Kdo je režisér králíkodlaka Nick Park

14. 10. 2005 - 10:47 | Téma | red

Kdo je režisér králíkodlaka Nick Park zdroj: tisková zpráva

Nick Park je držitelem tří Oscarů v kategorii nejlepší animovaný krátký film, a to za snímky Pohodlíčko, Nesprávné kalhoty a O chloupek

Nick Park je držitelem tří Oscarů v kategorii nejlepší animovaný krátký film, a to za snímky Pohodlíčko, Nesprávné kalhoty a O chloupek. Všechny tři filmy vznikly ve studiu Aardman, kterému Park spolu s dalšími spoluzakladateli Peterem Lordem a Davidem Sproxtonem šéfuje. Ve filmech Nesprávné kalhoty a O chloupek se představili dvě Parkovy nejslavnější postavy – milovník sýra Wallace a jeho věrný psí kolega Gromit. V roce 2000 Park zrežíroval a produkoval animovaný snímek studia DreamWorks Animation Slepičí úlet, první celovečerní film z produkce Aardmanu. Film se stal celosvětovým hitem a byl jmenován snímkem s nejlepšími recenzemi za celý rok.

Park se zajímal o animaci už jako dítě a s filmařinou začal na půdě svých rodičů ve třinácti letech. Jeden z jeho prvních výtvorů, snímek Archie’s Concrete Nightmare, natočený na standardní osmimilimetrový film, byl uveden v roce 1975 na BBC. V roce 1980 získal Park bakalářský titul na Sheffield Art School, a poté začal studovat na National Film & Television School v Beaconsfield. Zde začal pracovat na filmu Cesta na Měsíc, kterým poprvé uvedl na scénu Wallace a Gromita. V roce 1985 se připojil ke studiu Aardman, kde film dokončil. Následně natočil snímek Pohodlíčko, který byl uveden v rámci seriálu Lip Synch z produkce Aardmanu pro televizi Channel 4.

PohodlV roce 1990 získalo Pohodlíčko Oscara v kategorii nejlepší krátký animovaný film a snímek Cesta na Měsíc byl v téže kategorii na Oscara nominován, což Parka postavilo do zcela výjimečné situace – měl v jednom ročníku dvě oscarové nominace, navíc ve stejné soutěžní kategorii. Za oba filmy byl nominován také na ceny BAFTA. Tentokrát získal ocenění snímek Cesta na Měsíc. Druhého Oscara a další cenu BAFTA získal za film Nesprávné kalhoty, stejnou dvojici cen mu přinesl také snímek O chloupek. Tyto dva filmy se řadí k nejúspěšnějším krátkým animovaným snímkům všech dob a dohromady posbíraly přes 80 různých cen. Park a společnost Aardman poté obdrželi speciální cenu BAFTA za originální přínos v oblasti televizní tvorby. V roce 1997 mu byl udělen titul komtura Řádu britského impéria.

Během své práce ve studiu Aardman Park režíroval a animoval několik dalších projektů včetně reklam na nápoje a různých znělek, určených pro použití na televizních okruzích pro malé diváky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.