rickman či Liam Neeson.

Keira Knightleyová: Svěrací kazajka Pro americké publikum je však Knightleyová především protagonistkou akčních a dobrodružných snímků. Zásluhu na tom má producent Jerry Bruckheimer, jehož velkofilmy Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003) a Král Artuš (2004) posloužily Keiře jako vstupenka do Hollywoodu. První z nich, příběh mladého kováře Willa Turnera (Orlando Bloom), zlákaného do dobrodružství s kapitánem Jackem Sparrowem (Johnny Depp), disponoval vtipnými dialogy i zdařilými akčními scénami. Také na Knightleyovou coby slušně vychovanou dcerku britského guvernéra na Jamajce nakonec zbylo několik akčních momentů, její doménou však byly pasáže konverzační. A v nich byla jako vždy okouzlující. Mnohem více akce pak Knightleyové předepisoval scénář další historické podívané Král Artuš (2004), v níž si zaválčila coby vůdkyně Piktů v boji s výbojnými Sasy. Průměrně zpracovaný snímek však patří spíše k tomu horšímu z filmografie Keiry Knightleyové.

Keira Knightleyová ve filmu Král Artuš V nejbližší době uvidíme Knightleyovou také ve dvou dalších akčně laděných snímcích. V thrilleru s nadpřirozenými prvky Svěrací kazajka (2005) je partnerkou oscarového herce Adriena Brodyho. V ultradrsném akčním dramatu Domino (2005) režiséra Tonyho Scotta se představuje v titulní úloze Domino Harveyové, která opustila dráhu fotomodelky, aby se mohla stát lovkyní lidí. Vedle toho však nezapomíná ani na úlohy v kostýmních romancích; za úlohu prostořeké Elizabeth Bennetové v adaptaci románu Jane Austenové Pýcha a předsudek (2005) byla dokonce nominována na Zlatý glóbus. Z ostatních snímků rozhodně stojí za zmínku i další díly Pirátů z Karibiku - Truhla mrtvého muže (2006) a Na konci světa (2007) - i přesto, že zde Keira nedostává tolik prostoru jako v jedničce. Velkou dramatickou příležitostí je úloha dívky z lepších kruhů Cecilie, jejíž osudovou lásku k zahradníkovi Robbiemu (James McAvoy) zachycuje drama Pokání (2008). Velkou šancí se zdála být Georgiana Spencerová v životopisu Vévodkyně (2008); pozoruhodný lidský osud ale režisér Dibb i sama herečka formují do austenovsky patetické romance.

Usměvavá blondýnka, která se v posledních letech pravidelně objevuje nejen na předních příčkách žebříčků nejkrásnějších žen světa, ale také největších hereckých talentů Hollywoodu, tak má o práci – a patrně také o úspěch – postaráno na hodně dlouhou dobu dopředu…

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.